Aktualności

18. Dni Tischnerowskie "Wolność i Słowo" 18 – 21 IV 2018

05.04.2018 Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Podczas 18. Dni Tischnerowskich chcemy poddać wspólnej refleksji dwie rzeczywistości jakimi są – wolność i słowo.  Zastanowić czym dziś jest wolne słowo. Słowo uległo transformacji w zglobalizowanym świecie, a wolność nie oznacza absolutnej swobody, że można mówić wszystko i o wszystkim – mówił podczas konferencji prasowej w siedzibie „Znaku” Henryk Woźniakowski, prezes Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak, który jest gospodarzem tegorocznych Dni Tischnerowskich. 


18. Dni Tischnerowskie rozpocznie tradycyjnie w kolegiacie św. Anny msza św. w intencji ks. prof. Józefa Tischnera. COLLOQUIA TISCHNERIANA w tym roku to możliwość wysłuchania wykładu Timoty’ego Gartona Asha, głównego gościa Dni, profesora Oxford University, którego najnowszą książkę „Wolność słowa” zaprezentowano podczas konferencji. Sam określając się mianem historyka współczesności prowadzi swoją analizę rzeczywistości zgodnie z kierunkiem, by „śledząc galopującą kobyłę historii nie dać sobie przez nią wybić zębów”. Prof. Timoty Garton Ash należy do grona najwybitniejszych europejskich intelektualistów. Doceniony został w ub. roku Nagrodą Karola Wielkiego. 


STREFA TISCHNERA, to te miejsca w mieście, w których obecni będą goście i organizatorzy Dni zapraszając do myślenia. Uczestnictwo w wydarzeniach STREFY ma przygotowywać do podjęcia głównego tematu Dni. Będzie spotkanie otwarte z młodzieżą w Radiu Kraków, podczas której Wojciech Bonowicz poprowadzi dyskusję o roli internetu – co on robi ze słowem?
Będzie rozmowa Henryka Woźniakowskiego i Janusza Majcherka nt. książki „Wolne słowo” T. Gartona Asha, a także spotkanie z Wojciechem Bojanowskim i próba określenia czy dziennikarzowi wszystko wolno, jak dalece w tej wolności może się posunąć oraz co oznacza prawda.
Będzie też można wysłuchać rozmowy z dziećmi o tym, ile waży słowo – w tym przypadku organizatorzy Dni bardzo liczą na inwencję małych rozmówców. Jolanta Kogut natomiast (również na antenie Radia Kraków) spróbuje dowiedzieć się od tegorocznych laureatów Nagród Znaku i Hestii im. Ks. Józefa Tischnera jak z człowieka wydobyć jego mądrość.


Podczas konferencji sekretarz Nagrody Łukasz Tischner po raz pierwszy upublicznił nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody wyłonionych przez Kapitułę, której przewodniczącym jest ks. Adam Boniecki. Są nimi:
- w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego – Miłosz Puczydłowski
- w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności” – Krzysztof Czyżewski
- w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata” – Jan Jakub Wygnański


Uroczystą Galę Nagrody, która w tym roku odbędzie się w Akademii Sztuk Teatralnych uświetni koncert „TISCHNER MOCNA NUTA”.


Jak każdego roku wydano na okoliczność Dni nową książkę, tym razem to jedna z najważniejszych publikacji ks. prof. Józefa Tischnera „ Etyka solidarności oraz Homo sovieticus”.


Współorganizatorami 18. Dni Tischnerowskich są: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego i Instytut Myśli Józefa Tischnera.

(szczegóły w załącznikach)


ZAPRASZAMY! 
 

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano