Aktualności

20. Dni Tischnerowskie 13–15 X 2021

08.10.2021 Konferencje, sesje
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

 

Jeden drugiego ciężary noście.

 

Jubileuszowe 20. Dni Tischnerowskie odbywać się będą w Krakowie w dniach 13–15 października 2021 r.

Planowane na rok poprzedni – w 20. rocznicę śmierci ks. prof. Józefa Tischnera i 40. rocznicę powstania ruchu Solidarności – musiały zostać przesunięte. Ten trudny dla nas wszystkich czas potwierdził jednak aktualność hasła, które stało się motywem przewodnim Dni: Solidarność jest wciąż jeszcze przed nami. Udział wezmą m.in. prof. Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz, Chantal Delsol, Janina Ochojska, Rocco Buttiglione i Adam Woronowicz.

W tym roku, 12 marca obchodziliśmy 90. rocznicę urodzin ks. prof. Józefa Tischnera, który był kapelanem Solidarności, ale przede wszystkim twórcą Etyki Solidarności. O filozoficznej refleksji ks. Tischnera nad złożonością polskiej rzeczywistości, szczegółowo przeanalizowanej etyce, Jan Paweł II mówił: nadaje dziś kierunek trudnym zmaganiom narodu polskiego o taki kształt demokracji, w której byłaby respektowana godność każdej osoby ludzkiej.

Głównym organizatorem tegorocznych Dni Tischnerowskich jest Instytut Myśli Józefa Tischnera, a współorganizatorami: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”.

W publikacji poświęconej Dniom czytamy: „Już w wolnej Polsce, na początku lat 90-tych, Tischner pisał, że chwila, w której my Polacy zapomnielibyśmy o solidarności, byłaby chwilą naszego duchowego samobójstwa. Jest więc rzeczą naturalną, że jako organizatorzy 20. Dni Tischnerowskich właśnie refleksji nad ideą solidarności poświęciliśmy temat jubileuszowej edycji”.

Zamiarem organizatorów jest sięgnąć – właśnie w duchu Tischnera – do najgłębszego etycznego wymiaru tego doświadczenia, po to, aby pokazać, że idea solidarności jest nie tylko ważną częścią naszych dziejów, ale również światłem, które może pomóc lepiej i bardziej sensownie spojrzeć w przyszłość. Planowany program został pomyślany tak, aby na fenomen solidarności spojrzeć z rozmaitych perspektyw.

Stałą pozycją Dni jest prestiżowy wykład Colloquia Tischneriana, na który od lat zapraszani są intelektualiści i myśliciele klasy światowej. W roku 2021 wygłosi go prof. Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz, wybitna filozof niemiecka, zajmująca się myślą społeczną i religijną, autorka wybitnego dzieła Przebaczyć to, co nieprzebaczalne. Poprosiliśmy ją o przygotowanie wykładu, który ukaże kwestię przebaczenia jako istotny element solidarnej wspólnoty.

Prof. Gerl-Falkovitz weźmie także udział w dyskusji „Solidarność kobiet” – poświęconej nie tylko roli kobiet w ruchu Solidarności, ale i szczególnemu udziałowi, czy wręcz misji kobiet w praktycznym krzewieniu postawy solidarności.

Drugi najważniejszy punkt każdych Dni Tischnerowskich to „Jaskinia filozofów” – wieczorna debata nad najbardziej istotnymi kwestiami współczesnego świata. W tym roku oprócz gościa głównego do udziału w niej zaproszono dwoje znakomitych myślicieli, którzy w latach poprzednich wygłosili, jako goście honorowi, wykład z cyklu „Colloquia Tischneriana”.

Są to prof. Chantal Delsol – francuska filozof polityki i dyrektor Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu, Rocco Buttiglione – włoski filozof, prawnik i polityk. Głównym tematem debaty będzie temat solidarności widziany oczami ludzi Zachodu.

Organizatorzy planują ponadto dwa panele „pokoleniowe”. W pierwszym z nich wezmą udział polscy profesorowie, którzy przed czterdziestu laty aktywnie, choć w różnych miejscach, uczestniczyli w budowaniu ruchu Solidarności. W drugim będą uczestniczyć przedstawiciele pokolenia młodszego, osoby urodzone około 1980 roku mające w swym dorobku znaczące publikacje dotyczące tematu solidarności.

Podczas Dni Tischnerowskich odbędzie się również głośna lektura Etyki solidarności – wybrane fragmenty przeczyta wybitny aktor Adam Woronowicz. Spotkanie zaplanowano w auli im. ks. J. Tischnera w Collegium Wróblewskiego UJ. Nieprzypadkowo to właśnie tam odbędzie się czytanie, a po nim dyskusja nad tekstem, bowiem właśnie w tej sali przez lata ks. prof. Józef Tischner spotykał się na zajęciach ze swoimi studentami.

Stały punkt programu to również pokaz dokumentów filmowych, prowadzony przez biografa Tischnera i kierownika archiwum Instytutu Myśli Józefa Tischnera, Wojciecha Bonowicza. W tym roku obejmie on nie tylko fragmenty archiwaliów, ale i najnowszy film ubiegłorocznej laureatki Nagrody im. Księdza Józefa Tischnera – Mariny Hulii Wszyscy wszystko zjedli.

Tradycją jest już wieczorne spotkanie dyskusyjne w ramach Otwartego Forum Filozoficznego OFF Tischner, podczas którego uczestnicy spotkań mogą podzielić się refleksjami związanymi z tematem przewodnim Dni oraz wziąć udział w dyskusjach moderowanych przez filozofów z Instytutu Myśli Józefa Tischnera.

/z materiałów prasowych/

 

Szczegółowy program jest dostępny w załącznikach oraz na stronie internetowej
tischner.pl

Informacje również na stronach Facebook
dni.tischnerowskie
InstytutTischnera
JozefTischner

 

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano