Aktualności

40. urodziny Papieskiej Akademii Teologicznej! Uroczystość jubileuszowa UPJPII w kościele św. Marka w Krakowie 8 XII 2021

08.12.2021 Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

40-lecie_pat_-_msza_-_00-1280.jpg

 

W kościele akademickim Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie – św. Marka – odprawiona została Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Ks. kardynał w 1973 roku uzyskał magisterium, a w 1976 licencjat kanoniczny na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. W latach 1981–1987 był wykładowcą katechetyki na Papieskiej Akademii Teologicznej. Księdza kardynała życiorys jest mocno związany z naszą uczelnią – mówił rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała o kard. K. Nyczu w słowie otwierającym uroczystość.

Rektor przywitał przybyłych gości, a szczególnie kard. Stanisława Dziwisza, byłego Wielkiego Kanclerza UPJPII, który był jednym ze świadków powołania 40 lat temu Papieskiej Akademii Teologicznej.

8 grudnia 1981 roku na mocy motu proprio „Beata Hedvigis”, papież Jan Paweł II zdecydował o powstaniu Papieskiej Akademii Teologicznej. W ramach Akademii zostały powołane trzy wydziały: Teologiczny, Filozoficzny i Historii Kościoła. W dokumencie Papież wówczas napisał: Mając przeto na uwadze przyszły rozwój Uczelni … ustanawiamy ... i erygujemy mocą tego pisma i powagą naszą apostolską Papieską Akademię w Krakowie, przyznając jej prawa, honory, przywileje i obowiązki, jakie w całym katolickim świecie przysługują tego rodzaju uczelniom i powierzamy ją opiece Archidiecezji Krakowskiej.

Rektor UPJPII przypomniał, że PAT powstała w miejsce potwierdzonego przez Stolicę Apostolską w 1974 roku Papieskiego Wydziału Teologicznego, który wcześniej przechodził liczne represje ze strony władz komunistycznych. Należy pamiętać także o drugim jubileuszu, jaki obchodzi UPJPII, którego korzenie sięgają powstałego 625 lat temu Wydziału Teologicznego, kiedy to papież Bonifacy IX bullą z 11 stycznia 1397 roku, na prośbę króla Władysława Jagiełły i jego małżonki królowej Jadwigi, erygował ten wydział w Krakowie.

19 czerwca 2009 roku papież Benedykt XVI w miejsce Papieskiej Akademii Teologicznej ustanowił Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Jak napisano w akcie erekcyjnym papież Benedykt XVI uczynił to, ze względu na uczczenie pamięci swego znakomitego Poprzednika Sługi Bożego Jana Pawła II.

I oto jesteśmy dzisiaj w uniwersyteckim kościele św. Marka, który jest symbolicznym początkiem dla naszej uczelni. Tu bowiem, parafrazując słowa Jana Pawła II można powiedzieć, że „wszystko się zaczęło” – podsumował tę wielowiekową historię rektor uczelni.

 

W homilii kard. Kazimierz Nycz nawiązał do obchodzonej tego dnia w Kościele katolickim uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, którą wybrał Bóg, podobnie jak wybrał każdego z nas, żebyśmy pełnili jego świętą wolę, a w tej „długomyślności” Boga każdy odnajduje swoje przeznaczenie. Należy dziękować Bogu za tych, którzy potrafili przewidywać na wiele lat naprzód, którzy czuli potrzebę prowadzenia teologii i mimo wielu kroków czynionych w celu jej unicestwienia sprawili, że dziś jest i działa Uniwersytet, odpowiadający na potrzeby naszego czasu. Kardynał przywołał postać Karola Wojtyły, który jako metropolita krakowski walczył o przywrócenie Papieskiego Wydziału Teologicznego, a później jako papież zrealizował to, co tak bardzo leżało Mu na sercu.

Za takich wizjonerów, za takich ludzi czynu i mądrości dzisiaj chcemy podziękować – mówił kardynał. Co radziliby nam, ci z lat 60., 70., 80. (powołując się m.in. na listy K. Wojtyły, Jana Pawła II z prymasem Stefanem Wyszyńskim) w dzisiejszej rzeczywistości? Jak uniwersytety i inne uczelnie kościelne i katolickie powinny dziś odpowiedzieć na jej wyzwania? – Konieczna jest wielowydziałowość, do której dążyła Papieska Akademia Teologiczna tworząc najpierw trzy, a potem kolejne wydziały w kierunku uniwersytetu. Kardynał przywołał słowa ks. prof. Michała Hellera: „Teologia, jeżeli nie chce zostać w getcie współczesnego świata musi się otworzyć na inne kierunki, na inne dyscypliny naukowe kościelne i świeckie”. To jest potrzeba mądrej interdyscyplinarności. I to zadanie pełni Uniwersytet. Żebyśmy próbowali szukać wrót takich, które nas prowadzą do mądrej rozmowy, bez kompleksów, ze współczesnym światem. Także na płaszczyźnie wymiany myśli, która jest potrzebna, żebyśmy jako wspólnota Kościoła pełnili swoje zadanie. Takim wyzwaniem jest także przygotować ludzi do rozumienia tego świata, który wyrasta z krzyża, który wyrasta z chrześcijaństwa.

Żebyśmy potrafili jak Matka Najświętsza odpowiedzieć „fiat” na słowa Anioła, żebyśmy potrafili na te wyzwania i zadania, które są przed nami także wypowiadać nasze ludzkie, nasze profesorskie, studenckie „fiat” w codziennym życiu uczelni, która przeżywa jubileusz powstania Akademii, o to się módlmy – skonkludował kardynał.

Wśród osób szczególnie zasłużonych dla uczelni kard. Nycz wymienił także kard. Stanisława Dziwisza oraz bp. Wacława Świerzawskiego i ks. prof. Józefa Tischnera.

Po zakończeniu tej części uroczystości, a więc po Eucharystii, rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała wręczył medale „Zasłużony dla UPJPII”. Zostali nim uhonorowani: 

  1. Rektor ks. prof. dr hab. Władysław Zuziak
  2. Rektor ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak
  3. Kanclerz ks. mgr Andrzej Lichosyt
  4. Prof. dr hab. Aleksander Bobko
  5. Ks. prałat Józef Jakubiec
  6. Pani Maria Zydroń

Następnie wręczone zostały nagrody Rektora UPJPII za osiągnięcia w pracy naukowo-dydaktycznej i organizacyjnej w minionym roku akademickim oraz wyróżnienia pracownikom administracji i biblioteki.

Uhonorowano także autorów najlepszych prac dyplomowych.

Nagrody Student Roku 2021 otrzymali:

  1. Gabriela Szyszka – studentka pracy socjalnej na WNS
  2. Julia Hesse-Gawęda – studentka prawa kanonicznego na WPK
  3. Caroline Beshenich – studentka filozofii na WF

 

PEŁNA LISTA NAGRODZONYCH

 

Galeria

 

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano