Aktualności

45-lecie święceń kapłańskich i 70. rocznica urodzin ks. prof. Jacka Urbana w katedrze wawelskiej 15 V 2023

16.05.2023 Komunikaty

45-lecie_swiecen_kaplanskich_i_70_rocznica_urodzin_ks_prof_jacka_urbana_15_v_2023-1280.jpg

 

Uroczystość jubileuszowa z okazji 45-lecia kapłaństwa i 70. rocznicy urodzin ks. prof. dr. hab. Jacka Urbana, dziekana Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, dziekana krakowskiej kapituły katedralnej odbyła się w katedrze na Wawelu 15 maja 2023 roku.

Uroczystej Mszy św. w intencji Jubilata przewodniczył bp Jan Kopiec, doktor honoris causa UPJPII. W homilii ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor UPJPII odnosząc się do liturgii tego dnia mówił o rozprzestrzenianiu się bożego Słowa poprzez działanie samego Boga, ale i ludzi, którym Bóg powierza także i takie zadanie. „Tak właśnie się stało 45 lat temu – nasz drogi Jubilacie Księże Profesorze Jacku – gdy sam wybrałeś wówczas słowa swojego życiowego motta: „I nic nad Boga”. A w tej oto świątyni – umiłowanej tak bardzo przez Ciebie katedrze wawelskiej – wyświęcił Cię na kapłana kardynał Karol Wojtyła (ostatnie święcenia kapłańskie przed wyborem na papieża)”. Podjął to zadanie na życie ks. Jacek Urban właśnie 15 maja 1978 roku, by „służyć Ludowi Bożemu i sprawie zbawienia”. Ks. rektor zaakcentował także poświęcenie się od początku swojej naukowej drogi wielkiej pasji, jaką w życiu ks. prof. Urbana jest historia i archiwistyka. „Twoje monografie o naszej katedrze nie mają sobie równych” – mówił rektor. „Jako dziekan Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego oraz dziekan naszej Kapituły św. Stanisława oddałeś się bez reszty na służbę Bogu i Jego Kościołowi, na służbę zbawienia wielu. A gdyby do tego dodać jeszcze troskę o rozszerzanie kultu i czci dla Pani wawelskiej św. królowej Jadwigi, to wszystko już jest jasne. (…) Dziękujemy dzisiaj Bogu za Twoją posługę wśród nas, za Twój piękny żart i dobre słowo, za spokój i dystans do rzeczywistości. Dziękujemy Tobie, że stoisz zawsze przy każdym człowieku, bo szukasz w nim oblicza Boga. Dziękujemy, że mądrością daną Ci od Pana nas ubogacasz. Dziękujemy, że Słowo Boże przez Ciebie głoszone jest zawsze z mocą – z wysoka” – mówił na zakończenie homilii ks. prof. Robert Tyrała.

Po Mszy św. w laudacji dr hab. Marian Wolski, prof. UPJPII przypomniał kolejne ważne etapy w życiu ks. prof. Jacka Urbana. Związanie się z Krakowem i diecezją krakowską poprzez działalność naukową, już poprzez pracę magisterską pisaną na Papieskim Wydziale Teologicznym pt. Duszpasterstwo biskupa Jana Puzyny w diecezji krakowskiej 1895–1911, poprzez kolejne publikacje poświęcone dziejom Kościoła krakowskiego XIX i XX wieku, ale i przez pracę na rzecz miasta Krakowa w Społecznym Komitecie Odnowy Zabytków Krakowa. Laudator zaakcentował jak wiernym i gorliwym badaczem i propagatorem nie tylko katedry wawelskiej, ale nade wszystko dzieła świętej królowej Jadwigi jest ks. prof. Urban.

Przywołał też tę część życia Jubilata, która poprzez studia z historii Kościoła związana jest od przeszło czterech dekad z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, który obok Kapituły Katedralnej i Archiwum Kapitulnego i Metropolitalnego jest obszarem aktywności organizacyjnej, naukowej i dydaktycznej Księdza Profesora. Posługa kapłańska i dokonania naukowe idą w przypadku ks. prof. Urbana w parze z umiejętnością spotkania i dialogu z każdym człowiekiem, co wyraźnie podkreślał laudator – „Jakże rzadka umiejętność słuchania, koncyliacyjny charakter, wola łączenia, a nigdy dzielenia oraz ogromne poczucie humoru, zjednują Ci zarówno uznanie, jak i przyjaźń”.

Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie ks. prof. Jackowi Urbanowi księgi jubileuszowej zatytułowanej Historia i dziedzictwo. Sam zaś Jubilat zacytował słowa pieśni:

Jak Ci dziękować – żeś mi dał tak wiele,
iż jestem w życiu jak ów gość przygodny,
Co zaproszony został na wesele
Niespodziewanie i nie odszedł głodny.

Duszą spokojną wstecz się nie oglądam
Za przeszłym życiem, które już nie wróci.
I w swej radości niczego nie żądam,
Tylko dziwuję się, że radość smuci.

Jesień ma złotą pogodą się głosi,
O pełnym ciszy, łagodnym wieczorze.
I rozczulone serce moje wznosi
Okrzyk zachwytu – „Dziękuję Ci Boże”.

„Dziękując Bogu, dziękuję ludziom” – mówił ks. prof. Urban. Przypomniał, że wtedy, 45 lat temu, metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła udzielił święceń kapłańskich 27 diakonom krakowskiego seminarium duchownego. Miejscem święceń była konfesja św. Stanisława, a świadkiem tego wydarzenia obecny na jubileuszowej uroczystości ksiądz Bronisław Fidelus, wtedy notariusz kurii metropolitalnej. Jubilat podziękował wszystkim przybyłym na uroczystość dziękczynną, a szczególnie prowadzącemu Mszę św. bp. prof. Janowi Kopcowi, który – jak powiedział Jubilat – „jest dla nas przewodnikiem i nikt jak on integruje nasze środowisko historyków i historyków Kościoła”. Jubilat zaznaczył, że jest ostatnim czynnym akademikiem, który jest na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII od jego początku, od 1982 roku. A że „uroczystość wręczania księgi jubileuszowej przez lata należała do dobrej tradycji akademickiej, a ostatnie lata stają się niezbyt łaskawe i ta forma podziękowania staje się zjawiskiem zanikającym”, tym bardziej więc ucieszyło Jubilata, że to było jeszcze możliwe. Podziękował więc Rektorowi UPJPII za zaangażowanie w tej kwestii i pozostałym redaktorom księgi oraz Wydawnictwu Naukowemu UPJPII, a wśród wielu innych także chórowi uniwersyteckiemu „Psalmodia” i scholii gregoriańskiej za niesioną śpiewem modlitwę podczas jubileuszowej uroczystości. 

„Msza św. była o świętej Jadwidze Królowej – mówił na zakończenie podziękowań ks. Jacek Urban – ofiarowałem ją w intencji każdego i każdej z was, by każdemu z nas świeciła i prowadziła nas po ścieżkach, po których chodzimy i żeby nas wyprowadzała wtedy, kiedy te ścieżki porzucamy”.

 

Galeria

 

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano