Aktualności
5. rocznica beatyfikacji bł. Hanny Chrzanowskiej z udziałem UPJPII 28 IV 2023
29.04.2023
Komunikaty
Uroczystość rocznicową rozpoczęła Msza św. w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” przy ul. Totus Tuus w Krakowie, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Przypomniał o związkach Hanny Chrzanowskiej z Karolem Wojtyłą, o ich wspólnym myśleniu i działaniu na rzecz chorych i potrzebujących, a samą błogosławioną określił mianem Apostoła Bożego Miłosierdzia.
„Oto jest recepta na udane i szczęśliwe życie: kierować się w życiu miłością do Boga i do człowieka. A z tej tajemnicy wszystko co najlepsze będzie z nas i dla nas wypływać” – mówił w homilii Rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała. Podkreślił, że całe życie, cała działalność błogosławionej były hymnem pochwalnym na cześć Boga, a szukając odpowiedzi na pytanie, jak można było tyle w jednym ludzkim życiu dokonać, odpowiedź znaleźć można jedną: z miłości do Boga i do człowieka.
Rektor przypomniał najważniejsze dzieła błogosławionej pielęgniarki, wdrażanie przez nią pielęgniarstwa domowego, jej działalność formacyjną wśród pielęgniarek. Wreszcie spotkanie z Karolem Wojtyłą, z którym przychodzi jej odwiedzać chorych, by później zacząć także wprowadzać zwyczaj odprawiania Mszy św. u chorych. „Oni trwali w Bogu, a Bóg trwał w nich, miłowali czynem i prawdą” – podkreślił. „Teraz jest na to czas dla każdej i każdego z nas. Obyśmy umieli i my odpowiedzieć w swoim codziennym życiu czynem miłości i zdać egzamin dojrzałości z wiary i życia duchowego. Jeśli bowiem trwamy w Krzewie Winnym jakim jest nasz Zmartwychwstały Pan, nasza posługa dla chorych, ubogich, chorych i potrzebujących pomocy nie jest filantropią, lub społeczną powinnością, ale czynem miłości miłosiernej” – powiedział Rektor kończąc homilię.
Po Mszy św. w budynku Fides odbyła się konferencja poświęcona Hannie Chrzanowskiej dla uczczenia 5. rocznicy jej beatyfikacji. Przedstawiciele Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich wraz z ks. dr. Arkadiuszem Zawistowskim, krajowym duszpasterzem służby zdrowia na jej początku wręczyli odznaczenia szczególnie zasłużonym dla chorych, cierpiących czy wspierających pielęgniarki w ich działaniach. W ten sposób uhonorowano m.in. kard. Stanisława Dziwisza, prof. dr. hab. med. Juliana Dutkę, dr. Jolantę Stokłosę, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.
W słowie otwierającym konferencję rektor UPJPII zwracając się do pielęgniarek przywołał czas przygotowań do beatyfikacji, w czym czynnie uczestniczył, ale i dla siebie z tego czasu czerpał: „Ten piękny czas przygotowania beatyfikacji, był dla mnie spotkaniem z żywym świadkiem Chrystusa. Poznałem, także dzięki Wam kogoś, kto zmienił moje patrzenie na chorych, by jeszcze wyraźniej w każdym dostrzec cierpiącego Chrystusa. Droga nasza pani Hanna pokazała, że to takie zwyczajne”.
Przypomniał słowa kard. Karola Wojtyły, który, gdy przyszło mu żegnać Hannę Chrzanowską na cmentarzu Rakowickim mówił: „Byłaś dla mnie ogromną pomocą i oparciem. A raczej dziękujemy Bogu za to, że byłaś wśród nas taka, jaka byłaś – z tą Twoją wielką prostotą, z tym wewnętrznym spokojem, a zarazem z tym wewnętrznym żarem; że byłaś wśród nas jakimś wcieleniem Chrystusowych błogosławieństw z Kazania na Górze; zwłaszcza tego, kiedy mówił: Błogosławieni miłosierni”. Podzielił się również z uczestnikami konferencji wielką nadzieją na otwarcie w przyszłości na Uniwersytecie Papieskim kierunku pielęgniarskiego, opieki nad chorymi, zwłaszcza tymi terminowo, a także chorującymi przewlekle w domach, ludźmi w podeszłym wieku i potrzebującymi pomocy.
Konferencja dedykowana była lekarzom, pielęgniarkom, położnym, ratownikom medycznym, studentom, kapelanom szpitalnym i wszystkim zainteresowanym tematami prelekcji. Wystąpienia dotyczyły m.in. opieki nad nieuleczalnie chorymi w pismach Hanny Chrzanowskiej, ale i przybliżyły postacie Służebnic Bożych Stanisławy Leszczyńskiej i s. Magdaleny Marii Epstein. Przewidziana została także debata „Granice uporczywej terapii”. Po wykładach i debacie kardynał Stanisław Dziwisz pobłogosławił skwer im. bł. Hanny Chrzanowskiej przy ul. Łobzowskiej 40.
Dzień, w którym dziękowano za dar beatyfikacji w jej 5. rocznicę zakończyła Msza św. w kościele św. Mikołaja w Krakowie, którą poprowadził kard. Stanisław Dziwisz, który wyrażając wdzięczność za beatyfikację, a zwłaszcza za trud pracy i poświęcenie pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych zwrócił uwagę na fakt, że osoba tak świetnie wykształcona, pochodząca z profesorskiego domu całe swoje życie poświęciła ubogim, chorym, niosąc pomoc, opiekę i miłość, często tym, którzy, zwłaszcza miłości, nie mieli skąd i od kogo otrzymać.
W homilii ks. prof. Jacek Urban przypomniał drogę błogosławionej do decyzji całkowitego oddania się chorym i jakże nowatorskiego na tamten czas nauczania pielęgniarstwa i co niezmiernie ważne – pielęgniarstwa holistycznego. „Po decyzji Marii Epstein o wstąpieniu do dominikanek po roku 1931 to Hanna Chrzanowska weźmie odpowiedzialność za taką całościową opiekę nad chorym. Pokazywała pielęgniarkom jak pomagać ludziom, jak łączyć to co ziemskie z tym co niebieskie. Jak dbać o całego człowieka, w tym co cielesne, ale także w tym co duchowe. (…) Bł. Hanna była pielęgniarką kompletną, pamiętającą o tym, że życie człowieka to ciało, to także duch, to także dusza, to rozum i emocje. Trzeba widzieć całego człowieka”. – mówił. Życie i czyny błogosławionej ks. prof. Jacek Urban przyrównał do księgi miłości miłosiernej, miłości samarytańskiej okazywanej chorym i cierpiącym. „Była wspaniałym nauczycielem praktycznego wymiaru miłosierdzia” – skonkludował.
Przypomnijmy, że 5 lat temu Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie czynnie włączał się w przygotowania do beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej. Odbyło się Międzynarodowe Sympozjum pt. „Życie i dzieło Hanny Chrzanowskiej”, przygotowane przez Instytut Nauk o Rodzinie i Instytut Pracy Socjalnej na Wydziale Nauk Społecznych. Chór Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz chór Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego, koordynowane przez prof. Witolda Zalewskiego, ówczesnego dyrektora Instytutu, podjęły zadanie przygotowania muzyki liturgicznej na uroczystość beatyfikacyjną. Obsługę medialną uroczystości zapewnił Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych, koordynowaną przez ks. dr. hab. Michała Drożdża, prof. UPJPII, dyrektora Instytutu. Koordynatorem Komitetu Organizacyjnego Beatyfikacji był ks. prof. dr hab. Robert Tyrała.
Zobacz też
Konferencja z okazji 5. rocznicy beatyfikacji pielęgniarki bł. Hanny Chrzanowskiej 28 IV 2023
Galeria
Pliki do pobrania