500-lecie dzwonu Zygmunt. Jubileuszowe obchody

08.07.2021 Komunikaty

Dzwon Zygmunt – narodowy symbol Polaków, wieszczący najważniejsze wydarzenia w Krakowie i w kraju potrzebuje, z uwagi na 12 600 kg wagi, 12 dzwonników, by swój ton mógł przenieść w przestrzeń nawet odległą o 30 km.

Odlany w Krakowie w 1520 roku przez ludwisarza z Norymbergii Hansa Behama, został zawieszony w wieży Zygmuntowskiej katedry na Wawelu 9 lipca 1521 roku, a pierwszy dźwięk wydał kilka dni później – 13 lipca.

W związku z jubileuszem 500-lecia dzwonu Zygmunt przygotowano wiele wydarzeń. Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie w dn. 28–29 czerwca br. odbyło się sympozjum poświęcone rocznicy zawieszenia dzwonu, zorganizowane przez Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego we współpracy z parafią archikatedralną św. Stanisława B.M. i św. Wacława M. na Wawelu.

Obecnie, w związku z jubileuszem, przygotowywane są wydarzenia w przestrzeni miasta organizowane przez miasto Kraków wspólnie z Zamkiem Królewskim na Wawelu, Katedrą Wawelską, Domem Norymberskim, Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, ze skromnym, ale jednak udziałem w jubileuszu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który włączył się w wydarzenia udostępniając swoje pomieszczenia w bezpośrednim sąsiedztwie Wawelu. Wszystko to odbywać się będzie pod wspólnym hasłem „Subunacampana / Pod jednym dzwonem”.

Artyści związani z Katedrą Obszarów Sztuki Wydziału Intermediów ASP w Krakowie przygotowują się do realizacji projektu wg pomysłu prof. Marka Chołoniewskiego. W rektoracie UPJPII przygotowywany jest do działania laserowy projektor.

Nagrania będą udostępniane publiczności za pomocą strony internetowej 500-Sigismundus.com.