Abp Angelo Vincenzo Zani - sekretarz Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej przewodniczył obradom na UPJPII 12 VI 2018

12.06.2018 Konferencje, sesje

Arcybiskup Angelo Vincenzo Zani - sekretarz Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej spotkał się z dziekanami wydziałów teologicznych, filozoficznych i prawa kościelnego z całej Polski. Arcybiskup, przebywający w UPJPII po raz pierwszy, przybył do Krakowa w celu omówienia kwestii nowej konstytucji apostolskiej Veritatis gaudium o uniwersytetach i wydziałach kościelnych. W obradach obok włoskiego duchownego uczestniczył ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, a zarazem wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczący Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski, pełniący także funkcję przewodniczącego Komisji ds. katechezy, szkół i uniwersytetów Rady Konferencji Biskupich Europy. W naradzie ze strony Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie uczestniczyli dziekani określonych wydziałów oraz rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak.

W konstytucji Veritatis gaudium (Radość prawdy) papież Franciszek znowelizował normy dotyczące uniwersytetów i wydziałów kościelnych dostosowując je m.in. do zachodzących, a często trudnych przemian społecznych i kulturowych. To odnowa studiów kościelnych na wszystkich płaszczyznach w duchu nowej ewangelizacji. Duchu prawdy i miłości, wolności, sprawiedliwości i jedności.

Dokument aktualizuje reformę studiów kościelnych, która znalazła swój wyraz w Konstytucji Apostolskiej "Sapientia christiana", ogłoszonej przez św. Jana Pawła II 15 kwietnia 1979 r.

Po prawie czterdziestu latach, w wierności duchowi i wytycznym Sobotu Watykańskiego II oraz jako jego stosowne uaktualnienie, okazuje się dziś stosowna i nagląca nowelizacja tej konstytucji apostolskiej. (...) Jest to stosowna okazja do przejścia z przemyślaną i proroczą determinacją do promocji, na wszystkich poziomach, ożywienia studiów kościelnych w kontekście nowego etapu misji Kościoła, naznaczonej świadectwem radości, która wypływa ze spotkania z Jezusem i z głoszenia Jego Ewangelii - pisze papież Franciszek w "Veritatis gaudium".

Głównymi tematami podjętymi podczas obrad były: Konstytucja Veritatis gaudium, Konstytucja dla Nauki służąca wytycznymi Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego i nowe Ratio Studiorum dla seminariów duchownych w Polsce.

Po przedpołudniowych obradach, które toczyły się w auli UPJPII, została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. abp. Marka Jędraszewskiego w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach.

Więcej: http://www.diecezja.pl/archidiecezja/aktualnosci/spotkanie-dziekanow-koscielnych-wydzialow-teologicznych-z-abp-angelo-zani.html