Abp Marek Jędraszewski metropolitą krakowskim

01.02.2017 Komunikaty

"Katedra wawelska i Kościół krakowski zapisują dziś nową kartę swych długich dziejów. Księże Arcybiskupie, od dzisiaj Ty zaczynasz zapisywać tę nową kartę” – tymi słowami ks. kard. Stanisław Dziwisz witał swojego następcę –  abp. Marka Jędraszewskiego podczas ingresu do królewskiej katedry.

Arcybiskup Marek Jędraszewski jest już oficjalnie metropolitą krakowskim, następcą kardynałów Adama Sapiehy, Karola Wojtyły, Franciszka Macharskiego, Stanisława Dziwisza. Nowy metropolita celebrował w katedrze Mszę świętą i wygłosił homilię, w której zarysował program swojej posługi pasterskiej w archidiecezji krakowskiej. Mówił m.in., że pragnie pozostać wierny tradycji św. Stanisława, św. siostry Faustyny, św. brata Alberta, św. Jana Pawła II oraz chce podążać drogą, jaką św. Jana Paweł II wskazywał całemu Kościołowi jako papież. Zapewnił, że zgodnie ze swoim zawołaniem biskupim „Scire Christum – Znać Chrystusa” będzie kierował się słowami „Poznawać Chrystusa, będącego źródłem miłości i największym dawcą łaski”. Odczytana została bulla „Sublimis inter sidera”, podpisana przez papieża Franciszka 8 grudnia 2016 r. w Watykanie. Nowy biskup krakowski otrzymał insygnia władzy – racjonał haftowany osobiście przez św. królową Jadwigę przekazał arcybiskupowi dziekan kapituły katedralnej, pastorał będący symbolem biskupa diecezjalnego wręczył nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio.

Podczas konferencji prasowej poprzedzającej ingres, nowy metropolita krakowski, a zarazem Wielki Kanclerz UPJPII powiedział, że uczelnia w jego pamięci zajmuje miejsce od dawna: "...tutaj byłem przez jakiś czas wykładowcą na Wydziale Teologicznym, to była połowa lat 80-tych. A potem na Wydziale Filozoficznym został przeprowadzony cały proces związany z moją habilitacją. Wspominam wspaniałych profesorów, ks. prof. Józefa Tischnera – to zostaje w mojej pierwszej pamięci. Byłem też tutaj recenzentem prac doktorskich przeprowadzonych na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, więc ja myślę, że te więzy już są, one będą na pewno z racji urzędu, ale także pozaurzędowo pogłębiane, gdyż świat akademicki zawsze mi był, jest i będzie bliski, zwłaszcza jeżeli chodzi o uczelnię kościelną".

Tego samego dnia Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył kardynała Stanisława Dziwisza Orderem Orła Białego, mówiąc o odznaczonym: Całe dotychczasowe życie kard. Dziwisza było znamienitą zasługą dla Rzeczypospolitej Polskiej.(...) Droga kard. Dziwisza była drogą życia dla Boga, Kościoła i dla Polski. Najważniejszy i najstarszy polski order jest przyznawany za znamienite zasługi dla kraju.

Tydzień wcześniej, w sobotę 21 stycznia br. w sanktuarium św. Jana Pawła II odprawiona została msza dziękczynna za posługę kard. Stanisława Dziwisza w archidiecezji krakowskiej. Księdzu kard. dziękowano za pielęgnowanie i szerzenie kultu oraz przekaz pięknego dzieła Jana Pawła II, kardynał z kolei dziękował za życzliwość i wsparcie jakich doznawał podczas 11 letniej posługi jako metropolita krakowski, a i wcześniej pracując u boku Jana Pawła II. Zapewnił, że ogarniając archidiecezję krakowską wdzięczną modlitwą i pamięcią będzie nadal służyć tej samej sprawie.