Ad fontes Cathedralis Cracoviensis, konferencja międzynarodowa „Recepcja rękopisu «Missale plenarium» AKKK Ms 3” 7–8 X 2022. Relacja

18.10.2022 Konferencje, sesje

recepcja_rekopisu_missale_plenarium_7-8_x_2022-1280.jpg

W październiku 2020 roku rozpoczęliśmy cykl konferencji naukowych, które odbywają się co dwa lata w opactwie tynieckim. Głównym inicjatorem konferencji jest Tyniecki Ośrodek Śpiewu Gregoriańskiego wraz z Wydziałem Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Konferencje mają na celu prezentację wyników badań nad polskimi średniowiecznymi źródłami liturgiczno-muzycznymi i ich wkładu w kulturę Polski oraz Europy obszaru środkowo-wschodniego.

Druga konferencja z cyklu odbyła się 7–8 października 2022 roku i była poświęcona jednej z najpiękniejszych ksiąg liturgiczno-muzycznych katedry wawelskiej: Missale plenarium AKKK Ms 3.

Do podzielenia się owocami prac badawczych zaprosiliśmy cenionych prelegentów z dziedziny liturgiki, historii średniowiecza oraz śpiewu gregoriańskiego, którzy pracowali nad zawartością rękopisu i przedstawili na konferencji wyniki swoich prac: dr Piotr Pajor (UPJPII), dr Gionata Brusa (Julius-Maximilians Universität, Würzburg), dr Szymon Tracz (Muzeum Diecezjalne w Bielsku-Białej), dr Karol Litawa (UPJPII), dr hab. Jakub Kubieniec (UJ), prof. Juan Carlos Asensio Palacios (Escola Superior de Música de Catalunya, Barcelona), prof. Christoph Hönerlage (Hochschule für katholische Kirchenmusik & Musikpädagogik, Regensburg). Wyniki badań zostaną opublikowane w materiałach pokonferencyjnych i mamy nadzieję, że staną się podstawą dla dalszych poszukiwań nad liturgią i muzyką epoki średniowiecza w katedrze wawelskiej.

Konferencji towarzyszyły też dwa koncerty oraz liturgie. W piątek, 7 października, przedstawiły się trzy schole gregoriańskie: młodzieżowa z Tarnowa (dyr. ks. Grzegorz Piekarz), żeńska Monodia caelestis (dyr. Susi Ferfoglia) oraz męska Schola Seminarium oo. Paulinów (dyr. Marcin Wasilewski-Kruk). Na zakończenie konferencji natomiast wystąpił żeński zespół wokalny Flores Rosarum (dyr. Susi Ferfoglia), który przedstawił wybór sekwencji zawartych w cennym rękopisie wawelskim.