Akademicki Dzień Pamięci 5 XI 2021

27.10.2021 Komunikaty
Data: 05.11.2021
Miejsce wydarzenia: Cmentarz Rakowicki w Krakowie, Kolegiata św. Anny w Krakowie
Godzina: 09:00 - 20:30

akademicki_dzien_pamieci_2021-1280.jpg

W imieniu Rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr. hab. Roberta Tyrały, zapraszamy na Mszę Świętą w intencji ofiar Sonderaktion Krakau, poległych podczas wojny oraz wszystkich śp. Zmarłych, którzy w minionym roku akademickim odeszli z naszych wspólnot uniwersyteckich.

Msza Święta, będąca częścią uroczyście obchodzonego Akademickiego Dnia Pamięci, odprawiona zostanie w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie 5 listopada 2021 r. o godz. 19:30.

W czasie Eucharystii Miłosiernemu Bogu będziemy polecać zmarłych profesorów, pracowników, współpracowników, doktorantów i studentów oraz przyjaciół wyższych uczelni Krakowa i Małopolski. Mszę św. odprawi ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, homilię wygłosi ks. prof. dr hab. Tadeusz Panuś. O stronę muzyczną zadba uniwersytecki chór „Psalmodia”.

Od 2015 r. Dzień Pamięci obchodzony jest wspólnie z innymi uczelniami krakowskimi jako Akademicki Dzień Pamięci. W tym roku mija 82 lata od przeprowadzonej 6 listopada 1939 r. przez Gestapo podstępnej akcji, w wyniku której 183 krakowskich profesorów i nauczycieli akademickich, w tym 155 pracowników UJ, zostało aresztowanych, a następnie wywiezionych do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau, gdzie kilkunastu z nich straciło życie. Modlimy się tego dnia w intencji ofiar Sonderaktion Krakau i innych uczelni Krakowa, poległych podczas wojny.

W programie uroczystości Akademickiego Dnia Pamięci zaplanowano

9:00

Cmentarz Rakowicki – spotkanie delegacji krakowskich Uczelni przy bramie Cmentarza Rakowickiego, składanie kwiatów na grobach zmarłych profesorów szkół wyższych Krakowa.

Aula Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego – odczytanie apelu poległych: nazwiska wszystkich aresztowanych w dniu 6 listopada 1939 r. Zebrani wysłuchają także zagajenia Rektora UJ oraz okolicznościowych wystąpień. Kolejnym punktem jest składanie wieńców pod tablicami upamiętniającymi te dramatyczne wojenne wydarzenia.
19:30 Uniwersytecka Kolegiata św. Anny w Krakowie – Msza Święta w intencji ofiar Sonderaktion Krakau, poległych podczas wojny oraz wszystkich zmarłych w minionym roku akademickim profesorów, pracowników i studentów uczelni Krakowa i Małopolski.

Również 5 listopada, przed południem, Rektor UPJPII z przedstawicielami m.in. studentów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie złożą kwiaty i znicze na grobach zmarłych profesorów naszej Uczelni.

Miłosiernemu Bogu polecamy zmarłych profesorów, pracowników, współpracowników, studentów i doktorantów oraz przyjaciół wyższych uczelni miasta Krakowa i Małopolski.

Z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie odeszli w roku akademickim 2020/2021

Profesor Kazimierz Kuczman
Profesor Adam Małkiewicz