Akademicki Dzień Pamięci 6 XI 2020

04.11.2020 Komunikaty

W imieniu rektora UPJPII, ks. dr. hab. Roberta Tyrały, prof. UPJPII zapraszamy na Mszę św. w intencji ofiar Sonderaktion Krakau, poległych podczas wojny oraz wszystkich śp. Zmarłych, którzy w minionym roku akademickim odeszli z naszych wspólnot uniwersyteckich.

Msza św.,  będąca częścią uroczyście obchodzonego Akademickiego Dnia Pamięci, odprawiona zostanie w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie 6 listopada br. o godz. 19.30.

Od 2015 roku Dzień Pamięci obchodzony jest wspólnie z innymi uczelniami krakowskimi jako Akademicki Dzień Pamięci. W tym roku mija 81 lat od przeprowadzonej 6 listopada 1939 r. przez gestapo podstępnej akcji, w wyniku której 183 krakowskich profesorów i nauczycieli akademickich, w tym 155 pracowników UJ, zostało aresztowanych, a następnie wywiezionych do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau, gdzie kilkunastu z nich straciło życie. Modlimy się tego dnia w intencji ofiar Sonderaktion Krakau i innych uczelni Krakowa, poległych podczas wojny. W czasie Eucharystii Miłosiernemu Bogu będziemy polecać zmarłych profesorów, pracowników, współpracowników, doktorantów i studentów oraz przyjaciół wyższych uczelni Krakowa i Małopolski. Mszę św. odprawi ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII, homilię wygłosi ks. prof. dr hab. Tadeusz Panuś.

Eucharystia będzie transmitowana przez Telewizję JP2TV pod linkiem:

Ze względu na sytuację epidemiologiczną tegoroczne obchody Akademickiego Dnia Pamięci mają wymiar symboliczny.

W programie uroczystości Akademickiego Dnia Pamięci - 6 listopada 2020 r. zaplanowano:

godz. 9.00
•    cmentarz Salwatorski - złożenie kwiatów przez Rektora UJ na grobie śp. prof. dra hab. Franciszka Ziejki, rektora UJ w latach 1999-2005
•    koszary wojskowe przy ul. Wrocławskiej - złożenie wieńca pod tablicą pamiątkową (ze względu na ograniczenia obowiązujące w jednostce wojskowej udział delegacji w minimalnym składzie)

godz. 11.45
•    uroczystość w Collegium Novum składająca się z wystąpienia Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, odczytania przez studenta Apelu Pamięci oraz złożenia kwiatów pod pamiątkowymi tablicami w budynku oraz pod Dębem Wolności (udział jedynie władz UJ, zgodnie z obowiązującym limitem osób),

godz. 19.30
•    Msza Święta w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie w intencji ofiar Sonderaktion Krakau, poległych podczas wojny oraz wszystkich zmarłych w minionym roku akademickim profesorów, pracowników i studentów uczelni Krakowa i Małopolski (zgodnie z obowiązującym limitem osób uczestniczących w uroczystości religijnej).Ze względu na aktualne obostrzenia w uroczystości może wziąć udział jedynie nieliczna grupa reprezentująca środowisko akademickie Krakowa i Małopolski.

Również 6 listopada, przed południem, rektor UPJPII z przedstawicielami m.in. studentów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie złożą kwiaty i znicze na grobach zmarłych profesorów naszej Uczelni.

Miłosiernemu Bogu polecamy zmarłych profesorów, pracowników,  współpracowników, studentów i doktorantów oraz przyjaciół wyższych uczelni miasta Krakowa i Małopolski

Z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie:

1. Eminencję Kard. Mariana Jaworskiego – pierwszego rektora naszej Uczelni
    2. Eminencję Kard. Zenona Grocholewskiego – doktora honoris causa UPJPII