Akademicki Dzień Pamięci. Galeria zdjęć 5 XI 2021

06.11.2021 Komunikaty

Tradycyjnie, o godz. 9:00 rano przedstawiciele uczelni wyższych Krakowa i Małopolski spotkali się na Cmentarzu Rakowickim dla uczczenia wszystkich śp. Zmarłych, którzy odeszli ze wspólnot akademickich.

Po wystąpieniu rektora UJ, prof. Jacka Popiela delegacje uczelni zapalały znicze, składały kwiaty na grobach zmarłych profesorów i pracowników swoich uczelni.

Wieczorem w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie odprawiona została Msza św. w intencji ofiar Sonderaktion Krakau. W czasie Eucharystii Miłosiernemu Bogu polecano zmarłych profesorów, pracowników, współpracowników, doktorantów i studentów oraz przyjaciół wyższych uczelni Krakowa i Małopolski. Mszę św. odprawił ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Tadeusz Panuś. O stronę muzyczną zadbał uniwersytecki chór „Psalmodia”.

Od 2015 r. Dzień Pamięci obchodzony jest wspólnie z innymi uczelniami krakowskimi jako Akademicki Dzień Pamięci. W tym roku mija 82 lata od przeprowadzonej 6 listopada 1939 r. przez Gestapo podstępnej akcji, w wyniku której 183 krakowskich profesorów i nauczycieli akademickich, w tym 155 pracowników UJ, zostało aresztowanych, a następnie wywiezionych do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau, gdzie kilkunastu z nich straciło życie. Modlimy się tego dnia w intencji ofiar Sonderaktion Krakau i innych uczelni Krakowa, poległych podczas wojny.

Z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie odeszli w roku akademickim 2020/2021

Profesor Kazimierz Kuczman
Profesor Adam Małkiewicz
Profesor Czesław Nowarski
Ojciec doktor Salezy Bogdan Brzuszek OFM
Ksiądz doktor Jacek Jurczyński SDB
Kazimiera Widła
studentka Anna Szwed

16 października 2021 r. zmarł Ksiądz Kanonik Wojciech Stokłosa.

Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie.