Aktualności

Akademicki Dzień Pamięci. Relacja + galeria zdjęć 6 XI 2020

06.11.2020 Konferencje, sesje
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W tym roku mija 81 lat od przeprowadzonej 6 listopada 1939 r. przez gestapo podstępnej akcji, w wyniku której 183 krakowskich profesorów i nauczycieli akademickich, w tym 155 pracowników UJ, zostało aresztowanych, a następnie wywiezionych do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau.

Od 2015 roku Dzień Pamięci obchodzony jest przez uczelnie krakowskie jako Akademicki Dzień Pamięci. Modlimy się tego dnia w intencji ofiar Sonderaktion Krakau i innych uczelni Krakowa, poległych podczas wojny. W czasie Eucharystii Miłosiernemu Bogu polecamy zmarłych profesorów, pracowników, współpracowników, doktorantów i studentów oraz przyjaciół wyższych uczelni Krakowa i Małopolski, którzy odeszli w poprzednich latach oraz w minionym roku akademickim. 

Mszę św. w kolegiacie uniwersyteckiej św. Anny w intencji ofiar Sonderaktion Krakau, poległych podczas wojny oraz wszystkich śp. zmarłych, którzy w minionym roku akademickim odeszli z naszych wspólnot uniwersyteckich odprawił ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII.

Eucharystię rozpoczął Apel, w którym odczytano nazwiska 274 zmarłych w ubiegłym roku akademickim pracowników, współpracowników, doktorantów i studentów krakowskich uczelni wyższych.

Homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Tadeusz Panuś, który w roku 81. rocznicy Sonderaktion Krakau i 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II przypomniał, jak głęboko w sercu i pamięci wydarzenie z 6 listopada 1939 roku zapadło w sercu Karola Wojtyły i zmieniło kierunek jego życia. Był wówczas studentem polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i tego samego dnia rozmawiał przy ul. Gołębiej z profesorami speszącymi na spotkanie, z którego już nie wrócili, podstępnie wywiezieni z uczelni do Sachsenhausen, skąd przed śmiercią prof. Karol Estreicher napisał: " Nie zpomnijcie naszej śmierci, nie dajcie jej zmarnować". 

Gdy Karol Wojtyła postanowił wkrótce potem zmienić wydział, a miłość do poezji, literatury, teatru przemienić w miłość do teologii - mówił ks. prof. T. Panuś - Mieczysław Kotlarczyk, założyciel Teatru Rapsodycznego, nie krył rozczarowania i niepokoju mówiąc - "Człowieku co ty robisz? Chcesz zmarnować talent?". Późniejszy doktor teologii, docent, biskup krakowski, kardynał został powołany na biskupa Rzymu nigdy nie zapominając o swojej krakowskiej uczelni, o której nie myślał inaczej, której inaczej nie nazywał jak - "Moja Alma Mater". Homileta przypomniał spotkania papieża Jana Pawła II ze środowiskiem akademickim Krakowa. 

Zaakcentował, jak podczas tego Akademickiego Dnia Pamięci całe środowisko akademickie Krakowa włącza się w modlitwę w intencji tych, którzy "przeszli z życia do życia", ufając, że Bóg przyjął ich do swojego Królestwa, a wszystkich tych, którzy odeszli w minionym roku akademickiem, a których imiona odczytano na początku Eucharystii, Bóg przyjmie do swojej chwały. 

Eucharystia była transmitowana przez Telewizję JP2TV pod linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=_qNv3g2ZR8U&feature=youtu.be

Ze względu na sytuację epidemiologiczną tegoroczne obchody Akademickiego Dnia Pamięci miały wymiar symboliczny. Nie mogło dojść do wspólnego spotkania delegacji wszystkich uczelni wyższych Krakowa i Małopolski, jak to miało miejsce każdego roku na cmentarzu rakowickim w Krakowie. 

Przed południem przedstawiciele Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie odmówili modlitwę, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach profesorów i pracowników Uniwersytetu - modlono się m.in. przy grobie kapituły katedralnej, gdzie spoczywają profesorowie uczelni i niedawno zmarły ks. prof. Jan Maciej Dyduch, były rektor UPJPII, przy grobie oo. salezjanów, gdzie spoczął w ub. roku akademickim ks. prof. Wojciech Życiński, przy grobach jezuitów i paulinów, gdzie spoczywają profesorowie UPJPII. Złożono kwiaty na grobie prof. Walerego Pisarka - wieloletniego wykładowcy i przyjaciela UPJPII, na grobie ks. prof. Jerzego Chmiela - jeszcze za życia doczesnego - legendy tej uczelni. 

W mniejszym niż zazwyczaj gronie - ks. prof. Robert Tyrała, rektor UPJPII, Michał Żelazko - przewodniczący Samorządu Studentów UPJPII, Marta Mastyło - rzecznik prasowy UPJPII, p. Marian Kowalski w imieniu wspólnoty akademickiej UPJPII uczczcili tych, którzy spoczęli na cmentarzu rakowickim, na Salwatorze, na cmentarzu parafialnym w Balicach, w kościele św. Floriana. W kościele św. św. Piotra i Pawła złożono kwiaty przy krypcie, w której spoczął bp Tadeusz Pieronek, były rektor PAT/UPJPII. Odmówiona została modlitwa, zapalony znicz  przed konfesją św. Stanisława w katedrze wawelskiej, gdzie spoczywa były metropolita krakowski, wówczas - wielki kanclerz uczelni - kard. Franciszek Macharski.  Za wszystkich zmarłych modlono się wieczorem podczas Eucharystii w kolegiacie św. Anny. 

Galeria zdjęć

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano