Aktualności

Apel Jasnogórski z udziałem wspólnoty Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie 15 XII 2024

16.12.2024 Komunikaty

apel_jasnogorski_15_xii_2024-1280.jpg

 

W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, 15 grudnia 2024 r., wspólnota Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zgromadziła się na Apelu Jasnogórskim. Modlitwie przewodniczył rektor uczelni ks. prof. dr hab. Robert Tyrała. W atmosferze adwentowego oczekiwania, w niedzielę Gaudete, uczestnicy zawierzyli Matce Bożej życie akademickie oraz osobiste.

Podczas modlitwy Rektor podkreślił znaczenie obecności wspólnoty akademickiej w jasnogórskim domu Maryi. W imieniu uczelni, jej władz, pracowników, studentów, doktorantów oraz darczyńców powierzył Matce Bożej troski i nadzieje całej wspólnoty, prosząc o Jej matczyną opiekę i wstawiennictwo. Ks. prof. Robert Tyrała przypomniał wezwanie Jana Pawła II: „Jestem, pamiętam, czuwam”, zaznaczając, że czuwanie nad rozwojem duchowym jest misją zarówno osobistą, jak i wspólnotową. Nawiązując do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, mówił o potrzebie otwarcia serc na Zbawiciela, który przynosi światu nadzieję i zbawienie.

W modlitwach zawierzono władze uczelni, zarówno rektorskie, jak i dziekańskie, a także pracowników naukowych i administracyjnych. Szczególną uwagę poświęcono tym, którzy pracują nad rozwojem kampusu akademickiego, darczyńcom oraz wszystkim, którzy wspierają działalność uniwersytetu modlitwą i ofiarą. Rektor podkreślił, że działalność naukowa i edukacyjna uczelni jest odpowiedzią na wezwanie Chrystusa: „Idźcie i nauczajcie”. Wyraził pragnienie, by poszukiwanie prawdy oraz kształtowanie umysłów i serc młodych ludzi przyczyniało się do budowania wspólnoty Kościoła, umacniania Ojczyzny i dobra całego świata.

W kontekście zbliżającego się Jubileuszowego Roku Świętego 2025 ks. Rektor zachęcał do życia nadzieją opartą na wierze w zmartwychwstanie Chrystusa. Prosił Maryję o pomoc w rozwiązywaniu trudnych ludzkich spraw, pojednanie zwaśnionych, pociechę strapionych oraz otwarcie serc na potrzeby bliźnich. Mówił: „Papież Franciszek zachęca nas, byśmy w tym roku łaski radośnie dawali świadectwo o nadziei, która w nas jest. A skoro jesteśmy zakotwiczeni w tej nadziei, mamy innych pociągać w sposób wiarygodny do wiary i miłości: przez uśmiech, gest przyjaźni, szczere wysłuchanie, bezinteresowną posługę. Maryjo nadziei pełna, niech Twoja życiowa postawa ciągle nas wszystkich mobilizuje, abyśmy zło dobrem zwyciężali, innych nie przekreślali”. [PEŁNY TEKST ZAWIERZENIA]

Modlitwa dotyczyła także chorych, samotnych, uchodźców, więźniów i wszystkich znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Szczególne miejsce zajęły prośby o nawrócenie grzeszników, pokój na świecie oraz łaskę wytrwałości dla kapłanów i osób konsekrowanych w ich powołaniu. W końcowej części apelu wspomniano również o zmarłych, zwłaszcza tych związanych z Uniwersytetem Papieskim. Modlono się za nich, prosząc o życie wieczne w domu Ojca.

Modlitwa zakończyła się wołaniem do Matki Bożej jako Królowej Pokoju, Orędowniczki i Wspomożycielki, z prośbą o Jej dalsze wstawiennictwo i opiekę nad wspólnotą uniwersytecką, Kościołem oraz wszystkimi wiernymi.

Maryjo, Matko Nadziei, prowadź nas do swego Syna!

 

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano