Arcybiskup Grzegorz Ryś, absolwent i wieloletni profesor UPJPII mianowany kardynałem 9 VII 2023

10.07.2023 Komunikaty

abpgrys.jpg

Abp Grzegorz Ryś 19 czerwca 2022 r. w Łasku. Fot. Archidiecezja Łódzka

Arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, znalazł się w gronie nowych kardynałów, których nazwiska ogłosił w niedzielę (9 lipca br.) papież Franciszek. Papież mianował 21 nowych kardynałów. Na konsystorzu, który odbędzie się 30 września br. nominaci otrzymają insygnia kardynalskie i zostaną formalnie włączeni do kolegium kardynalskiego.

Abp Grzegorz Ryś jest absolwentem naszej uczelni i jej wieloletnim profesorem. Stąd wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie z wielką radością i dumą przyjęła wiadomość o decyzji papieża Franciszka. Życzymy nowemu Kardynałowi by swoją pasterską posługę, nadal z takim zapałem wypełniał. Zapewniamy o wspieraniu modlitwą w kolejnych wyzwaniach, które zapewne z jeszcze większą mocą będzie kard. Grzegorz Ryś podejmować.

Grzegorz Ryś urodził się w Krakowie 9 lutego 1964 r. Do krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego wstąpił w 1982 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego w katedrze wawelskiej. Równolegle do studiów teologicznych odbył studia na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej, na którym, po rocznej pracy duszpasterskiej jako wikariusz parafii pw. św. Małgorzaty i św. Katarzyny w Kętach, został zatrudniony i podjął studia doktoranckie. W 1994 r. uzyskał doktorat, a w 2000 r. habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii. W latach 2005–2017 kierował Katedrą Historii Kościoła w Średniowieczu, a następnie Katedrą Historii Starożytnej i Średniowiecznej w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Był także członkiem komisji historycznych w procesach beatyfikacyjnych – między innymi w procesie Jana Pawła II.