Aktualności
Arcybiskup Piero Marini doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w 102. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Relacja i zdjęcia 18 V 2022
20.05.2022
Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.
W katedrze na Wawelu Arcybiskup Piero Marini przewodniczył wieczornemu nabożeństwu – Nieszporom.
Rektor UPJPII, ks. prof. Robert Tyrała przywitał uczestników uroczystości: Przychodzimy do wawelskiej katedry, gdzie chcemy kroczyć śladem naszej patronki Jadwigi i Ojca św. Jana Pawła II, aby dokonać uroczystego aktu promocji doktorskiej jednego z najbliższych współpracowników naszego Patrona, który przez wszystkie lata papieskiego – polskiego – pontyfikatu, na ołtarzach świata, pomagał papieżowi, ale także i nam, dobrze się modlić podczas papieskich uroczystości.
Po modlitwie abp. Piero Mariniemu został wręczony dyplom honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Bliski współpracownik Jana Pawła II, mistrz papieskich celebracji liturgicznych, znakomity znawca posoborowej liturgii został honorowym nauczycielem uczelni m.in. „za wzorowy sposób sprawowania urzędu ceremoniarza papieża św. Jana Pawła II, zapisanie się na trwałe w dziejach Kościoła jako wybitny znawca problematyki związanej z liturgią sprawowaną przez biskupa rzymskiego, którą dostosowywał do wymogów czasów współczesnych wraz z uwzględnieniem powszechnego wymiaru Kościoła, umożliwienie poznania procesu redakcji posoborowych ksiąg liturgicznych, za umiłowanie Kościoła, w szczególności jego świętej liturgii, któremu od dziesiątków lat służy z całym oddaniem; także za autentyczną i dyskretną troskę o liturgię papieską podczas apostolskich wizyt św. Jana Pawła II w Polsce, przez co wykazał życzliwość i szacunek dla naszej Ojczyzny, szczególnie w Krakowie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia”.
Jan Paweł II odbył 132 podróże apostolskie, odwiedził ze swoją misją ponad 900 miast na całym świecie, 317 parafii Rzymu. Arcybiskup Piero Marini był odpowiedzialny za liturgiczną oprawę, do jego posługi należało dostosowanie jej do wielu narodów na różnych kontynentach – ich tradycji i kultur.
– Abp Piero Marini jest wyjątkowym świadkiem przemian soborowych i ich realizacji w całym Kościele, a także ich realnym współtwórcą i praktykiem z racji pełnionego urzędu papieskiego mistrza ceremonii. Niepowtarzalna relacja abp. Mariniego ze św. Janem Pawłem II, wzajemne zaufanie i pragnienie „budzenia Kościoła w duszach” (Romano Guardini) przyczyniły się do uprzystępnienia liturgii w nowym duchu i na wszystkich szerokościach geograficznych – mówiła podczas laudacji s. prof. Adelajda Sielepin.
– Niezmiernie się cieszę, że mogę być tu w Krakowie, w tym pięknym mieście, gdzie przez lata Jan Paweł II był biskupem i gdzie poznałem go po raz pierwszy w roku 1973, prawie pięćdziesiąt lat temu. Cieszę się również, że jestem tu 18 maja, dokładnie w dniu, kiedy w 1920 roku urodził się Karol Wojtyła. Podczas jego długiego pontyfikatu przez wiele lat świętowaliśmy wspólnie jego urodziny… – powiedział rozpoczynając swój wykład abp Piero Marini, który zatytułował go „Świadectwo o Świętym Janie Pawle II, darze dla Kościoła i dla mojego życia”. Abp Marini mówił o wielkim znaczeniu liturgii i jej ścisłym związku z życiem kościelnym, przypomniał, że żaden papież wcześniej nie odwiedził osobiście tylu kościołów rozproszonych po całym świecie, by dzielić się posoborowym dziedzictwem, realizując je poprzez oddanie się jako ten, który służy do dyspozycji świętego ludu Bożego w głoszeniu Ewangelii i sprawowaniu świętych tajemnic.
Jedną z nich była modlitwa brewiarzowa papieża Jana Pawła II, którą wspomniał dziękując i gratulując nowemu doktorowi honoris causa UPJPII abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, Wielki Kanclerz UPJPII. Przypomniał tym samym wydarzenie z 2002 r., z tej właśnie katedry, gdy nastała półgodzinna cisza, także w mediach na całym świecie, które transmitowały wydarzenie – Jan Paweł II modlił się przy konfesji św. Stanisława. Był „zatopiony” w modlitwie.
Ks. Rektor UPJPII dziękując uczestnikom uroczystości, wspomniał dzień 8 marca 1964 roku, kiedy to abp Karol Wojtyła obejmując pasterską troskę nad archidiecezją krakowską w tym miejscu mówił: Zdajemy sobie wszyscy dobrze sprawę, że wejść do tej katedry nie można bez wzruszenia. Więcej powiem: nie można do niej wejść bez drżenia wewnętrznego, bez lęku; bo zawiera się w niej – jak w mało której katedrze świata – ogromna wielkość, którą przemawia do nas cała nasza historia, cała nasza przeszłość … szczegółem jest niewątpliwie sarkofag św. Stanisława, biskupa krakowskiego. Ale jakież się pod tym słowem mieści świadectwo! … Tradycja: czasem to słowo zdaje się dla nas brzmieć przeszłością tylko, zdaje się dla nas mówić o tym, co umarło, lecz jakość jeszcze tkwi w naszej pamięci. Tymczasem nie! Tradycją jest to, co było wielkie, prawdziwie dobre i dlatego zasługuje, ażeby żyło dalej. Tradycja to jest to, co rodzi nowe życie.
– Dzisiaj do historii tej katedry dołączyła nasza uroczystość – nadania doktoratu honoris causa naszego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II dla Arcybiskupa Piero Mariniego – dziękował Rektor UPJPII.
Galeria