Aktualności
"Construir Europa desde un humanismo integral", Avila - sympozjum naukowe z udziałem UPJPII 20 - 22 XI 2020
20.11.2020
Konferencje, sesje
Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Sympozjum 20-22 listopada 2020 r., Avila
Zakres tematyki: chrześcijańska duchowość i historia Europy, teologia i filozofia.
Problematyka
Duchowe przesłanie św. Jan Paweł II dotyczące Europy zostało zawarte w licznych przemówieniach zarówno do gremiów naukowych, kościelnych, czy międzywyznaniowych. Wyraziło się w przedsięwzięciach na rzecz jedności Starego Kontynentu i w ożywianiu pamięci o chrześcijańskiej historii i kulturze Europy.
W znacznej mierze przesłanie to zostało oparte na wzorach ludzi z dalszej i bliższej przeszłości oraz na dziedzictwie religijno-kulturowym pozostawionym przez pokolenia chrześcijan, stanowiącym istotny wkład we wspólnotę narodów europejskich. Przykłady świadków wiary stanowią szczególny lucus theologicus poznania prawdy o Bogu i człowieku. Odegrali oni pierwszorzędne znaczenie w wymiarze szerzenia „chrześcijaństwa jako wiary, ale także chrześcijaństwa jako kultury, jako humanizmu”. Świadkowie wiary stanowili „kamienie węgielne wsparte na Chrystusie” i w ten sposób „tworzyli Europę jako budowlę duchową i moralną, pozostawiając potomności najcenniejsze dziedzictwo” (Ecclesia in Europa, n. 14).
Celem sympozjum jest nie tylko przypomnienie duchowych źródeł Europy, na które wskazał Jan Paweł II, ale twórcze pogłębienie istotnych kwestii dla religijnego i kulturalnego dziedzictwa europejskiego, przemyślenie papieskiego nauczania w świetle dokonujących się przemian na Starym Kontynencie oraz oszacowanie jego oddziaływania, wyartykułowanie, na czym polega jego aktualność i wyznaczenie perspektyw dalszego rozwoju refleksji na temat duchowych źródeł Europy w kontekście obecnej sytuacji religijno-kulturalnej, jak również społeczno-politycznej Starego Kontynentu.
Problem
Czy „Europa ducha”, którą propagował Jan Paweł II, to projekt w pewien sposób już zapomniany, czy nadal czekający na wydobycie z cienia? Wciąż aktualny, czy zbyt romantyczny, by mógł zostać zrealizowany? Dlaczego Europa, która aspiruje, by stać się „wspólnym domem, gdzie jest radość życia” (por. Ecclesia in Europa, n. 121), zapomina o swych źródłach i korzeniach? (por. Akt Europejski, Santiago 1982) W jakim stopniu przesłanie Jana Pawła II o budzeniu chrześcijańskiej świadomości Europy zostało podjęte w Kościele? Jak zostało przyjęte przez Kościoły chrześcijańskie? Czy też w jakiej mierze oddziaływało na środowiska kultury i świat polityki? Jak rozwijać konstruktywny dialog o przyszłości Europy, nie tworząc wizji utopijnych i nie popadając w przesadny krytycyzm bieżącej sytuacji? W czym i jak wyraża się nadzieja, którą niesie Europie przesłanie chrześcijaństwa? W jakim stopniu pontyfikat i nauczanie św. Jana Pawła II przyczyniły się do ożywienia tej nadziei wśród katolików i chrześcijan innych wyznań? W jakiej mierze nadzieja ta stała się dzięki papieżowi Wojtyle krytyczny punktem odniesienia dla sekularyzującej się Europy, w której nie brakuje symptomów gasnącej nadziei? W jakim stopniu Jan Paweł II przyczynił się do umocnienia czy pojawienia się oznak ożywionej nadziei we współczesnej Europie?
Temat: Europa desde un humanismo integral
Metoda: Chodzi o ukazanie aktualności i potrzeby twórczego czerpania z chrześcijańskich źródeł tożsamości Europy, także o ukazanie atrakcyjnych duchowych wzorców i wymownych przykładów wspomagających dzisiaj świadectwo ludzi wierzących, ich odpowiedzialność za kształt i przyszłość Europy oraz o wskazanie aktualnych form „syntezy kontemplacji i działania”, w czym św. Jan Paweł II upatrywał szczególny wkład chrześcijan w dzieje Europy.
Ważnym jest również to, by w referatach przypomnieć konkretne przykłady duchowości europejskiej: osoby, instytucje, wydarzenia, osiągnięcia, szkoły, nurty duchowości, wspólnoty, w których to „Europa ducha” ukazuje swoje konkretne oblicza. Istotną rolę odgrywać winno również połącznie w refleksji aspektu historycznego z wyzwaniami i problemami dzisiejszymi mieszkańców Europy. Cennym będzie także zwrócenie uwagi na aspekt praktyczny i pastoralny przedstawianych treści. Ukazanie tego, na czym polega twórcze czerpanie z duchowych źródeł Europy i jak to może prowadzić do ugruntowania postawy chrześcijańskiego świadectwa i uczynienia jej inspirującym znakiem dla Europejczyków oraz do duchowego przebudzenia wyznawców Chrystusa.
link do relacji z konferencji:
https://jp2doc.pl/wobec-kryzysu-europa/
Słowo rektora UPJPII, ks. dr. hab. Roberta Tyrały, prof. UPJPII - w załączniku
Pliki do pobrania
jpii-2020.pdf
1.19MB [ .pdf ]
slowo_na_otwarcie_sympozjum_w_avila1.docx
14.56KB [ .docx ]
slowo_rektora_rt_2.docx
15.32KB [ .docx ]