Aktualności

Beatyfikacja ks. Michała Rapacza z udziałem UPJPII 15 VI 2024

18.06.2024 Komunikaty

beatyfikacja_ks_michala_rapacza_15_vi_2024-1280.jpg

 

W sobotę 15 czerwca 2024 r. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbyła się uroczystość beatyfikacyjna ks. Michała Rapacza. W ceremonii uczestniczył watykański wysłannik, kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, który w imieniu Ojca Świętego odczytał list apostolski, w którym papież Franciszek swoją władzą zezwala, aby „Czcigodny Sługa Boży Michał Rapacz, prezbiter diecezjalny, męczennik, pasterz według Serca Chrystusa, wierny i szlachetny świadek Ewangelii aż do daru z własnego życia, był odtąd nazywany błogosławionym, oraz aby co roku jego wspomnienie mogło być obchodzone dwunastego maja, w dniu jego narodzin dla nieba”.

W uroczystości uczestniczył rektor UPJPII wraz z prorektorami i dziekanami Wydziałów.

Ks. Michał Rapacz, proboszcz z małopolskich Płok został zamordowany przez komunistycznych bojówkarzy 12 maja 1946 r. Kościół katolicki wyniósł ks. Rapacza na ołtarze jako męczennika czasów komunizmu.

„Dzisiaj, w kontekście zakończenia Kongresu Eucharystycznego, celebracji sakramentu, który jest wielkim darem Bożego Miłosierdzia, do szeregu świętych i błogosławionych, którzy zaszczycili Kościół krakowski od czasów św. Stanisława, dodajemy świadectwo Michała Rapacza, kapłana i męczennika. Jego dzisiejsza beatyfikacja jest znakiem pocieszenia od Boga, w czasach naznaczonych ranami zadanymi przez przemoc i wojnę toczącą się w wielu częściach świata, a nawet niedaleko stąd” – mówił w czasie homilii kard. Marcello Semeraro.

Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych szczególne pozdrowienia skierował do młodych, aby „całym sobą przyjęli Ewangelię Jezusa, tak jak to uczynił błogosławiony ksiądz Michał Rapacz”. Zwracając się bezpośrednio do kapłanów Kardynał zaznaczył, że nowy Błogosławiony zachęca do wiary w moc Eucharystii, „jedynej, dzięki której każdy z nas może stawać się z każdym dniem coraz bardziej, takim jakim on był pasterzem według Serca Chrystusa, wiernym i szlachetnym świadkiem Ewangelii aż do ofiary z własnego życia”.

Na zakończenie liturgii abp Marek Jędraszewski skierował słowa podziękowań. Zwrócił w nich uwagę na sutannę bł. ks. Michała Rapacza widoczną na obrazie beatyfikacyjnym. Zaznaczył, że mówi ona o „pracy, cierpieniu i męczeńskiej śmierci” ks. Michała, przypomina sutannę bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a także wskazuje na „długi szereg księży prześladowanych, więzionych, maltretowanych, a nawet zamordowanych przez komunistów jeszcze przed drugą wojną światową, w czasie jej trwania, a także po jej zakończeniu”.

W czasie procesji z relikwiami śpiewano inwokację do bł. Michała Rapacza, prezbitera i męczennika oraz pieśń ze słowami ks. Artura Czepiela i muzyką ks. Grzegorza Lenarta (Instytut Muzyki Kościelnej UPJPII) – kapłanów Archidiecezji Krakowskiej.

 

Michał Rapacz urodził się 16 września 1904 r. w Tenczynie k. Myślenic. Rodzice, Jan i Marianna, prowadzili gospodarstwo rolne. Michał ukończył szkołę ludową i gimnazjum. W 1926 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego kontynuatorką była Papieska Akademia Teologiczna, a od 2009 r. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 lutego 1931 r. z rąk abp. Adama Stefana Sapiehy w kolegiacie św. Anny w Krakowie. Następnie, jako wikariusz służył w Płokach i Rajczy, a później został proboszczem w Płokach, gdzie pozostał do śmierci. Znany z gorliwości w pracy duszpasterskiej, angażował się w katechizację, udzielanie sakramentów i organizację życia parafialnego.

Po II wojnie światowej jego działalność nie podobała się komunistom. Mimo ostrzeżeń o zagrożeniu życia, zdecydował się pozostać z wiernymi. Komunistyczni bojówkarze zamordowali go nocą z 11 na 12 maja 1946 r. Został pochowany w Lubniu, a w 1980 r. przeniesiono jego szczątki do kościoła w Płokach.

Powojenna sytuacja polityczna w Polsce, przejawy dyskryminacji i prześladowania Kościoła i represje wobec wierzących nie pozwoliły na szybkie rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego. Dopiero w latach 1986–87 krakowski biskup pomocniczy Julian Groblicki, zachęcony przez papieża Jana Pawła II, rozpoczął gromadzenie dokumentów i zbieranie świadectw w sprawie męczeńskiej śmierci księdza Rapacza. 23 stycznia 1993 r. arcybiskup krakowski kard. Franciszek Macharski poprosił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie o wyrażenie zgody na prowadzenie procesu. 29 września 2005 r. arcybiskup krakowski kard. Stanisław Dziwisz na nowo podjął postępowanie. Zostało ono zamknięte przez arcybiskupa krakowskiego Marka Jędraszewskiego 30 czerwca 2017 r. Dekret o błogosławieństwie ks. Michała Rapacza papież Franciszek podpisał 24 stycznia 2024 r.

 

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Więcej informacji
Ks. Michał Rapacz ogłoszony błogosławionym (diecezja.pl)

 

Galeria zdjęć

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano