Aktualności

Beatyfikacja rodziny Ulmów z udziałem władz UPJPII 10 IX 2023

11.09.2023 Komunikaty
fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

 

Podczas uroczystości w Markowej beatyfikowani zostali Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem ich dzieci. W czasie drugiej wojny światowej ukrywali oni ośmioro Żydów za co zostali razem z nimi rozstrzelani przez niemieckich nazistów, w marcu 1944 roku. W Mszy św. beatyfikacyjnej uczestniczyło ok. 30 tys. osób. Eucharystię koncelebrowało 1000 księży i 80 biskupów. Obecni byli przedstawiciele władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą.

Uczestniczyli w uroczystości także przedstawiciele Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na czele z rektorem ks. prof. Robertem Tyrałą i dziekanami wydziałów.

„Szczególna wymowa dzisiejszej beatyfikacji polega także na tym, że do chwały ołtarzy zostaje wyniesiona cała rodzina, połączona nie tylko więzami krwi, ale także wspólnym świadectwem danym Chrystusowi aż do ofiary własnego życia” – podkreślił prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, kard. Marcello Semeraro w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. beatyfikacyjnej.

 

Więcej nt. uroczystości beatyfikacyjnej

 

W przeddzień beatyfikacji, w sobotę 9 września br., rektor UPJPII wziął udział w seminarium „Markowa – dziedzictwo chrześcijańskiej cywilizacji” z wykładem wprowadzającym Waldemara Rataja, dyrektora Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Było to zarazem wprowadzenie do nowej wystawy czasowej „»Błogosławieni Sprawiedliwi, albowiem…« Opowieść o Rodzinie Ulmów”, która jest prezentowana w Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Organizatorem wystawy jest Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Wieczorem tego samego dnia (9 września) rektor UPJPII uczestniczył w multimedialnym misterium „Przerwane dzieciństwo” zrealizowanym w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Z kolei na stadionie w Markowej odbył się koncert z okazji beatyfikacji pt. „Nie ma większej miłości”. Wystąpili m.in. Justyna Steczkowska, Baśka Giewont, zespoły Pectus, Full Power Spirit, Mała Armia Janosika i Gospel Rain. Na koncert wyreżyserowany przez Grzegorza Sadurskiego złożyły się utwory muzyczne, ilustrujące je materiały filmowe i graficzne (w tym fotografie autorstwa Józefa Ulmy i inne ze zbiorów Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej), świadectwa rodzin, cytaty z nauczania św. Jana Pawła II i papieża Franciszka. Koncert poprowadzili dr Paulina Guzik (adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII) i Franciszek Cofta.

 

Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie
mieszkali wraz z sześciorgiem dzieci w Markowej na Podkarpaciu. Wiktoria w chwili śmierci była w dziewiątym miesiącu ciąży z siódmym dzieckiem. Józef był rolnikiem pracującym na kilkuhektarowym gospodarstwie, hodował jedwabniki i prowadził pasiekę, miał też zmysł wynalazcy. Z zamiłowania fotografował, dokumentując życie mieszkańców wsi oraz swojej rodziny. Wiktoria, podobnie jak mąż, chętnie udzielała się społecznie, dokształcała na kursach na Uniwersytecie Ludowym, występowała w amatorskim teatrze. Obydwoje byli też ludźmi głębokiej wiary, którą wpajali swoim dzieciom.

W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów. 24 marca 1944 r. w nocy do ich domu wtargnęli hitlerowcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów – Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów, a potem całą rodzinę Ulmów, w tym Wiktorię, która była w dziewiątym miesiącu ciąży, a także sześcioro ich dzieci, z których najstarsze miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku. W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów na etapie diecezjalnym zakończył się w 2008 r. 17 grudnia ub. roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Rodziny Ulmów.

 

Galeria zdjęć

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano