„Bł. Edmund wciąż inspiruje. Aktualność myśli pedagogicznej i duchowości bł. Edmunda Bojanowskiego” 28 IX 2024 – relacja

08.10.2024 Konferencje, sesje

bl_edmund_wciaz_inspiruje_konferencja_28_ix_2024-1280.jpg

28 września 2024 r. przy ul. Bernardyńskiej 3 odbyła się konferencja „Bł. Edmund wciąż inspiruje. Aktualność myśli pedagogicznej i duchowości bł. Edmunda Bojanowskiego”, współorganizowana przez Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej oraz Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.

Wykłady poprzedziła Msza św. celebrowana przez bp. Roberta Chrząszcza. Następnie słowo do zgromadzonych skierowali s. M. Agnieszka Krauz, przełożona Prowincji Krakowskiej Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP oraz JM ks. prof. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Rektor dziękując siostrom za ich posługę przypomniał: „Patron naszego Uniwersytetu papież Jan Paweł II, gdy beatyfikował Edmunda Bojanowskiego w dniu 13 czerwca 1999 roku powiedział: Apostolstwo miłosierdzia wypełniło (…) życie bł. Edmunda Bojanowskiego. (…) We wszystkich działaniach kierował się pragnieniem, by wszyscy ludzie stali się uczestnikami odkupienia. Zapisał się w pamięci jako «serdecznie dobry człowiek». To jest chyba najważniejszym waszym charyzmatem, być serdecznie dobrym człowiekiem, nie przyciągającym do siebie, ale poprzez przykład życia i wiary, do samego Boga”. [PEŁNY TEKST WYSTĄPIENIA]

Późniejsze referaty skupiały się na pojęciu dobra oraz koncepcji wychowania w myśli bł. Edmunda Bojanowskiego. Najpierw ks. prof. Grzegorz Hołub z Wydziału Filozoficznego naszej uczelni przedstawił temat „W stronę poznania dobra”, a następnie s. dr hab. Maria Loyola Opiela, prof. KUL wygłosiła referat „Koncepcja integralnego rozwoju i wychowania osoby w myśli pedagogicznej bł. Edmunda Bojanowskiego”. Na zakończenie konferencji odbył się panel dyskusyjny poświęcony wychowaniu dzieci i młodzieży i przekazywaniu im wartości, w którym wzięły udział osoby z Rodzin bł. Edmunda oraz pracownicy ochronek prowadzonych przez siostry służebniczki.

Karina Łuszkiewicz
studentka WF UPJPII