Bp dr Wiesław Lechowicz nowym biskupem polowym Wojska Polskiego. Ingres do katedry polowej w Warszawie 12 II 2022

11.02.2022 Komunikaty

Bp Wiesław Lechowicz, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej i wieloletni delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który zgodnie z decyzją papieża Franciszka został powołany na stanowisko biskupa polowego Wojska Polskiego, oficjalnie obejmie funkcję w sobotę 12 lutego br., kiedy to nastąpi uroczysty ingres do katedry polowej w Warszawie.

Ks. dr Wiesław Lechowicz urodził 22 grudnia 1962 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. W 1981 roku ukończył szkołę średnią (I LO w Tarnowie), a po złożeniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 24 maja 1987 roku z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza.

Po święceniach pracował jako wikariusz przez 4 lata w Krościenku nad Dunajcem, a następnie przez rok w parafii św. Jadwigi w Dębicy. W 1992 roku został skierowany na studia specjalistyczne z teologii pastoralnej w Ateneo Romano della Santa Croce. Po powrocie ze studiów pracował przez rok w parafii św. Mikołaja w Bochni, a następnie w parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu.

W 1997 roku rozpoczął wykłady z homiletyki, a potem także z teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym w Tarnowie. W roku 1998 został mianowany kapelanem biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca, a po zwolnieniu z tej funkcji, we wrześniu 1999 roku objął obowiązki prefekta Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W dniu 24 lutego 2004 roku biskup tarnowski powierzył mu obowiązki rektora Seminarium. Pełniąc obowiązki w Seminarium podjął studia z prawa kanonicznego w Instytucie Prawa Kanonicznego przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, które sfinalizował w 2002 r. obroną pracy licencjackiej pt. Kanoniczna organizacja stałej formacji duchowieństwa w diecezji tarnowskiej w latach 1917–2000. Studium porównawcze kościelnego prawa powszechnego, ogólnopolskiego i tarnowskiego – diecezjalnego.

Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ks. prof. dr hab. Robert Tyrała przesłał list gratulacyjny, wyrażając w nim m.in. dumę z powierzenia bp. Wiesławowi Lechowiczowi, absolwentowi Papieskiej Akademii Teologicznej, kolejnej i tak odpowiedzialnej funkcji, jaką jest biskup polowy Wojska Polskiego, zwłaszcza w tym czasie. Wspólnota akademicka UPJPII pozostaje z nowym Biskupem Polowym Wojska Polskiego z modlitwą.

Przychodzę do Ordynariatu Polowego nie jako żołnierz, ale jako biskup i duszpasterz. Jest to dla mnie pociechą przynajmniej na tym pierwszym etapie i sądzę, że tak pozostanie do końca w tym znaczeniu, że moim pierwszym i najważniejszym zadaniem będzie niesienie żołnierzom, funkcjonariuszom i ich rodzinom Dobrej Nowiny, dzielenie się doświadczeniem wiary, towarzyszenie tym ludziom w różnych sytuacjach ich życia – powiedział bp Wiesław Lechowicz podczas spotkania w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się 10 lutego.

Powiedział także, że wprawdzie nie służył w wojsku, ale środowisko jest mu drogie ponieważ kocham moją Ojczyznę, Polskę. Kocham wszystkich, którzy dbają o bezpieczeństwo, pokój i wolność Ojczyzny. Mówiąc o priorytetach w swojej posłudze biskupa polowego zaznaczył, że musi ona uwzględniać bieżącą, pełną napięcia sytuację międzynarodową oraz to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej.

Szczególną troską i uwagą, obok żołnierzy, funkcjonariuszy służb mundurowych i ich rodzin, nowy biskup pragnie objąć kapelanów wojskowych, których planuje odwiedzić w pierwszych miesiącach swojej posługi.

Poprzednikiem bp. Wiesława Lechowicza na stanowisku biskupa polowego Wojska Polskiego był bp dr Józef Guzdek, absolwent PAT, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej od 2004 r. W 2010 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem polowym WP, w miejsce zmarłego w katastrofie smoleńskiej bp. Tadeusza Płońskiego. 16 lipca 2021 roku gen. bryg. bp Józef Guzdek został mianowany arcybiskupem metropolitą białostockim. 4 września ub.r. nastąpił ingres Arcybiskupa do katedry białostockiej.

Więcej o bp. Wiesławie Lechowiczu w rozmowie Marcina Przeciszewskiego (KAI).