Aktualności

Bp prof. dr hab. Janusz Mastalski oraz ks. dr hab. Piotr Majer, pracownicy naukowi UPJPII, nowymi członkami kapituły metropolitalnej w Krakowie 8 V 2019

08.05.2019 Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Nowi członkowie Kapituły Metropolitalnej w Krakowie

W dniu 8 maja 2019 roku ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, mianował następujących nowych członków Kapituły Metropolitalnej w Krakowie (w kolejności alfabetycznej): 

Nowi członkowie Kapituły Metropolitalnej w Krakowie
 

  1. Ks. Mateusz HOSAJA, kustosz i rektor Sanktuarium Świętego Jana Pawła II oraz prezes zarządu Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”;
  2. Ks. dr hab. Piotr MAJER, profesor UPJPII, kapelan Ojca Świętego;
  3. Ks. Biskup Janusz MASTALSKI, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej;
  4. Ks. kan. R.M. Ireneusz OKARMUS, proboszcz parafii Matki Boskiej Różańcowej i dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej.

 

 

 

 

Nominacje ogłoszono w święto św. Stanisława BM, patrona Krakowa. Do głównych zadań kapituły należy "wzbogacanie kultu bożego oraz wspieranie arcybiskupa krakowskiego w rządzeniu diecezją".

Skład kapituły musiał zostać uzupełniony, bowiem w ub. roku ks. prałat Edward Staniek złożył rezygnację z pełnionego urzędu, a jesienią ub. roku zmarło dwóch członków kapituły: ks. prof. Jan Maciej Dyduch oraz ks. infułat Janusz Bielański. Z kolei ks. infułat Bronisław Fidelus w kwietniu br. skończył 80 lat i otrzymał status kanonika seniora.

Bp Janusz Mastalski urodził się 4 maja 1964 r. w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1989 r. Od 1995 r. jest związany z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. W 2009 r. uzyskał tytuł profesora, a w 2011 r. - profesora zwyczajnego UPJPII. Od lipca 2017 r. pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. 3 grudnia 2018 r. papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej.

Ks. dr hab. Piotr Majer urodził się 4 października 1965 w Czeladzi. Święcenia kapłańskie przyjął w 1990 r. W 1996 uzyskał na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie stopień naukowy doktora prawa kanonicznego, a w 2010 r. na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. W latach 1997-2000 był sędzią, a w latach 2000-2005 obrońcą węzła i rzecznikiem sprawiedliwości (prokuratorem) w Sądzie Metropolitalnym w Krakowie. W latach 2005-2006 pełnił funkcję rzecznika sprawiedliwości w rogatoryjnym procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego Jana Pawła II w Krakowie. W latach 2005-2016 był też kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Od 2017 r. jest profesorem nadzwyczajnym UPJPII, kierownikiem Katedry Prawa o Kościelnej Misji Nauczania i Uświęcania na Wydziale Prawa Kanonicznego UPJPII. Jest również konsultorem Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski.(...)

Kapituła wawelska jest najstarszą w Polsce. Pierwsze dotyczące jej przekazy pochodzą już z przełomu XI i XII w. i wiążą się z budową nowej katedry za czasów panowania księcia Władysława Hermana. Początkowo tworzyło ją 20 kanoników. Liczba ta zmieniała się w ciągu wieków i dziś jest ich 12 oraz 1 kanonik senior.Kapituła wawelska jest najstarszą w Polsce. Pierwsze dotyczące jej przekazy pochodzą już z przełomu XI i XII w. i wiążą się z budową nowej katedry za czasów panowania księcia Władysława Hermana. Początkowo tworzyło ją 20 kanoników. Liczba ta zmieniała się w ciągu wieków i dziś jest ich 12 oraz 1 kanonik senior.

żródło: Monika Łącka, Gość.pl.Krakowski

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano