"Był ozdobą filozofów i księciem teologów" - Kraków żegnał Kardynała Mariana Franciszka Jaworskiego, UPJPII żegna pierwszego rektora PAT 10 IX 2020

10.09.2020 Komunikaty

W kolegiacie uniwersyteckiej św. Anny Kraków żegnał śp. Kardynała Mariana Jaworskiego - pierwszego rektora Papieskiej Akademii Teologicznej, dzisiejszego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odczytał telegram kondolencyjny papieża Franciszka:

"...W sercach tych, którzy go znali, zapisał się jako człowiek niezwykle prawy, szczery, odważny, a przede wszystkim miłujący Kościół. Pozostawił po sobie godne świadectwo gorliwości kapłańskiej, erudycji, wierności Ewangelii i odpowiedzialności za wspólnotę wierzących...".

Arcybiskup odnosząc się do biskupiej dewizy kard. Mariana Jaworskiego: „Mihi vivere Christus est” – „Dla mnie żyć to Chrystus”, podkreślił, że ks. Kardynał pełniąc ważne stanowiska i urzędy uczelniane "żył w Chrystusie i dla Chrystusa poprzez  niezwykle owocną pracę całego życia".

Trudno ująć w niewielu słowach dzieło życia kard. Mariana Jaworskiego. Stąd  homilia abpa Ignacego Deca skupiła się na trzech kierunkach działalności kard. Mariana Jaworskiego: naukowo - badawczej, dydaktyczno - organizacyjnej i działalności na rzecz nauki katolickiej w Polsce.

W uroczystościach pogrzebowych śp. kard. Mariana Jaworskiego w krakowskiej kolegiacie św. Anny wzięli udział przedstawiciele episkopatów Polski i Ukrainy, władze Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, społeczność akademicka Krakowa, przedstawiciele władz samorządowych województwa małopolskiego i miasta Krakowa, którego, od 2006 roku, śp. kard. Marian Jaworski był honorowym obywatelem.

O oprawę muzyczną podczas uroczystości w kolegiacie św. Anny zadbał chór UPJPII "Psalmodia".

Kard. Marian Jaworski – przyjaciel św. Jana Pawła II, były metropolita lwowski, pierwszy rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie zmarł w sobotę 5 września w wieku 94 lat.

W piątek 11 września br. Msza św. pogrzebowa rozpocznie się w Kalwarii Zebrzydowskiej o godz. 11.00. Ciało śp. kard. Mariana Jaworskiego spocznie w krypcie kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Msza św. pogrzebowa będzie transmitowana na antenie TVP3 Kraków.

Relacja z uroczystości /Archidiecezja Krakowska/