"Człowiek w świecie maszyn i algorytmów" - IV Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja 17 IV 2020

28.01.2020 Konferencje, sesje

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
zapraszają na
IV Ogólnopolską Interdyscyplinarną Konferencję z cyklu Człowiek a/i/lub maszyna
która odbędzie w Krakowie, ul. Bernardyńska 3 (Lektorium, II p.) [obok Wawelu]
17 kwietnia 2020 roku

W cyklu konferencji zatytułowanym Człowiek a/i/lub maszyna zajmujemy się problematyką relacji między człowiekiem a maszyną oraz wynikającymi stąd konsekwencjami dla ludzkiej kondycji. Tematem tegorocznego spotkania jest:
Człowiek w świecie maszyn i algorytmów.
Szczegółowe kwestie, nad którymi chcemy się zastanowić w perspektywie interdyscyplinarnej, to m.in. (lista jest otwarta):
•    Jakie wyzwania dla refleksji nad człowiekiem niesie skrajne nasycenie naszego otoczenia artefaktami (maszynami/automatami/systemami komputerowymi)?
•    Czym jest algorytm/algorytmizacja w naszym życiu? Czy nasze życie oraz myślenie kształtowane są na wzór komputera i sieci komputerowej?
•    Co można zrobić, aby sztuczna inteligencja służyła rozwojowi człowieczeństwa?
•    Nad czym jeszcze chcemy i możemy przekazać kontrolę … sztucznej inteligencji?
•    Czy automatyczne urządzania (np. samochody, roboty) powinny pracować bez kontroli człowieka? Dlaczego sztuczna inteligencja powinna wyjaśniać nam swe działania?
•    Czy potrzebujemy jedynie robotów jako automatycznych niewolników?
•    Czy refleksja etyczna oraz teologiczna powinna uwzględniać nasycenie otoczenia człowieka automatami?

Zapraszamy do wygłoszenia referatów i dyskusji. Artykuły, które pozytywnie przejdą proces recenzyjny, zostaną opublikowane w jednym z punktowanych czasopism (planowane wydanie w 2021 roku).
Prof. UPJPII dr hab. Paweł Polak
Prof. UŚ dr hab. Mariusz Wojewoda

Zgłoszenia zawierające tytuł i abstrakt prosimy wysłać do dnia 15 lutego 2020 r.  na adres:  mariuszwojewoda@us.edu.pl

Po akceptacji zgłoszenia należy uiścić opłatę konferencyjną w wysokości 100 zł (nie później niż do 7 kwietnia 2020 r.). Wpłaty należy kierować na konto:

PLN 41 2490 0005 0000 4600 5727 1204 (ALIOR BANK SA)
z dopiskiem: „Human Machine + Nazwisko Imię”

W ramach opłaty organizatorzy zapewniają pokrycie kosztów obiadu, serwisu kawowego oraz materiałów konferencyjnych.