Aktualności

Czy w zakonach istnieje moda? Kto wymyśla habit? Kolejny odcinek z cyklu „Z wieszaka historii” z udziałem dr hab. Lucyny Rotter, prof. UPJPII na TVP Historia 19 XI 2022

18.11.2022 Komunikaty

„Moda w zakonach” ,to już ósmy odcinek zainaugurowanego 1 października 2022 r. cyklu „Z wieszaka historii”, który emitowany jest w TVP Historia i TVP Historia2 w soboty o godz. 13.30. Powtórki programów można obejrzeć w piątki o godz. 18.05 na tych samych kanałach TVP.

„Z wieszaka historii” to cykl poświęcony…ubiorom – i jak mówi prowadząca program Lucyna Rotter: fatałaszki potrafią doskonale opowiedzieć historię, kulturę, przemiany estetyczne, i o tym właśnie jest ten program. To nie jest program o modzie, o historii mody, to program o tym, co ubranie może opowiedzieć  

Program przygotowuje i prowadzi dr hab. Lucyna Rotter, prof. UPJPII, historyk, kostiumolog. Zafascynowała ją kostiumografia, której poświęciła nie tylko swoje zainteresowanie, ale i w dużej części pracę naukową.

Dr hab. Lucyna Rotter, prof. UPJPII jest bowiem pracownikiem naukowym w Katedrze Krajobrazu i Dziedzictwa Kulturowego na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII. Zajmuje się dziedzictwem materialnym i niematerialnym ze szczególnym uwzględnieniem symboliki w kulturze europejskiej. Prowadzi także badania z zakresu nauk pomocniczych historii oraz kostiumologii. Jest propagatorką poznawania języka symboli i znaków w kulturach, historii i sztuce. Reprezentuje dyscyplinę historia oraz nauki o kulturze i religii. Ponadto jest pełnomocnikiem rektora ds. czasopism naukowych.

Przypomnijmy, jakie opowieści ubiorem można było do tej pory obejrzeć w cyklu „Z wieszaka historii” z prowadzącą program i autorką scenariusza prof. UPJPII Lucyną Rotter:

I odc. „Kolor, który prowokuje” (1 października 2022)

Z wieszaka były zdejmowane opowieści o fatałaszkach, które kolorem opowiadają. Czy czerwień to zawsze władza? Czy czerń oznacza zawsze smutek? Mowa była też o kolorach niebezpiecznych dla zdrowia a nawet życia…

II odc. „Płeć i ubiór” (8 października 2022)

Tym razem z wieszaka historii zdjęto opowieść o tym jakie ubiory są przynależne kobietom, a jakie mężczyznom, i czy w historii czasem te ubiory „zamieniały się” miejscami? Czy istnieją męskie spódnice? Kiedy kobiety zaczęły zakładać spodnie? Które elementy ubioru symbolizowały płeć?

III odc. „Buntownik z ubioru” (15 października 2022)

Z wieszaka historii zdejmowane były historie o tym jakie ubiory bywały powodem do aresztowań? Czy buntownicy i subkultury to wymysł XX wieku? Czy fatałaszki nadają się do tego, by nimi manifestować bunt? I czy fotografia modowa może być buntownicza?

IV odc. „Narodowo i z fasonem” (22 października 2022)

Na wieszakach historii tym razem pojawiły się opowieści o tym, czy każdy naród lub kraj posiada swój własny strój narodowy? Kto właściwie taki ubiór wymyśla? A jaki jest narodowy strój Polski? Czy za pomocą ubrania dało się walczyć o odzyskanie niepodległości?

V odc. „Projektanci i arbitrzy elegancji” (29 października 2022)

Na wieszakach historii ekskluzywnie się zrobiło! Były opowieści o tym, kto wyznacza trendy w modzie? Kto może zostać arbitrem elegancji? Kiedy kreator mody staje się artystą? I dlaczego o krawcach tak niewiele wspomina historia?

VI odc. „Kariera biustonosza” (5 listopada 2022)

Wieszaki opowiadały o bieliźnie! Czy biustonosz to bielizna czy odzież wierzchnia? Czy zrobił karierę? Czy gorset był starszym krewniakiem biustonoszy czy może było odwrotnie?

VII odc. „Był sobie but” (12 listopada 2022)

Czy na wieszakach historii można powiesić buty? No jasne! Jakie obuwie było pierwsze? Czy są buty, które niezmiennie od wieków są modne? Czy szpilki są najlepszymi przyjaciółmi kobiety? I kto pierwszy chadzał na wysokim obcasie – kobiety czy mężczyźni?

VIII odc. „Moda w zakonach” (19 listopada 2022)

Na wieszakach historii tym razem pojawią się opowieści o tym czy w zakonach istnieje moda? Kto wymyśla habit? I czy przemiany społeczne, obyczajowe, kulturowe, albo klimat, wpływają na krój i kolor stroju zakonnego? Będzie też o tym, jak zmieniała się moda w zakonach i czy coś takiego istniało? No i czy kornet to wygodne nakrycie głowy?

 

19 listopada o godz. 13.30 na TVP Historia i TVP Historia2 „Z wieszaka historii” odc. 8 „Moda w zakonach”

prowadzenie: Lucyna Rotter;

reżyseria: Jarosław Migoń;

scenariusz: Lucyna Rotter,

zdjęcia: Kacper Solan, Bartłomiej Gąsienica, Michał Bożek;

czyta Magdalena Zbylut–Wiśniewska;

kostiumy: Justyna Krzepkowska;

dźwięk: Maciej Fornal, Piotr Grymek;

charakteryzacja: Joanna Cieśla;

współpraca: o. Maciej Majdak;

kierownik produkcji: Jolanta Maria Tokarska

nadzór producencki: Alina Pieta

TVP Historia 2022

 

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA KOLEJNEGO ODCINKA!

A PANI PROFESOR SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Rozmowa z prof. UPJPII Lucyną Rotter w programie TVP "Pytanie na śniadanie"

„Z wieszaka historii”, odcinki archiwalne tutaj

Galeria zdjęć

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano