„Da pacem, Domine…” – muzyczna modlitwa za Ukrainę w bazylice Mariackiej 9 III 2022 – relacja + galeria zdjęć

10.03.2022 Wystawy, koncerty

Da pacem, Domine, aria ze Stabat Mater, Pie Jesu, suplikacje Święty Boże, to tylko niektóre z przejmujących utworów jakie zabrzmiały w środowy wieczór (9 marca 2022 r.) w bazylice Mariackiej w Krakowie. Bazylikę wypełnił śpiew chóru UPJPII Psalmodia pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika, żeńskiego zespołu wokalnego Flores Rosarum pod dyrekcją s. Susi Ferfoglii. Arię Vidit suum dulcem natum i Pie Jesu można było wysłuchać w poruszającej interpretacji Jolanty Kowalskiej-Pawlikowskiej z akompaniamentem Wiesława Delimata. Uzupełnieniem tej muzycznej modlitwy były dzieła w wykonaniu organistów – Witolda Zalewskiego, Filipa Presseisena, Marka Pawełka.

Przybyłych na koncert, zorganizowany przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, witał archiprezbiter bazyliki Mariackiej ks. dr Dariusz Raś. Rektor UPJPII, ks. prof. Robert Tyrała nawiązał do wołania papieża Franciszka – kto czyni wojnę zapomina o ludzkości, nie patrzy na człowieka, ale chodzi mu o interesy własne … niech nadejdzie koniec wojny … niech zamilknie broń, niech Bóg wprowadzi pokój (papież Franciszek, Anioł Pański, 27 lutego 2022). Mówił dalej: Doświadczenie wojny, które od dwóch tygodni staje się pośrednio naszym – Polaków udziałem, jest nie tylko skazą współczesnego świata, ale samo z siebie jest wołaniem o miłosierdzie, o miłość, o pokój. Da pacem Domine … daj pokój Panie, otwórz oczy i nawróć serca tych, co sieją zło i nienawiść. Otocz płaszczem ciepła i dobra tych, którzy płaczą i cierpią oraz napełnij także ich i nasze serca nadzieją. (PEŁNA TREŚĆ WYSTĄPIENIA)

Muzyczne misterium będące modlitwą o pokój i zaprzestanie bestialskich działań wojennych połączone było ze zbiórką pieniędzy, by także finansowo wesprzeć ciemiężonych wojną Ukraińców. Przy wejściach do bazyliki wolontariusze z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie kwestowali na rzecz Ukrainy do puszek Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Introit: Da pacem, Domine

Improwizacja organowa nt. Da pacem, Domine