„Dla Ciebie Polsko. W stulecie czynu legionowego” – wystawa w Sejmie RP 8 XI 2017

06.11.2017 Komunikaty

Koło Naukowe "Phronesis" wraz z Wicemarszałkiem Sejmu RP prof. dr. hab. Ryszardem Terleckim oraz krakowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej mają  zaszczyt poinformować, że 8 listopada br. w Sejmie RP odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy Dla Ciebie Polsko. W stulecie czynu legionowego autorstwa Joanny Dutki-Kąckiej oraz dra Macieja Zakrzewskiego –  wykładowcy UPJPII, opiekuna Koła Naukowego "Phronesis". Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego.

Wystawa prezentuje niełatwe i skomplikowane losy Polskich Legionów w latach I wojny światowej, od czasu wymarszu z krakowskich Oleandrów w sierpniu 1914 r. do chwili odzyskania przez Polskę niepodległości. W układzie chronologicznym przedstawia najważniejsze działania wojenne, a także sylwetki dowódców i żołnierzy legionowych.

Organizatorami wydarzenia z ramienia KN "Phronesis" są p. Agnieszka Paderewska i p. Paweł Gofron. Na zaproszenie Wicemarszałka Sejmu prof. dr. hab. Ryszarda Terleckiego do Sejmu przyjadą studenci UPJPII –  członkowie Koła Naukowego "Phronesis" oraz uczniowie Liceum Sióstr Prezentek w Krakowie.

Otwarciu ekspozycji towarzyszyć będzie dyskusja tematyczna z udziałem Wicemarszałka Sejmu prof. dr hab. Ryszarda Terleckiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosława Szarka, prof. dr. hab. Tomasza Gąsowskiego oraz dr. Zbigniewa Girzyńskiego. Dyskusję poprowadzi p. Roman Gieroń, doktorant UPJPII.

Uroczystość otwarcia wystawy stanowić będzie sposobność do pogłębienia refleksji i wpisze się w tok wydarzeń rocznicowych w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

wystawa_plakat_2.pdf 805.64KB [ .pdf ]