Dni Jana Pawła II: konkurs literacki

09.08.2021 Komunikaty

Organizatorzy XVI edycji Dni Jana Pawła II ogłaszają KONKURS LITERACKI DLA STUDENTÓW

1. TEMAT: KU POJEDNANIU.

2. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach. Kategoria pierwsza - Esej. Kategoria druga - Utwór poetycki.

3. PRZEDMIOTEM PRACY MOŻE BYĆ:
    - dla eseju: analiza filozoficznych, teologicznych lub literackich tekstów Karola Wojtyły – Jana Pawła II; twórcze rozwinięcie jego myśli lub odniesienie się do niej,
    - dla utworu poetyckiego: inspiracja dziełami, myślą lub osobą Karola Wojtyły – Jana Pawła II oraz przesłaniem jego nauczania;

4. KRYTERIA FORMALNE I NORMY REDAKCYJNE:
    4.1. W konkursie mogą uczestniczyć wyłącznie osoby, które w roku akademickim 2020/2021 są studentami (studia I, II, III stopnia, jednolite magisterskie).
    4.2. Praca musi  mieć charakter oryginalny. Nie może być nigdzie wcześniej prezentowana ani też publikowana w jakiejkolwiek formie.
    4.3. Objętość pracy pisemnej (eseju): od 15 tys. do 30 tys. znaków wraz z przypisami (czcionka Times New Roman 12; przypisy: TNR 10; interlinia w tekście zasadniczym: 1.5, w przypisach: pojedyncza; znaki liczone ze spacjami).
    4.4. Utwór poetycki może posiadać dowolną formę artystyczną. Musi wykazywać wyraźny związek merytoryczny z myślą Jana Pawła II lub jego postacią.

5. MIEJSCE ZŁOŻENIA PRAC:
    Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
    Biuro Organizacji Dni Jana Pawła II
    ul. Kanonicza 25/1
    31-002 Kraków

5.1. Prace należy składać w zamkniętej kopercie formatu C4, w dwóch egzemplarzach tekstu (wydruk A4, jednostronny), z dopiskiem na kopercie „KONKURS – DNI JANA PAWŁA II 2021”. Do wydruku należy dołączyć tekst pracy w plikach pdf oraz doc lub przesłać na adres dnijp2@upjp2.edu.pl.
    5.2. Na każdym egzemplarzu pracy – zamiast podawania nazwiska i innych danych personalnych – należy umieścić wyłącznie dowolnie wybrany przez siebie pseudonim. Osoby, uczestniczące w Konkursie po raz kolejny proszone są bezwzględnie o zmianę wcześniejszego pseudonimu. Posłużenie się po raz drugi tym samym pseudonimem spowoduje automatyczną dyskwalifikację.
    5.3. W osobnej, zaklejonej kopercie należy dołączyć dane osobowe autora pracy (imię i nazwisko, adres domowy, adres do korespondencji elektronicznej, kontakt telefoniczny, nazwę i adres uczelni, rok i kierunek studiów oraz umieszczony na pracy konkursowej pseudonim).

6. TERMIN ZŁOŻENIA PRAC:
    6.1. Prace przyjmowane będą do 30 września 2021 r. (decyduje data stempla pocztowego).
    Uwaga: Osoby, które będą wysyłać prace w ostatnich dniach przed upływem podanego terminu złożenia, proszone są, aby ze względów organizacyjnych przesłały na adres mailowy organizatorów (dnijp2@upjp2.edu.pl) krótką informację o udziale w konkursie i dacie wysłania pracy (zaznaczając w temacie wiadomości: „konkurs”).
    6.2. Prace wysłane po wskazanym terminie ze względów formalnych nie zostaną uwzględnione w konkursie.

7. KRYTERIA OCENY PRAC:
    A. Kategoria pierwsza - Esej:
    - znajomość nauczania Karola Wojtyły – Jana Pawła II,
    - samodzielność i oryginalność koncepcji autorskiej,
    - umiejętność analizy tekstu oraz umiejętność syntezy problemu,
    - prawidłowy warsztat badawczy, świadomość metodologiczna,
    - jakość formy literackiej (poprawność językowa, kompozycja pracy, spójność dyskursu).

B. Kategoria druga - Utwór poetycki :
    - inspiracja dziełem, myślą , nauczaniem lub osobą Karola Wojtyły,
    - oryginalność i wartość  formy artystycznej.

8. NAGRODY:
    Kategoria pierwsza – ESEJ:
    I miejsce:                    pielgrzymka zagraniczna oraz 3000 zł
    II miejsce:                   gratyfikacja pieniężna w wysokości 3000 zł
    III miejsce:                 gratyfikacja pieniężna w wysokości 2000 zł

Kategoria druga -  UTWÓR POETYCKI:
    I miejsce:                    pielgrzymka zagraniczna oraz 3000 zł
    II miejsce:                   gratyfikacja pieniężna w wysokości 3000 zł
    III miejsce:                 gratyfikacja pieniężna w wysokości 2000 zł

Jury zastrzega sobie możliwość nie przyznania nagród oraz innego ich podziału.

Nagrody zostaną wręczone na zakończenie Dni Jana Pawła II, 18 listopada 2021 r., po Mszy Świętej w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie (ul. Totus Tuus 32), którą o godz. 17.00 odprawi Metropolita Krakowski.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
Dni Jana Pawła II – 2021 – „Ku pojednaniu”
prof. dr hab. Jarosław Kupczak OP (UPJPII)

Przewodnicząca jury konkursowego