Dni Jana Pawła II 2022: konkurs literacki

12.07.2022 Komunikaty

Dni Jana Pawła II 2022
„Gdzie jesteś źródło? Polska, Ukraina, Europa”

Organizatorzy XVII edycji Dni Jana Pawła II ogłaszają Konkurs literacki dla studentów i doktorantów.

1. TEMAT: Gdzie jesteś źródło? Polska, Ukraina, Europa.
  2. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach. Kategoria pierwsza – Esej. Kategoria druga – Utwór poetycki.
  3. PRZEDMIOTEM PRACY MOŻE BYĆ
    • dla eseju: analiza filozoficznych, teologicznych lub literackich tekstów Karola Wojtyły – Jana Pawła II; twórcze rozwinięcie jego myśli lub odniesienie się do niej,
    • dla utworu poetyckiego: inspiracja dziełami, myślą lub osobą Karola Wojtyły – Jana Pawła II oraz przesłaniem jego nauczania.
  4. KRYTERIA FORMALNE I NORMY REDAKCYJNE
    • 4.1. W konkursie mogą uczestniczyć wyłącznie osoby, które w roku akademickim 2021/2022 są studentami (studia I, II, III stopnia, jednolite magisterskie).
    • 4.2. Praca musi mieć charakter oryginalny. Nie może być nigdzie wcześniej prezentowana ani też publikowana w jakiejkolwiek formie.
    • 4.3. Objętość pracy pisemnej (eseju): od 15 tys. do 30 tys. znaków wraz z przypisami (czcionka Times New Roman 12; przypisy: TNR 10; interlinia w tekście zasadniczym: 1.5, w przypisach: pojedyncza; znaki liczone ze spacjami).
    • 4.4. Utwór poetycki może posiadać dowolną formę artystyczną. Musi wykazywać wyraźny związek merytoryczny z myślą Jana Pawła II lub jego postacią.
    • 4.5. Praca musi być napisana w języku polskim.
  5. MIEJSCE ZŁOŻENIA PRAC
    Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
    Biuro Organizacji Dni Jana Pawła II
    ul. Kanonicza 25
    31-002 Kraków
    • 5.1. Prace należy składać w zamkniętej kopercie formatu C4, w dwóch egzemplarzach tekstu (wydruk A4, jednostronny), z dopiskiem na kopercie „KONKURS – DNI JANA PAWŁA II 2022”. Równocześnie, oprócz wydruków należy na adres dnijp2@upjp2.edu.pl pliki w formacie PDF oraz DOCX (DOC, ODT).
    • 5.2. Na każdym egzemplarzu pracy – zamiast podawania nazwiska i innych danych personalnych – należy umieścić wyłącznie dowolnie wybrany przez siebie pseudonim. Osoby, uczestniczące w konkursie po raz kolejny proszone są bezwzględnie o zmianę wcześniejszego pseudonimu. Posłużenie się po raz drugi tym samym pseudonimem spowoduje automatyczną dyskwalifikację.
    • 5.3. W osobnej, zaklejonej kopercie należy dołączyć dane osobowe autora pracy (imię i nazwisko, adres domowy, adres do korespondencji elektronicznej, kontakt telefoniczny, nazwę i adres uczelni, rok i kierunek studiów oraz umieszczony na pracy konkursowej pseudonim).
  6. TERMIN ZŁOŻENIA PRAC
    • 6.1. Prace przyjmowane będą do 30 września 2022 r. (decyduje data stempla pocztowego).
      UWAGA: osoby, które będą wysyłać prace w ostatnich dniach przed upływem podanego terminu złożenia, proszone są, aby ze względów organizacyjnych przesłały na adres mailowy organizatorów (dnijp2@upjp2.edu.pl) krótką informację o udziale w konkursie i dacie wysłania pracy (zaznaczając w temacie wiadomości: „konkurs”).
    • 6.2. Prace wysłane po wskazanym terminie ze względów formalnych nie zostaną uwzględnione w konkursie.
  7. KRYTERIA OCENY PRAC
    1. Kategoria pierwsza – Esej:
      • znajomość nauczania Karola Wojtyły - Jana Pawła II,
      • samodzielność i oryginalność koncepcji autorskiej,
      • umiejętność analizy tekstu oraz umiejętność syntezy problemu,
      • prawidłowy warsztat badawczy, świadomość metodologiczna,
      • jakość formy literackiej (poprawność językowa, kompozycja pracy, spójność dyskursu).
    2. Kategoria druga – Utwór poetycki:
      • inspiracja dziełem, myślą, nauczaniem lub osobą Karola Wojtyły,
      • oryginalność i wartość formy artystycznej.
  8. NAGRODY
    • Kategoria pierwsza – ESEJ
      • I miejsce: 3000 zł
      • II miejsce: 2000 zł
      • III miejsce: 1000 zł
    • Kategoria druga – UTWÓR POETYCKI
      • I miejsce: 2000 zł
      • II miejsce: 1500 zł
      • III miejsce: 500 zł

Jury zastrzega sobie możliwość nie przyznania nagród.

Nagrody zostaną wręczone na zakończenie Dni Jana Pawła II, 10 listopada 2022 r., po Mszy Świętej w katedrze wawelskiej, którą o godz. 16:30 odprawi Metropolita Krakowski.

Dni Jana Pawła II 2022 „Gdzie jesteś źródło? Polska, Ukraina, Europa”

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
prof. dr hab. Jarosław Kupczak OP (UPJPII)

Przewodnicząca jury konkursowego