Dni Otwartych Funduszy Europejskich na UPJPII 7–9 X 2022

Data: 07 - 08.10.2022
Miejsce wydarzenia: ul. Bernardyńska 3, Kraków; ul. Bobrzyńskiego 10, Kraków

dni_otwarte_funduszy_europejskich_2022-1280.jpg

IX edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Polsce odbywać się będzie od 7 do 9 października 2022 r. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na wydarzenia w piątek i sobotę 7 i 8 października.

Przyjdź i przekonaj się, jak Fundusze Europejskie wpłynęły na rozwój UPJPII. Przygotowaliśmy dla Was warsztaty, zajęcia edukacyjne, zajęcia ruchowe, wykład oraz zwiedzanie. Taki duży, taki mały może znaleźć na #Papieskim coś dla siebie!

Zachęcamy do udziału całe rodziny – od przedszkolaka do seniora. Pamiętaj, by zarezerwować miejsce i do zobaczenia!

7 października 2022
17:00–18:00

W nowoczesnej pracowni digitalizacji
Zajęcia dla młodzieży szkolnej i dorosłych (ul. Bernardyńska 3, Kraków).

Kilkusetletnie księgi skrywają wiele tajemnic… Podczas spotkania, na które zapraszamy dorosłych odbiorców, zaprezentowany zostanie film poświęcony projektowi Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej. Filmowa projekcja uświadomi uczestnikom na czym polega praca archiwistów i skanerzystów. Będzie również przyczynkiem do drugiej części spotkania, podczas której zaprosimy Was do naszej Pracowni. Tam, pod czujnym okiem badaczy dawnych dziejów i specjalistów fotografii, zapoznacie się z nowoczesnym sprzętem używanym do digitalizacji archiwaliów. Wędrówkę umili wam pogawędka na temat znaków i treści ukrytych na kartach starych ksiąg.

Zgłoszenia prosimy kierować na adres: weronika.ptak@upjp2.edu.pl

Link do wydarzenia na stronie DniOtwartych.eu

8 października 2022
10:00–11:00

Tańce w kręgu
Zajęcia dla seniorów (ul. Bernardyńska 3, Kraków, aula na pierwszym piętrze; w budynku znajduje się winda).

W ramach zajęć uczestnicy poznają kroki, figury, układy choreograficzne tańczone w kręgu jako tańce integracyjne w parach lub solo. Tańce te nawiązują do kultury i tradycji krajów z Unii Europejskiej, m.in. włoski taniec pełen radości tarantela, taniec celtycki Sally Gardens, tańce z Grecji kobiet czekających na mężów rybaków Enas oraz Frangosiriani. Podczas zajęć przedstawione zostaną również elementy polskich tańców takich jak polonez, wesoły taniec z klaskaniem ze Śląska Cieszyńskiego klapok, a także żydowski taniec tzw. hora. Udział w tych zajęciach będzie świetną okazją do zaznania przyjemności i radości płynącej z tańca, a także okazją do zabawy i relaksu dla umysłu.

Limit miejsc: 15.
Zgłoszenia prosimy kierować telefonicznie: 519 323 340 (Sekretariat Uniwersytetu Trzeciego Wieku UPJPII w Krakowie).

11:00–11:45

Chcę zostać królem!
Zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (ul. Bobrzyńskiego 10, Kraków).

Podczas spotkania dzieci poznają typy insygniów koronacyjnych, dowiedzą się, jak przebiegała koronacja i jakie wydarzenia jej towarzyszyły. Podczas pogadanki będą mogły obejrzeć i dotknąć replik insygniów koronacyjnych. W drugiej części spotkania wcielą się w wylosowanie role: przyszłego monarchy, koronatora, biskupa i obserwatorów. Po zajęciach będzie możliwość zwiedzania wystawy Skarby Krakowskiej Kapituły. Po zakończeniu zajęć na wszystkich uczestników będą czekały niespodzianki. Wydarzenie jest w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc: skk.wystawa@upjp2.edu.pl.

11:30–13:00

Rodzina szlachecka w okresie staropolskim – struktura i problemy życia codziennego
Wykład dra Bartłomieja Wołyńca z Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII dla seniorów (ul. Bernardyńska 3, Kraków, aula na pierwszym piętrze; w budynku znajduje się winda).

11:45–13:00

Wśród Skarbów Krakowskiej Kapituły
Zwiedzanie wystawy dla młodzieży szkolnej i dorosłych (ul. Bobrzyńskiego 10, Kraków).

Interaktywna ekspozycja występująca pod nazwą Skarby Krakowskiej Kapituły prezentuje efekty projektu związanego z historią i ochroną dziedzictwa kapituły katedralnej. W przestrzeni wystawienniczej za pomocą multimediów przedstawiony zostanie przebieg prac konserwatorskich, jakie prowadzono przy jedwabnym obiciu ze ścian Kapitularza Archiwum Kapitulnego. Odwiedzający poznają historię dziedzictwa kapituły poprzez przegląd najcenniejszych dzieł zgromadzonych w zasobach Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej i Skarbca Katedry na Wawelu. Wystawa dostosowana jest do potrzeb różnorodnych grup odbiorców w tym: dzieci i młodzieży szkolnej, studentów i pracowników naukowych, osób niewidomych i niedowidzących. Wizyta na ekspozycji multimedialnej pozwoli obejrzeć zdigitalizowane pomieszczenie Kapitularza wraz z wybranymi zabytkami stanowiącymi świadectwo działalności Krakowskiej Kapituły Katedralnej i znaczenie jej wkładu w rozwój kultury polskiej i europejskiej.

Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne.