Aktualności

„Dokąd zmierzasz Kościele? - opcja Benedykta” – debata w Instytucie Myśli Józefa Tischnera 26 I 2023

24.01.2023 Konferencje, sesje

 

Filozoficzne Forum Obywatelskiego Dialogu

Filozoficzne rozmowy o tym, co nas boli

 

DEBATA III

Dokąd zmierzasz Kościele – opcja Benedykta

26 stycznia 2023, godz. 17:00

Rozmawiają: o. prof. Jarosław Kupczak OP oraz red. Grzegorz Górny, prowadzenie: prof. Zbigniew Stawrowski

Siedziba Instytutu Myśli Józefa Tischnera przy ul. Sławkowskiej 14, I. p. Kraków

Instytut Myśli Józefa Tischnera serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu Filozoficzne Forum Obywatelskiego Dialogu.

Na najbliższym spotkaniu kontynuować będziemy wątek kryzysu w Kościele.
Pojawia się ostatnio wiele oddolnych pomysłów i inicjatyw, które chcą temu kryzysowi zaradzić. Warto jednak najpierw zapytać, jaką diagnozę oraz jakie drogi wyjścia wskazują ci, którzy są w tej kwestii najbardziej kompetentni i najlepiej poinformowani. Warto więc przyjrzeć się dokładniej stanowiskom papieży Benedykta XVI i Franciszka, tym bardziej, że na pierwszy rzut oka mocno się one od siebie różnią. Jednak zamiast zderzać ze sobą ich wizje Kościoła, spróbujemy wydobyć najpierw to, co w ich nauczaniu najlepsze i najbardziej inspirujące.

Najbliższa debata, 26 stycznia o godz. 17, nosić będzie tytuł „Dokąd zmierzasz Kościele – opcja Benedykta”, a wezmą w niej udział o. prof. Jarosław Kupczak OP oraz red. Grzegorz Górny.
Natomiast następna rozmowa: „Dokąd zmierzasz Kościele – opcja Franciszka”, odbędzie się w marcu (dokładne informacje podamy niebawem).

Bezpłatne wejściówki można otrzymać pisząc na adres: instytut@tischner.org.pl

Filozoficzne Forum Obywatelskiego Dialogu – nowy cykl IMJT

Żyjemy dziś – i to nie tylko w Polsce – jakby w wieży Babel. Ludzie mówią do siebie, ale się nie rozumieją, używają tych samych słów, ale nadają im przeciwstawne znaczenie. W końcu przestają nawet siebie słuchać, bo niezrozumiałe słowa innych stają się w ich odbiorze tylko męczącym chaotycznym jazgotem. Z tego wszystkiego narasta niepokój, napięcie, poczucie zagrożenia, które przeradza się w agresję. Jak się temu przeciwstawić, jak sobie z tym poradzić? Czy i jak rozmawiać z tymi, których przekonania wydają nam się albo absurdalne, albo wręcz niebezpieczne? Nie jesteśmy tutaj bynajmniej bezradni, bo nie jest to przecież sytuacja nowa. Towarzyszy nam ona – w mniejszym, czy większym stopniu – przez całe ludzkie dzieje, począwszy właśnie od mitycznej i archetypicznej wieży Babel. Wypracowano odpowiednie narzędzia powstrzymywania owego komunikacyjnego chaosu. Zawdzięczmy to przede wszystkim rzetelnemu myśleniu – dorobkowi filozofii i filozofów.

Korzystając z takich filozoficznych narzędzi, chcielibyśmy wspólnie porozmawiać o tym, co nas najgłębiej porusza i co nas dziś najbardziej boli. W czasie kolejnych spotkań podejmować będziemy konkretne tematy, nie unikając tych najbardziej drażliwych.

Serdecznie zapraszamy!

Wszelkich informacji udziela:

Maria Karolczak

tel. 606 886 942

Instytut Myśli Józefa Tischnera
ul. Sławkowska 14 (I piętro)
31-014 Kraków
tel. +48 661 13 13 31
www.tischner.org.pl

 

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano