Doktorat honoris causa dla kard. G. L. Müllera i inauguracja nowego r.a. Galeria zdjęć 16 X 2017

18.10.2017 Komunikaty

Dać świadectwo prawdzie  – inauguracja roku akademickiego 2017/2018 na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie z udziałem kard. Gerharda Ludwiga Müllera uhonorowanego tytułem doktora honoris causa UPJPII.

Msza św. w kolegiacie św. Anny, której przewodniczył kardynał Gerhard Ludwig Müller rozpoczęła w poniedziałek 16 października uroczystości inaugurujące kolejny rok akademicki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Arcybiskup Marek Jędraszewski odwołując się w homilii do św. Pawła Apostoła mówił, że głoszenie prawdy o Chrystusie Zmartwychwstałym, dla tych którzy uwierzyli jest mocą i mądrością Bożą. W głoszenie tej prawdy wpisał się również pontyfikat św. Jana Pawła II, którego 39 rocznica przypadła właśnie w dniu inauguracji na naszej uczelni i wówczas też był poniedziałek-zauważył metropolita.

Przypomniał przesłanie Jana Pawla II, który 20 lat temu w kolegiacie św. Anny spotkał się z przedstawicielami całego świata akademickiego Polski - zadaniem uniwersytetów, a zwłaszcza uczelni katolickiej-mówił arcybiskup- jest głoszenie prawdy o człowieku widzianym w świetle Chrystusowego Zmartwychwstania, jej odkrywanie i przekazywanie innym.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Filharmonii Krakowskiej, do której władze uczelni i pracownicy naukowi przeszli  Plantami krakowskimi w uroczystym orszaku.

Tam rektor uniwersytetu ks. prof. Wojciech Zyzak w krótkim przemówieniu wspomniał o kilku z licznych sukcesów uczelni i jej pracowmników naukowych na przestrzeni ubiegłego roku począwszy od pogratulowania abp. Grzegorzowi Rysiowi powierzenia mu godności metropolity łódzkiego.

Z kolei arcybiskup Marek Jędraszewski przypomniał o swoich związkach z UPJPII (gościnne wykłady na zaproszenie ks. Józefa Tischnera, habilitacja), podkreślał wielkie tradycje uczelni.

"Życzę, aby ta uczelnia promieniowała swym światłem, rozświetlała ciemności, które są obecne w świecie współczesnej kultury. A także dawała entuzjazm wiary i przekonywała, że warto miłować
i warto ufać” – mówił arcybiskup

Studenci I roku, a jest ich o 12 procent więcej niż w roku ubiegłym dostapili immatrykulacji, zasłużonym pracownikom wręczono odznaczenia państwowe.

Po czym nastąpiła uroczystość uhonorowania  doktoratem honoris causa kardynała Gerharda Ludwiga Müllera, przez wiele lat pełniącego posługę biskupa Ratyzbony, byłego prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Podczas inauguracji zaprezentowano nowy polskojęzyczny XIII tom z cyklu Opera Omnia Josepha Ratzingera pt. „W rozmowie z czasem”. Przygotowali go redaktorzy polskiej edycji Opera Omnia, prof. Marzena Górecka i ks. prof. Krzysztof Góźdź. Uhonorowany doktoratem honoris causa kard. G.L.Müller jest głównym wydawcą dzieł Josepha Ratzingera.

fot. Maciej Gradowski

Relacje z uroczystości:

Relacja w Kronice Krakowskiej TVP, 16.10.2017, godz. 18. 30:

Galeria zdjęć i okolicznościowe gratulacje