Dr hab. Lucyna Rotter w Komisji Ewaluacji Nauki MNiSW

04.03.2019 Komunikaty

Wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego powołał na członków komisji trzydziestu jeden przedstawicieli poszczególnych dziedzin nauki i sztuki oraz specjalistów od polityki naukowej. Będą odpowiedzialni m.in. za przeprowadzenie ewaluacji jakości działalności naukowej uczelni i instytutów. Do KEN została powołana dr hab. Lucyna Rotter, pracownik naukowy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawla II w Krakowie.

Komisja Ewaluacji Nauki to nowy organ ustanowiony przez Konstytucję dla Nauki. Do zadań komisji należy przede wszystkim przeprowadzenie ewaluacji jakości działalności naukowej, która odbędzie się w 2021 roku. Oprócz ewaluacji jednostek naukowych KEN zajmie się również ewaluacją kształcenia w szkołach doktorskich.

KEN będzie również odpowiedzialne za:

przygotowanie projektów wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych;
    przedstawianie ministrowi propozycji kategorii naukowych dla podmiotów poddanych ewaluacji;
    sporządzanie opinii i ocen w sprawach określonych przez ministra lub z własnej inicjatywy;
    sporządzanie analiz w zakresie ewaluacji jakości działalności naukowej i jakości kształcenia w szkołach doktorskich;
    współpracę z krajowymi i międzynarodowymi instytucjami zajmującymi się ewaluacją jakości działalności naukowej.

W skład KEN wchodzi po trzech przedstawicieli poszczególnych dziedzin naukii sztuki, wybranych spośród kandydatów zgłoszonych przez uczelnie, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze i instytuty międzynarodowe. Do komisji weszło także siedem osób z doświadczeniem w zakresie polityki naukowej, wskazanych przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

1 marca 2019 r. odbyło się pierwsze posiedzenie KEN.

/żródło: serwis prasowy MNiSW/

więcej szczegółów: