Aktualności
Dr inż. Marcin Kulasek, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Marcin Iskra, dyrektor generalny MNiSW, Ryszard Śmiałek, wicewojewoda małopolski z wizytą na UPJPII 9 IV 2025
10.04.2025
Komunikaty
Celem wizyty ministra nauki i szkolnictwa wyższego na Kampusie Jana Pawła II było bezpośrednie zapoznanie się z działalnością dydaktyczną i naukową uczelni, omówienie wyzwań, przed którymi stoi środowisko akademickie, a w tym wizyta gości na nowo budowanej części Kampusu Jana Pawła II.
Po przywitaniu gości przez władze uczelni rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała wyraził radość, że UPJPII jest uczelnią (obok Uniwersytetu Jagiellońskiego), goszczącą tego dnia ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Powiedział także na wstępie, wskazując na budynek dydaktyczny powstający obok biblioteki, w auli której odbywała się pierwsza część wizyty, że jest to wspólne dzieło, także MNiSW, poprzez wsparcie finansowe i życzliwość dla tego przedsięwzięcia.
„Jesteśmy bardzo wdzięczni i składam jeszcze raz podziękowania na ręce Pana Ministra za wsparcie nam udzielone w tej budowie, która stanowi o naszej przyszłości. Wszystko to co jest związane z budową uniwersyteckiego kampusu nie byłoby możliwe bez wsparcia naszego Ministerstwa” – zaakcentował ks. prof. R. Tyrała. Rektor przywołał najważniejsze daty i fakty dotyczące historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, podstawowe dane na temat funkcjonowania uczelni oraz przedstawił w skrócie przebieg budowy uniwersyteckiego Kampusu.
Przypomniał, że historia uczelni sięga 11 stycznia 1397 roku, kiedy to papież Bonifacy IX, na prośbę króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi, bullą „Eximiae devotionis affectus” erygował Wydział Teologiczny w Krakowie. Po dramatycznych dla wydziału latach, jakie zgotowały mu władze komunistyczne, w 1974 roku Stolica Apostolska potwierdziła ciągłość istnienia Papieskiego Wydziału Teologicznego.
Kolejny przełom nastąpił 8 grudnia 1981 roku, kiedy papież Jan Paweł II na mocy motu proprio „Beata Hedvigis” powołał do życia Papieską Akademię Teologiczną z trzema wydziałami: Teologicznym, Filozoficznym i Historii Kościoła. Następna istotna data to 19 czerwca 2009 roku, kiedy papież Benedykt XVI przekształcił PAT w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, wówczas z sześcioma wydziałami. Najnowszym, siódmym wydziałem, jest Wydział Nauk o Komunikacji, erygowany 27 kwietnia 2024 roku.
Rektor poinformował, że uczelnia obecnie prowadzi badania naukowe w 12 dyscyplinach, a kształcenie odbywa się na 17 kierunkach studiów (w tym także w języku angielskim). Nowością jest zatwierdzony kierunek studia nad cywilizacjami i Journalism and Social Communication Studies. Trwają oczekiwania na zatwierdzenie pedagogiki specjalnej i historii i społeczeństwa. Uczelnia oczekuje także na zatwierdzenie, najpierw w Rzymie, a później w Ministerstwie prawa cywilnego. W przyszłości planowane są nowe inwestycje i kierunki, np. kształcenie opiekunów medycznych.
W roku akademickim 2024/2025 przyjęto 1104 nowych studentów, a największe zainteresowanie odnotowano na kierunkach: psychologia (11 osób na jedno miejsce), digital media – kreatywność, analiza, zarządzanie (prawie 7) oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Uniwersytet aktywnie współpracuje międzynarodowo (Erasmus+, NAWA), jest członkiem m.in. European Federation of Catholic Universities, a jego jakość została potwierdzona pięcioletnim certyfikatem AVEPRO.
Następnie ks. prof. R. Tyrała przypomniał najważniejsze wydarzenia związane z budową Kampusu Jana Pawła II. Pierwsze kroki w kierunku budowy kampusu zostały podjęte 24 listopada 1999 roku, kiedy ówczesny rektor PAT bp Tadeusz Pieronek podpisał umowę z biurem projektowym Ingarden & Ewy. Plac budowy poświęcił kard. Franciszek Macharski, ówczesny Wielki Kanclerz uczelni 20 listopada 2000 roku, a 6 października 2001 roku wmurowano akt erekcyjny i kamień węgielny. „Bardzo ważne były odwiedziny oraz pobłogosławienie powstającego budynku biblioteki w dniu 17 sierpnia 2002 roku przez Ojca Świętego Jana Pawła II, a jego słowa „tu wam błogosławię na tym nowym miejscu”, stały się przesłaniem dla obecnych władz Uniwersytetu Papieskiego do zadbania o własne miejsce w Krakowie. To tutaj, gdzie się znajdujemy posiadamy własność jako uniwersytet 4,5 ha ziemi i tu zamierzamy w przyszłości w całości przenieść nasze życie akademickie” – powiedział Rektor.
Nowy etap inwestycji rozpoczął się po 8 czerwca 2020 roku, kiedy wznowiono współpracę z projektantami. Umowa projektowa została podpisana 22 kwietnia 2021 roku, a 8 czerwca 2022 roku poświęcono plac pod nowy budynek dydaktyczny. Ważnym partnerem budowy została AGH, której specjaliści wspierają realizację inwestycji. Umowę z wykonawcą – firmą NDI z Sopotu – podpisano 2 kwietnia 2023 roku, a prace ruszyły 5 kwietnia 2023 roku. 4 listopada 2023 roku odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego z drzwi świętych bazyliki św. Piotra. Drugiego września 2024 roku zakończono stan surowy budynku. Drugiego kwietnia 2025 roku świętowano drugą rocznicę rozpoczęcia budowy.
Rektor wyraził też swoją nadzieję i przekazał zapewnienie firmy budującej gmach, że ma być on ukończony na przełomie sierpnia i września 2025 roku. Zajęcia w nowym gmachu ruszą więc w II semestrze 2025/26 roku, a uroczysta inauguracja Kampusu zaplanowana została na 16 października 2026 roku, poprzedzona posiedzeniem Kolegiów Rektorów Uniwersytetów Polskich.
Następnie rektor zaprosił obecnych na spotkaniu do obejrzenia filmu z budowy oraz wysłuchania przedstawicieli realizujących inwestycję. „Na początku kwietnia br. minęły dwa lata od rozpoczęcia budowy – mówił Michał Stachoń, kierownik projektu – w tym czasie przemieściliśmy kilkanaście tysięcy m3 gruntu, zabudowaliśmy blisko tysiąc ton stali zbrojeniowej, ponad 10000 m3 betonu konstrukcyjnego, ponad 85 ton stali profilowej, bez mała 300 m3 drewna konstrukcyjnego, około 3500 m2 szkła elewacyjnego. Blisko 200 osób pracuje każdego dnia na budowie, w którą swój wkład włożyło już ponad 1000 specjalistów różnych dziedzin w trakcie kolejnych etapów budowy”.
Marcin Majta, BIM Manager w NDI S.A., wspomniał kluczową rolę technologii BIM (modelowanie informacji o budynku) w budowie Kampusu Jana Pawła II, tak w przypadku modelu konstrukcji jak i instalacji oraz graficznie prezentował relację z kolejnych etapów budowy.
„Budynek jest tak skonstruowany, by cała energia w nim się zatrzymywała. – kontynuował Michał Stachoń – Jest to nowoczesny i wydajny system produkcji ciepła, chłodu i energii elektrycznej. Na dachu jest fotowoltaika. Budynek jest inteligentny, a wszystkim można sterować z jednego miejsca. Podwyższone są też wymagania dotyczące akustyki, co szczególnie ważne w przypadku auli przewidzianej na 450 osób”.
Po przedstawieniu uczestnikom spotkania najważniejszych informacji o budowie i systemach jakie zostały zastosowane w tej inwestycji głos zabrał minister dr inż. Marcin Kulasek. „Nie składam deklaracji bezpodstawnych. Myślę, że jeśli coś się zaczęło, jeśli zaczęło się w czymś pomagać, to trzeba pomóc to także zakończyć. Magnificencjo, Profesorze, Rektorze – widać, zarówno u Rektora, jak i u całego zespołu oraz firmy budującej, że wkładacie w tę uczelnię całe serce. Widać to w tym miejscu, które powstaje. Pozwoliłem sobie na pewną uwagę – przekazano mi, że „uciekliście” z tamtego uniwersytetu [Uniwersytetu Jagiellońskiego], ale Rektor od razu to sprostował, że nie uciekliście, że nie do końca tak było. Ale nawet jeśli była to świadoma „ucieczka”, to dobrze, że się tak stało, bo dobrze, że ta uczelnia [UPJPII] powstała.
Dziś bardzo dużo mówimy o nauce w tej nowej, geopolitycznej rzeczywistości, w której się znajdujemy. Mówimy o nauce, badaniach, o innowacjach gospodarczych – i słusznie. Ale nie możemy zapominać o takich uczelniach jak ta, bo nauka to nie tylko laboratoria, granty i inwestycje, to także kształcenie młodych ludzi w zakresie filozofii, teologii i innych dziedzin, które są potrzebne nie tylko rozumowi, ale również sercu i duchowi. Trzymam kciuki, żeby wszystko szło tak, jak do tej pory. Deklaruję pomoc – oczywiście w takim zakresie, w jakim będziemy mogli. Mamy zapewnienie od Pana Premiera, że na naukę i szkolnictwo wyższe przeznaczone zostaną większe środki.
Wierzę, że tak się stanie – nie tylko Pan Premier, ale cały rząd jest przekonany, że to konieczne. Powtarzam to często, może nawet za często, bo moi współpracownicy mówią mi: Już nie mów tyle o tych pieniądzach. Ale jestem głęboko przekonany, że każda złotówka wydana na naukę, badania i szkolnictwo wyższe wielokrotnie zwróci się w gospodarce. To jest pewnik. I dlatego trzeba inwestować. Jako minister – od niedawna – chcę być także strażnikiem tej obietnicy, którą złożyli Pan Premier i Pan Minister Finansów. I myślę, że tak tutaj powiem w tym miejscu: jeśli Bóg pozwoli, tak właśnie będzie. Tego się trzymajmy. Powodzenia i jeszcze raz dziękuję za zaproszenie. Chętnie zobaczę to wszystko na własne oczy, „namacalnie”, jeśli tak mogę powiedzieć” – zakończył minister.
Następnie goście zostali zaproszeni do zapoznania się z postępem prac w nowo budowanym budynku dydaktycznym.
Po powrocie z budowy, by jednak w duchu humanizmu zwieńczyć pobyt szefa resortu nauki na UPJPII, został on zaproszony do Magazynu Zbiorów Specjalnych, tzw. „Skarbca”, gdzie dr Mateusz Zimny pokazał takie przechowywane tu „rarytasy” jak m.in. Biblię Starego i Nowego Testamentu z 1561 roku, wydaną w Krakowie czy średniowieczny rękopis Psałterza. Wskazał również na księgozbiór Jana Pawła II, czyli publikacje, które polski papież otrzymywał w darze i które zostawały następnie przekazywane do biblioteki Papieskiej Akademii Teologicznej (UPJPII). Wśród cennych pozycji znajduje się tu m.in. pięknie wydany trzytomowy zbiór poezji amerykańskiej ofiarowany Janowi Pawłowi II w 1991 r. przez prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a Bush’a Sr. Pokazane też zostały takie „skarby” jak rękopis pracy magisterskiej Karola Wojtyły, który wzbudził bardzo duże zainteresowanie.
Panu ministrowi w tym miejscu został ofiarowany na pamiątkę pobytu na UPJPII druk bibliofilski, który ukazał się w 99 egzemplarzach na czerpanym papierze „Papirofagus Magnus. Jerzemu Turowiczowi, wielkiemu pożeraczowi książek” z ekslibrisami zaprojektowanymi przez grono artystów krakowskich. Ta cenna pozycja, z dumą prezentowana przez dyrektora Biblioteki Głównej i Wydawnictwa Naukowego UPJPII Sebastiana Wojnowskiego, została wydana w Krakowie i Jędrzejowie. Rektor UPJPII w tym miejscu nadmienił, że UPJPII posiada wiele księgozbiorów swoich wybitnych profesorów (m.in. pokazywane w tym miejscu książki będące niegdyś własnością ks. prof. Józefa Tischnera), czy pochodzące z księgozbioru Jerzego Turowicza pozycje, którego lwią cześć rodzina Jerzego Turowicza przekazała właśnie Uniwersytetowi Papieskiemu.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu z postępu prac na uniwersyteckim Kampusie Jana Pawła II w Krakowie, który został w auli Biblioteki Głównej zaprezentowany szefom resortu nauki i przedstawicielom władz województwa małopolskiego
Galeria