Dr Jan Bulak laureatem I miejsca w konkursie im. prof. Juliusza Bardacha na najlepszą pracę doktorską 19 VI 2024

img_20240620_132311_2-kopia.jpg

Jan Bulak otrzymał pierwszą Nagrodę im. prof. Juliusza Bardacha na najlepszą pracę doktorską traktującą o Wielkim Księstwie Litewskim. Tytuł doktoratu obronionego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie i opublikowanego w zeszłym roku brzmi „Ekonomiczne aspekty funkcjonowania kościołów parafialnych w diecezji żmudzkiej (telszewskiej) w latach 1795–1844”. Promotorem nagrodzonej pracy był dr hab. Marian Wolski, prof. UPJPII.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 19 czerwca br. w ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie. Przed uroczystością laureat miał możliwość uczestnictwa w corocznym walnym spotkaniu członków Instytutu Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Nagroda im. J. Bardacha powołana przez Instytut Wielkiego Księstwa Litewskiego jest przyznawana od 2012 r. za najlepsze prace doktorskie poświęcone ideom i historii Wielkiego Księstwa, dotyczące problematyki spuścizny państwowej, prawnej i kulturalnej Wielkiego Księstwa Litewskiego w XIX–XX wieku lub też analizujące problemy związane z historią co najmniej dwóch krajów ziem byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego: Białorusi, Litwy, Polski i Ukrainy.

Serdecznie gratulujemy!

Dr Jan Bulak po powrocie do Krakowa z uroczystości wręczenia Nagrody im. prof. Juliusza Bardacha powiedział:

„To wielki zaszczyt, że moja praca została nagrodzona przez grono specjalistów z wiedzy o dziejach Wielkiego Księstwa. Wielokrotnie podkreśla się, że z Krakowa jest bardzo daleko do Wilna i dlatego badania dziejów Litwy nie są u nas popularne. Chciałbym wejść w tę lukę badawczą i swoimi badaniami ją choćby troszkę wypełnić. Tym bardziej, że patrząc przez pryzmat – tak ważnej dla naszej Uczelni i w ogóle dla społeczności akademickiej Krakowa – postaci św. królowej Jadwigi, wyraźnie widzimy, że nawet i z dalekiego Krakowa umiemy znajdować nić porozumienia z Litwinami, a nawet zjednywać ich serca… Przez ostatnie lata starałem się maksymalnie wykorzystać czas podróży oraz pieniądze przyznawane mi m.in. przez UPJPII. Mam teraz potwierdzenie, że ani jednego, ani drugiego nie zmarnowałem”.

Jan Bulak (ur. 1993)
Pracownik naukowy w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, gdzie wcześniej studiował, a po magisterium został doktorantem UPJPII w latach 2017–2023. W czasie studiów doktoranckich był prezesem Koła Naukowego „Phronesis” UPJPII. Po obronie doktoratu w ub. roku podjął pracę naukową na swojej macierzystej uczelni.

Zainteresowania naukowe dr. Jana Bulaka to: historia Kościoła, historia regionalna, ekonomiczne aspekty funkcjonowania Kościoła rzymskokatolickiego, historia Wielkiego Księstwa Litewskiego, losy Polaków na Litwie. Zajmuje się badaniem historii gospodarczej Kościoła na Litwie oraz dziejami podkrakowskiej parafii Zielonki.