Dr Maciej Zakrzewski z WHiDK UPJPII nominowany do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza

W przypadku ważnych nagród, do jakich niewątpliwie należy Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza, już sama nominacja jest wielkim osiągnięciem. Panu dr. Maciejowi Zakrzewskiemu najserdeczniej GRATULUJEMY! To wielka radość, gdy nominacja do tak prestiżowej nagrody przypada pracownikowi naukowemu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Maciej Zakrzewski, dr nauk politycznych, od 2012 r. pracownik Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego, kierownik specjalizacji Historia Doktryn Politycznych i Prawnych. Stypendysta Fundacji Lanckorońskich i Fundacji Augusta Cieszkowskiego. Autor m.in. W obronie konstytucji. Myśl polityczna Henry'ego St. John Bolingbroke'a (2012), Rewolucja konserwatywna – przypadek polski. Myśl polityczna środowiska „Buntu Młodych”  i „Polityki” (1931–1939) (2021), redaktor licznych wyborów tekstów z zakresu polskiej myśli politycznej. Publikuje m.in na łamach dwumiesięcznika „Arcana” i miesięcznika „Nowe Książki”.

Nagroda została ufundowana w celu upamiętnienia postaci i dzieła Józefa Mackiewicza, jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku i działacza politycznego, bezkompromisowego przeciwnika totalitaryzmu komunistycznego. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin Józefa Mackiewicza. Decyzją Sejmu RP jest on patronem 2022 roku.

Nagroda Literacka imienia Józefa Mackiewicza została przyznana po raz pierwszy w 2002 r. w 100. rocznicę urodzin pisarza. Honoruje się nią corocznie autorów za utwory literackie (powieści, eseje, poezję) i publicystyczne (w tym polityczne), a także rozprawy historyczne, krytycznoliterackie i filozoficzne, które w szczególny sposób popularyzują rodzimą kulturę, historię i tradycję. Na nagrodę składa się obecnie 10 tys. dolarów oraz złoty medal z wizerunkiem Józefa Mackiewicza i cytatem – jego dewizą – „Jedynie prawda jest ciekawa”.

nagroda_literacka_im_j_mackiewicza.jpg