Aktualności
Dr Paweł Krokosz (UPJPII) członkiem Komisji Historii Wojen i Wojskowości PAU
29.04.2019
Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.
"Mając na uwadze zainteresowania naukowe i znaczący wkład badawczy w rozwój nauki" – pisano w uzsadnieniu powołując dr. Pawła Krokosza na członka Komisji Historii Wojen i Wojskowości Polskiej Akademii Nauk.
Dr Paweł Krokosz jest adiunktem w Katedrze Historii Nowożytnej Instytutu Historii (WHiDK UPJPII). W badaniach naukowych koncentruje się na historii wojskowości rosyjskiej XVI-XVIII w.; w 2016 r., wspólnie z dr. hab. Karolem Łopateckim z Instytutu Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku, przetłumaczyli, przygotowali i wydali drukiem "Kodeks wojskowy Piotra I z 1716 roku". Publikacja, będąca dziełem pionierskim, zarówno w Polsce, jak i w Rosji, której temat związany z opracowaniem tej regulacji prawnej nie był tak szeroko omawiany przez historyków wojskowości i prawa od XIX w., ukazała się przy wsparciu finansowym UPJPII.
Ponadto dr Krokosz został ostatnio oficjalnie zaproszony przez dyrekcję Muzeum-Rezerwat „Bitwa pod Stalingradem” w Wołgogradzie, placówkę podległą Ministerstwu Kultury Federacji Rosyjskiej, do wejścia w skład Komitetu Programowego Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Wojskowo-historyczne aspekty życia Południa Rosji: problemy badań i muzeifikacji”, planowanej na listopad 2019 r.
(Muzeum-Rezerwat „Bitwa pod Stalingradem” w Wołgogradzie jest wiodącą placówką muzealną w Rosji, która oprócz swej tradycyjnej misji – gromadzenia i wystawiennictwa – prowadzi także aktywną działalność edukacyjno-informacyjną związaną z upamiętnieniem rozgrywającej się tam, na przełomie 1942 i 1943 r., jednej z kluczowych bitw II wojny światowej. Każdego roku placówkę zwiedza około 2 000 000 osób).
W ostatnim czasie dr Paweł Krokosz został także honorowym profesorem Katedry UNESCO ds. Badań Porównawczych Tradycji Duchowych, Specyfiki Ich Kultur i Dialogu Międzyreligijnego, Sankt Petersburg/Moskwa (Federacja Rosyjska); Katedra działa przy Rosyjskim Naukowo-Badawczym Instytucie Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego im. D.S. Lichaczewa w Moskwie.
Gratulujemy sukcesów na drodze naukowej!