Dr Paweł Krokosz wybrany sekretarzem Komisji Wojen i Wojskowości PAU na kolejną kadencję 8 X 2024

18.10.2024 Komunikaty

8 października 2024 r. dr Paweł Krokosz z Instytutu Historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (Katedra Historii Nowożytnej, Pracownia Historii i Kultury Przestrzeni Totalitarnej) po raz drugi został wybrany sekretarzem Komisji Historii Wojen i Wojskowości Polskiej Akademii Umiejętności na kadencję 2024–2027.

Komisja została powołana w 2002 r., jako Komisja Historii II Wojny Światowej, w związku ze zorganizowaną w Krakowie konferencją naukową poświęconą polskiemu wywiadowi w czasie II wojny światowej. W 2005 r. zmieniła ona nazwę na Komisja Historii Wojen i Wojskowości, dostosowując ją do faktycznego profilu swojej działalności.

Członkami komisji są historycy, których zainteresowania badawcze koncentrują się głównie na dziejach wojskowości polskiej i powszechnej od epoki nowożytnej po czasy najnowsze, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki pierwszej i drugiej wojny światowej. Na posiedzeniach naukowych komisji referaty wygłaszają zarówno jej członkowie, jak również badacze nienależący do komisji, reprezentujący różne ośrodki uniwersyteckie w Polsce. Prezentowane wyniki badań oparte są na solidnej podstawie źródłowej oraz wyczerpującej literaturze przedmiotu. Posiedzenia naukowe komisji cieszą się dużym zainteresowaniem wśród doktorantów i studentów.

W dorobku komisji znajduje się 12 tomów „Prac” opublikowanych przez Wydawnictwo Polskiej Akademii Umiejętności.