Duchowe korzenie bł. Michała Giedroycia. Zakon Kanoników Regularnych od Pokuty - międzynarodowa konferencja naukowa on-line 6 XI 2020

26.10.2020 Konferencje, sesje

Instytut Liturgiczny im. bł. Michała Giedroycia na Wydziale Teologicznym UPJPII

Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII

zapraszają na

MIĘDZYNARODOWĄ KONFERENCJĘ NAUKOWĄ

Kraków 6. listopada 2020

o n-l i n e

Link do transmisji:

Duchowe korzenie bł. Michała Giedroycia. Zakon Kanoników Regularnych od Pokuty

9.00 – Otwarcie Sympozjum – J.M. Rektor UPJPII ks. dr hab. prof. UPJPII Robert Tyrała

Dziekan WHiDzK Ks. Prof. dr hab Jacek Urban
Dyrektor IL Ks. dr hab. Przemysław Nowakowski CM prof. UPJPII

Słowo postulatora procesu kanonizacyjnego bł. Michała Giedroycia ks. inf. dr. Michała Jagosza (Rzym)

9.30 – Jadwiga i Jagiełło w dziele chrystianizacji Litwy – prof. dr hab. Krzysztof Ożóg (UJ)

10.00 – Dzieje kanoników regularnych w Czechach – mgr Marcin Klemenski (UJ)

10.30 – Najstarsze dokumenty do dziejów Kanoników od Pokuty w Wielkim Księstwie Litewskim – dr Darius Baronas (Instytut Historii Litwy, Wilno)

11.00 – Duchowość zakonu Kanoników od Pokuty – ks. dr hab. Andrzej Bruździński  prof. UPJPII

11.30 – Bł. Michał w gronie felix saeculum Cracoviae – ks. prof. dr hab. Kazimierz Łatak CRL (UKSW)

12.00 – Dyskusja

13.30 – 14.00 Przerwa

14.00 – Status prawny bł. Michała Giedroycia (ca.1420-1485)  w Zakonie Kanoników Regularnych od Pokuty  – s. dr hab. Bożena Szewczul, prof. UKSW

14.30 – Opowieść o Róży. Mowa Samuela Józefa Butkiewicza o życiu bł. Michała Giedroycia (1682) – dr Wojciech Ryczek (UJ)

15.00 – Perspektywy kultu bł. Michała Giedroycia na Litwie – bp dr Algirdas Jurevicius (Telšiai) Litwa

15.30 – Aktualność i patronat bł. Michała Giedroycia – s. dr hab. Adelajda Sielepin CHR prof. UPJPII

16.00 – Dyskusja i zakończenie konferencji

ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII

Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Słowa ks. dr. hab. Roberta Tyrały, prof UPJPII, rektora UPJPII na otwarcie konferencji:

Duchowe korzenie bł. Michała Giedroycia.

Zakon Kanoników Regularnych od pokuty

Drogie Siostry Jadwiżanki

Czcigodni Księża

Drodzy Profesorowie, Studenci i Doktoranci

Drodzy słuchacze on-line tej konferencji

Jeszcze słyszymy dźwięki pieśni na cześć Boga, jaką śpiewaliśmy w bazylice Mariackiej w dniu 8 czerwca 2019 roku podczas uroczystej liturgii dziękczynnej za dar beatyfikacji i potwierdzenie kultu bł. Michała. Wszyscy czuliśmy wówczas, że spełnia się niejako sprawiedliwość od wieków. Święty ten przecież słusznie od samego początku odbierał kult w kościele św. Marka, gdzie posługiwał i gdzie cierpliwie czekał na ten moment, gdy Kościół już oficjalnie uznał, że może być uznany za błogosławionego.

Cieszę się bardzo i dziękuję, że dzisiejsza międzynarodowa konferencja naukowa zebrała tak wielu znamienitych prelegentów i gości z Italii, Litwy, ale także z Warszawy z UKSW, z Krakowa z UJ i UPJPII. Niezwykle ważne jest także i to, że nie chcemy mówić jedynie o historii i jej kontekście – choć przecież to niezwykle ważne - ale także o przyszłości i patronacie bł. Michała. Dziękuję wszystkim za to, że podzielą się z nami swoją wiedzą i mądrością.

Legat papieski na mszy w bazylice Mariackiej mówił o bł. Michale: był przepięknym kwiatem, jednym z pierwszych, młodego Kościoła litewskiego, stając się następnie cennym darem dla ziemi polskiej. Niedawne potwierdzenie kultu, którym cieszył się on od niepamiętnych czasów, staje się zachętą dla Kościoła, tutaj w Polsce, i dla Kościoła na Litwie, aby kontynuować wspólne pielgrzymowanie (…) Tajemnicza fantazja Opatrzności Bożej, poprzez Błogosławionego Michała Giedroycia i św. Jadwigę, zaprasza dzisiaj Polaków i Litwinów, mocnych wiarą w Tego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem, do odnowienia, pogłębienia oraz umocnienia ich historycznych więzów. Może i to jest wyzwanie chwili dla naszych narodów, by wsłuchać się w głos Jezusa mówiącego do swojego Kościoła?

Wszystkim, życzę dobrych obrad, a także perspektyw na przyszłość kultu błogosławionego Michała, a nade wszystko współpracy w rozwoju Królestwa Bożego na ziemi. Bo jak powiedział kiedyś bp. Wacław Świerzawski: doświadczenie Obecności Boga przemienia życie człowieka. Jest jak narodziny, jak wydostanie się nagle w przestrzeń człowiekowi właściwą, gdzie można oddychać powietrzem i ze zdumieniem oglądać świat, który jest.