Dyplomy uznania od Ministra Edukacji i Nauki podczas międzynarodowej konferencji naukowej „We Cherish Family Life” 21-22 X 2022

26.10.2022 Konferencje, sesje

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie wraz z Polskim Stowarzyszeniem Familiologicznym zorganizowały, w ramach programu „Doskonała nauka”, międzynarodową konferencję „We Cherish family Life” („Pielęgnujemy życie rodzinne”).

W pierwszym dniu konferencji (21 października 2022 r.) temat, któremu podporządkowane były wszystkie wykłady to: „Preparation for Marriage and Family Life” („Przygotowanie do życia w małżeństwie i rodzinie”). Wiodący temat drugiego dnia (22 października 2022 r.) to: „Family Life – risks, opportunities and challenge” („Zagrożenia, szanse, wyzwania”).

Podczas konferencji poświęconej rodzinie, która odbywała się w Auli Collegium Novum UJ, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek mówił o utworzeniu dziedziny nauk o rodzinie z dyscypliną nauki o rodzinie.

„Poinformował, że po wielomiesięcznych konsultacjach podpisał rozporządzenie o ustanowieniu odrębnej dziedziny nauk o rodzinie wraz z dyscypliną nauki o rodzinie: – Wszystko po to, żeby familiolodzy nie musieli krążyć między naukami społecznymi, teologią i innymi jeszcze dyscyplinami i skonsolidowali swoje wysiłki w celu pokazywania na nowo pełnej, obiektywnej prawdy o rodzinie.

Podkreślił również, że są już przygotowane przepisy nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, które pozwolą wszystkim ośrodkom uzyskiwać uprawnienia konieczne do uprawiania tej dyscypliny.” (źródło: gov.pl)

Minister Przemysław Czarnek podczas konferencji wręczył Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie, na ręce rektora uczelni ks. prof. Roberta Tyrały czek o wartości 1 024 876 zł. Na sumę składają się środki przyznane na: "Społeczna odpowiedzialność nauki - Popularyzacja nauki i promocja sportu", "Doskonała nauka - Wsparcie konferencji naukowych", "Rozwój czasopism naukowych", "Zwiększenie wysokości subwencji na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz badawczego".

Szef MEiN otwierając drugi dzień konferencji wręczył także dyplomy uznania –

Rektorowi UPJPII, ks. prof. dr. hab. Robertowi Tyrale „w podziękowaniu za zasługi w dziedzinie dydaktycznej i naukowej, inspirowanie studentów do zdobywania i pogłębiania wiedzy. Z serdecznymi życzeniami powodzenia w realizacji działań na rzecz społeczności akademickiej.”

Ks. prof. dr. hab. Józefowi Stali „…za dotychczasowe osiągnięcia naukowe oraz za zaangażowanie w przywrócenie dyscypliny nauki o rodzinie do klasyfikacji dyscyplin i dziedzin naukowych…”.

Po konferencji Ministrer Przemysław Czarnek spotkał się z władzami UPJPII w rektoracie uczelni, gdzie obecne było całe kolegium rektorskie: rektor UPJPII, ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, dr hab. Małgorzata Duda, prof. UPJPII, prorektor ds. studenckich i dydaktyki, ks. dr hab. Antoni Świerczek, prof. UPJPII, prorektor ds. polityki kadrowej i promocji, ks. prof. dr hab. Tomasz Rozkrut, prorektor ds. nauki oraz dyrektor Szkoły Doktorskiej.

Więcej informacji:

Szczegółowe informacje z programem na stronie konferencji.