"Dzieło dla Orientu" wsparciem chrześcijan orientalnych na Bliskim Wschodzie

29.03.2021 Komunikaty

Polska

Dzieło dla Orientu jest stowarzyszeniem charytatywnym działającym od maja 2020 roku pod patronatem Metropolity Krakowskiego Abpa Marka Jędraszewskiego. Celem Dzieła dla Orientu jest wsparcie chrześcijan orientalnych na Bliskim Wschodzie poprzez realizację projektów pomocowych, modlitwę i szerzenie wiedzy o wyznawcach Chrystusa i ich sytuacji na tym obszarze.

Stowarzyszenie współfinansuje utrzymanie centrum Seneve dla dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi w Homs (Syria). W Aleppo Dzieło dla Orientu uczestniczy w rozwoju programu Hope Center, polegającym na finansowaniu mikrokredytów dla chrześcijańskich przedsiębiorców pragnących odbudować swoją działalność gospodarczą.

W ostatnim czasie Dzieło dla Orientu brało czynny udział w organizacji pielgrzymki papieża Franciszka dla Iraku. Poniżej zdjęcia z przygotowań do wizyty i przyjazdu papieża Franciszka do Karakosz, m.in. fotel przygotowany dla Papieża przez uczestników warsztatów w miejscowości Karamless (którym pomaga m.in. l'Oeuvre d'Orient).

Kim są chrześcijanie orientalni?

Chrześcijan orientalnych jest 26 mln – połowa żyje na Bliskim Wschodzie. Maronici, chaldejczycy, ormianie, koptowie, melchici, grekokatolicy, syriacy, chrześcijanie Kościołów Syromalabarskiego i Sylomalankarskiego… – ich różnorodność jest bogactwem, ale i wyzwaniem.

Bliskowschodni chrześcijanie są bezpośrednimi spadkobiercami pierwszych chrześcijan z czasów Apostołów. Im zawdzięczamy dostęp do Ewangelii – nasze korzenie i żywą wiarę.

Mimo niskiego statusu w swoich państwach, odgrywają główną rolę ekonomiczną, wykonując zawody lekarzy, urzędników, nauczycieli, handlowców czy rzemieślników.

W społeczności arabskiej często podzielonej między różne, często rywalizujące grupy, chrześcijanie stanowią niekiedy pomost między nimi, działając tym samym na rzecz pokoju.

Mediatorzy pokoju liczą na naszą solidarność!

Dlaczego chrześcijanom z Bliskiego Wschodu potrzebna jest pomoc?

Możliwość przetrwania chrześcijan na Bliskim Wschodzie stoi pod znakiem zapytania – są wypędzani ze swoich domów w Iraku i Syrii, prześladowani w Egipcie, narażeni na złe traktowanie i dyskryminację… – cierpią, lecz chcą pozostać na własnej ziemi. Nie wypierają się wiary, pomimo trudności, niebezpieczeństw i gróźb. Są dla nas wzorem!

Jakie są potrzeby?

Wobec trudnego położenia wielu rozproszonych rodzin, problemu bezrobocia, pierwszym celem jest zapewnienie samodzielności finansowej – pracy, mieszkania, szkół dla dzieci. Potrzebna jest rekonstrukcja zniszczonych domów, szkół, kościołów, uruchomienie domów pomocy społecznej, sierocińców.

Zatrzymanie eksodusu chrześcijan z ziemi przodków wymaga ogromnych nakładów finansowych oraz mobilizacji wolontariuszy.

Nie zapominajmy, iż byt chrześcijan na Bliskim Wschodzie zależy również od nas!

Kim jesteśmy?

Dzieło dla Orientu jest stowarzyszeniem siostrzanym francuskiego L’Oeuvre d’Orient, które działa od 164 lat, świadcząc pomoc edukacyjną (szkoły dla dzieci z ubogich rodzin, odbudowa zniszczonych placówek), socjalną, duszpasterską i materialną (środki opatrunkowe, lekarstwa, ubrania). L’Oeuvre d’Orient angażuje się ponadto w ochronę zabytków kultury chrześcijańskiej.

Pomoc jest wysyłana bezpośrednio do wspólnot lokalnych (parafii, klasztorów, szkół, domów pomocy społecznej). Na miejsce wysyłani są wolontariusze, zaś pomoc materialna jest dobrze wykorzystywana, nad czym czuwa stowarzyszenie. Ogranicza ono jednocześnie własne wydatki do minimum.

Ważnym celem L’Oeuvre d’Orient jest również uczulanie opinii publicznej, instytucji politycznych i międzynarodowych na sytuację bliskowschodnich chrześcijan.

L’Oeuvre d’Orient powstało w 1856 r., patronuje mu arcybiskup paryski, a kierownictwo sprawuje mgr Pascal Gollnisch. Dzięki długiemu i bogatemu doświadczeniu stowarzyszenie posiada niezbędną wiedzę, lokalne kontakty oraz skuteczne mechanizmy pomocy. Sieć L’Oeuvre d’Orient jest wspierana przez 70 000 ofiarodawców, 30 pracowników, 200 wolontariuszy i 70 ochotników w terenie. Wszystkie prośby o pomoc są sprawdzane, wizyty składane na miejscu ułatwiają kontrolę wykorzystania przekazanych środków i ewaluację przyszłych potrzeb. Udzielona pomoc stanowi przedmiot raportu, a kompletny bilans finansowy jest publikowany rokrocznie.

Przykłady zrealizowanych projektów

W 2019 r. stowarzyszenie sfinansowało 1250 projektów w 23 krajach, m.in.:

– odbudowę domów zniszczonych przez Państwo Islamskie w Iraku (3500 euro za każdy dom),

– odbudowę i wyposażenie szpitala św. Ludwika w Damaszku w Syrii (10000 euro miesięcznie),

– wsparcie seminarium w mieście Alitena w Etiopii (6000 euro rocznie).

Pomóż bliskowschodnim chrześcijanom, wesprzyj rozpoczynające działalność w Polsce DZIEŁO DLA ORIENTU!

Kontakt: dzielodlaorientu@gmail.com

Staniątki 78

32-005 Staniątki

Więcej informacji na stronie internetowej dzieła dla Orientu:

oraz na fb:

zdjęcia: l'Oeuvre d'Orient