Aktualności

Dzień Otwarty Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Klerycy zapraszają na trening w "siłowni ducha"! 12 V 2018. A także na "Kler Garden" 20 V 2018

10.05.2018 Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Klerycy zapraszają na trening w siłowni ducha

Nasze seminarium jest domem, w którym ważne jest tworzenie więzi. Tym razem wyrażamy to przez dzień otwarty – zauważa ks. Dariusz Susek, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, zachęcając do wizyty w tętniącym życiem gmachu pod Wawelem, gdzie alumni z dwóch diecezji przygotowują się do kapłaństwa.

W sobotę 12 maja, między godziną 9.00 a 15.00, drzwi domu przy ulicy Podzamcze 8 w Krakowie będą szeroko otwarte dla zainteresowanych życiem tych, którzy zdecydowali się rozeznawać powołanie do szczególnej służby Bogu i Kościołowi. Jak ciekawa i dynamiczna może być codzienność kleryka, przekonają się uczestnicy atrakcji dnia otwartego, przeżywanego pod hasłem Siłownia ducha. Będzie zatem mowa o kształtowaniu własnego wnętrza przez liturgię i modlitwę, podejmowaną w dwóch kaplicach. Jako że rozwojowi duchowemu sprzyja troska o umysł i ciało, goście poznają intelektualne, kulturalne i sportowe pasje przyszłych księży. Do czekającej ich pracy pomaga wdrożyć się również udział w duszpasterstwach osób chorych, niepełnosprawnych czy przebywających w więzieniu. Nie zabraknie możliwości rozmowy z alumnami i ich przełożonymi. O dobrą muzykę zadba reaktywowany zespół seminaryjny. Grupy zorganizowane są proszone o wcześniejszą wiadomość ze zgłoszeniem uczestnictwa (facebook.com/seminarium.krakow).

Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie powstało w 1601 roku. Na przestrzeni czterech stuleci działalności doczekało się wielu słynnych absolwentów, wśród których najbardziej znanym jest święty Jan Paweł II. Obecnie formację podejmuje tam 150 alumnów i diakonów z archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej. Rektorem jest ks. prof. dr hab. Janusz Mastalski – kierownik katedry pedagogiki ogólnej na UPJPII w Krakowie, specjalista w zakresie nauk o rodzinie, uznany kierownik duchowy i rekolekcjonista.

Kl. Michał Grzesiak

Natomiast w niedzielę, 20 maja br. swoje podwoje otwiera dla mieszkańców urokliwy ogród krakowskiego seminarium.

Od 14:00 do godzin wieczornych przy ul. Podzamcze 8 będzie można nie tylko zwiedzić na co dzień zamknięty dla przechodniów ogród, ale też rozłożyć się na zielonym trawniku, zakosztować cienia na urokliwym dziedzińcu czy - napić się dobrej kawy serwowanej przez mieszkańców seminarium.

 

- Jakiś czas temu, głośno było o zamkniętych dla krakowian ogrodach w centrum miasta - mówią organizatorzy. - Wiele klasztorów czy kościołów diecezjalnych ma w obrębie murów sporo zielonej przestrzeni i nic dziwnego, że strzegą jej jako swojej oazy ciszy w często hałaśliwym, zatłoczonym mieście. Jednak doświadczenie Światowych Dni Młodzieży, gdy wiele z tych ogrodów zostało otwartych i stało się miejscem spotkania i odpoczynku dla tak wielu pielgrzymów - zainspirowało nas do nowej, mamy nadzieję interesującej inicjatywy.

 

Seminarium organizuje co prawda "dni otwarte", kiedy można zwiedzić sam budynek i jego otoczenie, ale tym razem - klerycy zapraszają po prostu na piknik.

 

- O tej porze roku, podczas weekendów, wylega na krakowskie ulice morze ludzi - mówi Ksiądz Rafał Marciak. - Jako seminarium dysponujemy pewną przestrzenią, która nie jest objęta klauzurą i nic nie stoi na przeszkodzie, by w dość - jak sądzę przestronnym ogrodzie - umożliwić rozłożenie się na zielonej trawie, na dziecięce zabawy, wypicie dobrej kawy i uraczenie się chwilą ciszy w przyjemnym otoczeniu. Zwłaszcza, że wolne niedziele spowodowały dostrzegalny dla wszystkich jeszcze większy ruch w uczęszczanych rejonach Krakowa. Ogród przy Plantach wydaje się bardzo atrakcyjną lokalizacją, a nasi klerycy bardzo chętnie przystali na propozycję i mają mnóstwo pomysłów na kolejne edycje KLER GARDEN.

 

Skąd taka nazwa?


- Chyba trochę z przekory - śmieje się Kamil Dralus, kleryk IV roku. - Zdajemy sobie sprawę, że seminarium nie kojarzy się pewnie z piknikowaniem, wylegiwaniem się na trawie. Prawdopodobnie wielu mieszkańców nie tylko nie przekroczyło nigdy naszych progów i nie wiedzą nawet kto zamieszkuje ten ładny budynek u stóp Wawelu. I to jest jedna z naszych motywacji: jesteśmy otwarci na rozmowę, chętnie opowiemy, oprowadzimy. Zapraszamy wszystkich: rodziny z dziećmi, turystów, spacerowiczów i tych, którzy zechcą się wstąpić choćby z ciekawości. Niedziela jest dla odpoczynku - przyjdźcie odpocząć u nas!

 

Czy KLER GARDEN to próba wyjścia naprzeciw potrzebie zielonej przestrzeni w centrum miasta, o której tak często się słyszy ostatnimi czasy? Czas pokaże czy inicjatywa się przyjmie. Mieszkańcy seminarium są pełni entuzjazmu i gotowi na przyjęcie mieszkańców, turystów, przypadkowych przechodniów. Zapowiadają, że otwarte ogrody w ramach akcji KLER GARDEN będą czynne raz w miesiącu, w niedziele, przy dobrej pogodzie oczywiście.

 

 

 

 

 

Galeria zdjęć

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano