Dziś przypada 90. rocznica urodzin ks. prof. Józefa Tischnera, filozofa, duszpasterza, wykładowcy UPJPII. 85. rocznicę urodzin obchodzi ks. prof. Michał Heller 12 III 2021

12.03.2021 Komunikaty

Dziś obchodzimy 90. rocznicę urodzin ks. prof. Józefa Tischnera, wieloletniego dziekana Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, dzisiejszego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

„Rdzeniem” człowieka jest miłość

90 lat temu, 12 marca 1931 roku urodził się Ksiądz Józef Tischner, Profesor i Dziekan Wydziału Filozoficznego UPJPII. Wspominamy go dziś z wdzięcznością za całą mądrość życia, jaką nam zostawił w darze. Jednym z wyrazów tego daru są jego słowa o miłości. Dziś może szczególnie nad tymi słowami powinniśmy się zastanawiać:  „Świadomość dobroci skierowanej ku innemu jest miłością”[1]. Zatem Dobro absolutne chce być świadome, samoświadome, a więc osobowe. Nie przypadkiem dzieli się sobą z Innym – ono chce się dzielić i to z bardzo konkretnym Innym. W kontekście metaforycznego opisu ludzkiego ruchu wzwyż ku Dobru absolutnemu, ku niebu, a więc w kontekście opisu wychodzenia człowieka ze stanu śmierci swego człowieczeństwa do stanu życia, Tischner wykorzysta to rozumienie miłości w swoim przedstawieniu owego jądra człowieka, jego rdzenia, jego pełni, bez której jest mu trudno żyć: „Drugą stroną ruchu człowieka wzwyż ku niebu jest ruch w głąb. Im wyżej znajdujemy się w niebie, tym głębiej wchodzimy w siebie. Stać się mieszkańcem nieba znaczy zarazem: stać się sobą dla siebie, osiągnąć „rdzeń siebie”.  „Rdzeniem” człowieka jest miłość. Cała reszta kręci się wokół miłości. Miłość jest podstawowym sposobem uczestnictwa w dobru”[2]. Skoro tylko dobro ratuje człowieka przed śmiercią własnego człowieczeństwa, to znaczy, że ostatnim słowem i ostatnim aktem dramatu ocalenia jest miłość.

Ks. dr hab. Jarosław Jagiełło, prof. UPJPII, dziekan Wydziału Filozoficznego UPJPII w Krakowie, uczeń ks. prof. Józefa Tischnera.

[1] J. Tischner, Ksiądz na manowcach, Wydawnictwo Znak, Kraków 1999,  s. 90 .

[1] J. Tischner, Spór o istnienie człowieka, Kraków 1998, s. 214n.

spotkanie_jana_pawla_ii_z_profesorami_pat_1977_r_na_zdjeciu_ks_dr_jozef_zycinski_ks_dr_hab_jozef_tischner_archiwum_upjpii.jpg

zdjęcia: Archiwum UPJPII

W tym dniu świętuje także 85. urodziny ks. prof. Michał Heller, doktor honoris causa UPJPII, wieloletni wykładowca Wydziału Filozoficznego UPJPII.

Trudno byłoby przywołać wszystkie osiągnięcia i zasługi Księdza Profesora Michała Hellera. Aby tylko je wymienić, potrzebna byłaby bardzo długa lista. Aby je opisać – wielotomowe dzieło. Niech wystarczy zatem proste, ale zawierające wiele stwierdzenie, że Ksiądz Profesor Michał Heller jest wielkim mistrzem „wiary szukającej rozumienia” i „rozumienia otwartego na wiarę”. Nikt inny nie potrafi tak kompetentnie, a jednocześnie barwnie, przekonywać nas, że między tym w co wierzymy, a tym, co wiemy, nie ma sprzeczności. Nikt inny nie potrafi sprawić, byśmy z tak wielkim zachwytem stawali wobec wszechświata. Nikt inny nie potrafi z taką pasją prowadzić nas dwiema drogami do jednego celu, jakim jest ostateczne wyjaśnienie tego, co nas otacza.

Ksiądz Profesor Michał Heller w ciągu długich lat swojej pracy stał się Mistrzem dla wielu pokoleń zawodowych filozofów, teologów, fizyków, ale także wielu spośród tych, którzy, choć nie specjalizują się w wyżej wymienionych dziedzinach, chcą rozumieć głębiej i wierzyć mądrzej. Życząc Jemu z racji 85 rocznicy urodzin wszystkiego, co najlepsze, sobie życzymy, byśmy mogli się jeszcze długo od Niego uczyć.

Ks. dr Miłosz Hołda, Wydział Filozoficzny UPJPII

heller_6.jpg

Zdjęcie: Archiwum UPJPII - wręczenie dhc ks. prof. Michałowi Hellerowi przez Rektora UPJPII, ks. prof. Wojciecha Zyzaka

large_heller.png

PLURIMOS ANNOS! Wszystkiego najlepszego!

(Zdjęcie z wręczenia ks. prof. Michałowi Hellerowi Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera podczas 18. Dni Tischnerowskich.)

Zachęcamy także do odwiedzania strony fb Dni Tischnerowskich: