Aktualności
Ekumeniczny maraton biblijny 19-20 V 2013
16.05.2014
Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Archidiecezjalny referent ds. ekumenii ks. prof. dr hab. Łukasz Kamykowski oraz prezes Krakowskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Roman Pracki serdecznie zapraszają do udziału w Ekumenicznym Maratonie Biblijnym, który odbędzie się w kościele św. Idziego w dniach 19-20 maja br.
Ekumeniczny Maraton Biblijny – czyli dwudziestoczterogodzinne publiczne czytanie Pisma Świętego – jest organizowany przez Duszpasterstwo Ekumeniczne Archidiecezji Krakowskiej, Krakowski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Międzywydziałowy Instytut Ekumenii i Dialogu UPJPII już po raz piąty. Jest to wydarzenie wpisujące się w tradycję dwóch inicjatyw − Tydzień Biblijny, zainicjowany w 2009 roku przez katolickie Dzieło Biblijne im. Bł. Jana Pawła II, oraz Ekumeniczne Dni Biblijne, odbywające się od wielu lat pod patronatem Towarzystwa Biblijnego w Polsce.
Wszystkich, którzy szukają w Biblii światła i mocy, zachęcamy do zgromadzenia się wokół Słowa Bożego zapisanego w Świętej Księdze. To wyjątkowa okazja do wspólnego świadectwa wiary, złożonego wobec świata przez chrześcijan różnych wyznań.
W tym roku zapraszamy do udziału w Ekumenicznym Maratonie Biblijnym od 19 maja od godz. 18.00 do 20 maja do godz. 18.00. Rozpocznie się i zakończy nabożeństwem ekumenicznym.
Miejsce: kościół św. Idziego, ul. Grodzka 67
Zapraszamy do wspólnego całodobowego czytania i słuchania Pisma Świętego.
Informacje:
Międzywydziałowy Instytut Ekumenii i Dialogu UPJPII
tel. 12 430-07-50, e-mail: mied@upjp2.edu.pl
Słowo na Ekumeniczne Dni Biblijne 2013
Nie mamy tu przecież trwałego miasta, ale poszukujemy przyszłego
(Hbr 13,14 – przekład ekumeniczny Nowego Testamentu)
Doniosłym przesłaniem Biblii jest poszerzona perspektywa życia, która nie zamyka się tylko w wymiarach doczesnych, lecz sięga poza grób – ku wieczności z Bogiem. Mówi o tym w metaforycznej formie fragment z Listu do Hebrajczyków będący hasłem tegorocznych Ekumenicznych Dni Biblijnych: Nie mamy tu przecież trwałego miasta, ale poszukujemy przyszłego. Wyraża on silne przekonanie ludzi wierzących i wielu poszukujących sensu życia, że na ziemi są obcymi i pielgrzymami (Hbr 11,13b). Nasza zaś ojczyzna – jak uczy apostoł Paweł – jest w niebiosach, skąd też oczekujemy Zbawiciela, Pana Jezusa Chrystusa (Flp 3,20). Dlatego też z wiarą oczekujemy na dzień, kiedy wejdziemy do miasta Boga żyjącego, Jeruzalem niebiańskiego, do niezliczonej liczby aniołów, na uroczyste zgromadzenie, do Kościoła pierworodnych, zapisanych w niebiosach (Hbr 12,22-23a). I tam zamieszkamy, w naszym wiecznym domu Ojca. Jak zapowiada Księga Apokalipsy: Bóg będzie mieszkał z nimi. Oni będą Jego ludem (...). I otrze wszelką łzę z ich oczu, i śmierci już nie będzie, ani żałoby, ani krzyku, ani bólu już nie będzie (Ap 21,3-4).
Naszą chrześcijańską wiarę opieramy na obietnicy samego Pana Jezusa, który powiedział: gdzie ja jestem, tam będzie i Mój sługa (J 12,26b). Zaś apostoł Paweł zapewniał wierzących w Koryncie, że to, czego oko nie ujrzało ani ucho nie usłyszało, ani co nie wstąpiło do serca człowieka, Bóg przygotował tym, którzy Go miłują (1 Kor 2,9). Nasza doczesność jest bowiem nietrwała. Wiemy przecież, że nawet jeśli nasz ziemski namiot, w którym przebywamy, zostanie zniszczony, to mamy mieszkanie od Boga, dom nie ręką uczyniony, wieczny w niebiosach (2 Kor 5,1).
Musimy jednak pamiętać, że Pan Bóg pozostawił nas jeszcze na tej ziemi, abyśmy - dając świadectwo Ewangelii oraz czcząc Boga w duchu i prawdzie - troszczyli się o dobro ziemskiej ojczyzny, naszego „doczesnego miasta”, w którym żyjemy (Jer 29,7; 1 Tym 2,1-3; Rzym 13,1-4).
List do Hebrajczyków przypomina, że naszym ostatecznym celem jest „miasto trwałe”, czyli przebywanie w obecności Boga, który chce nas mieć na zawsze przy sobie. Dlatego też oznaką miłości do Boga jest tęsknota za Nim, pragnienie znalezienia się w Jego obecności. Przejmująco wyraził to apostoł Paweł, powiadając, że wolałby już być z Chrystusem, bo to znacznie lepsze (Flp 1,23b).
Szukajmy więc tego trwałego, przyszłego miasta, w którym zamieszkamy z Bogiem na wieki!
Tegoroczne „Słowo” przygotował Kościół Chrześcijan Baptystów
Pliki do pobrania
plakat_wydarzenia_0.pdf
1.51MB [ .pdf ]
slowo_na_ekumeniczne_dni_biblijne.pdf
182.64KB [ .pdf ]