FESTIWAL NAUKI I SZTUKI 25 – 27 V 2017

24.05.2017 Konferencje, sesje

Tegoroczny Festiwal Nauki i Sztuki – cykliczne wydarzenie popularnonaukowe odbywać się będzie w Krakowie w dniach 24 – 27 V 2017.

Co warto będzie zobaczyć podczas Festiwalu Nauki i Sztuki 2017 z oferty przygotowanej przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, w czym musi się koniecznie wziąć udział?

Trudno jedne wydarzenia stawiać ponad drugimi, podobnie jak niełatwo wymyślić atrakcje, które prezentowałyby w tak krótkim czasie i sposób pasjonujący teologię, czy prawo kanoniczne…a jednak! Wydarzenia „okołofestiwalowe” również powinny przyciągnąć zainteresowanych światem nauki i sztuki.

Na tych, którzy zdecydują się zajrzeć do namiotu Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, zlokalizowanego na płycie Rynku Głównego, czeka wiele atrakcji – przewidziane są pokazy walk średniowiecznych, pokazy tańców XIX-wiecznych oraz gry i zabawy, dzięki którym będzie można poznać historię. Tradycyjna gra „Piotruś” w wydaniu historycznym czy samodzielne wykonywanie średniowiecznych szmacianych lalek, to jedne z atrakcji. Przybywający do namiotu będą mieli także okazję spotkać się z Władysławem Grodeckim – jednym z najbardziej znanych polskich podróżników i posłuchać opowieści o jego wyprawach w dalekie kraje. To spotkanie organizowane jest w nawiązaniu do popularnego na UPJPII kierunku jakim jest turystyka historyczna.

Najmłodsi będą mieli okazję wziąć udział w grze terenowej „Poznaj polskich władców – sprawdź się na 6!”, rozgrywającej się na 6 stanowiskach zlokalizowanych wokół Rynku Głównego.

Zapraszamy też na „Gry i zabawy plebejskie”, 25 maja od 9 do 12.00 przy ul Kanoniczej 9, czyli tym razem w budynku uczelni.

A jak zachęcić do zagłębienia się w tajniki filozofii? Jak udowodnić, że jest atrakcyjna, a wręcz porywająca? To studenci postarają się ukazać m.in. poprzez swój projekt – eksperyment myślowy w postaci gry filozoficznej pod hasłem: „Jak to jest być drzewem w Krakowie?”.

Uczestnicy próbują wyobrazić sobie, że są obdarzonymi świadomością drzewami, które rosną w naszym mieście. Siadają na "pniu" i na kartach-liściach zapisują wyniki swojego eksperymentu. Niektóre z nich zostaną opublikowane. Eksperyment myślowy może skłonić uczestników w różnym wieku do refleksji nad losem drzew w dużym mieście i uwrażliwić na ich potrzeby.

Nasi młodzi dziennikarze, a Wydział Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII znany jest z tego, że kipi pomysłami, tym razem zaproponowali projekt, pt.:„Przyroda wirtualna w namiocie”. Na festiwalu będą prezentować:

Gogle Samsung VR (wirtualna rzeczywistość) i ich wykorzystanie w dziennikarstwie, ale nie tylko. Student ( Mateusz Zelek) opowie o tej technologii, jej wymogach i rozwoju. Będzie prezentowany również sprzęt, którym dysponuje uczelnia ( a jest się czym pochwalić!), jak kamery czy mikrofony. Dla odważnych – niespodzianka – nagrane zostaną ich pierwsze stand upy, będą mogli przekonać się jak wyglądają okiem kamery. No i oczywiście będą opowieści o inicjatywach studenckich, jak Radio Bonus, Telewizja uniwersytetu, czy o nagrodzie młodych dziennikarzy. Goście będą zachęcani do udziału w różnych zabawach dziennikarskich, polegających na wymyślaniu lub stworzeniu prostego planu artykułu lub materiału dziennikarskiego. Dla najzdolniejszych słodkie niespodzianki!

Instytut Pracy Socjalnej proponuje:

Termin: czwartek, piątek, sobota od 10.00-17.00

• Quiz – Co wiesz o pracowniku socjalnym?
  • Bezdomność – stereotypizacja
  • Krzyżówka – wiedza o seniorze
  • Jak uczyć o doświadczeniu choroby psychicznej
  • GERON „ZUZA” – czyli doświadczenie starości na sobie
  • Mapa pomocy seniorom + test wiedzy z gerontologii
  • Postępowanie z osobami starszymi (?)
  • Rakieta edukacji
  • Chusta animacyjna

Będzie się dużo działo, bo oferta UPJPII jest bogata. Nawet dla kochających taniec przygotowano coś miłego – będzie to pokaz i szkoła XIX wiecznego tańca, na które to wydarzenie zaprasza plakat (w załączniku).

ZAPRASZAMY!

fot. Ibento WOW Pictures