„Filozofia w neopatrystyce: studia historyczne i systematyczne” – konferencja w cyklu Krakow Meetings 29 V – 1 VI 2022 i 6–8 VI 2022 (online)

10.05.2022 Konferencje, sesje
Data: 29.05 - 01.06.2022
Miejsce wydarzenia: ul. Benedyktyńska 37, Tyniec

Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Instytut Filozofii Edyty Stein w Granadzie (Hiszpania) są organizatorami konferencji w ramach cyklu Krakow Meetings pt. Filozofia w neopatrystyce: studia historyczne i systematyczne.

29 maja – 1 czerwca 2022 r. ul. Benedyktyńska 37, Tyniec,
6–8 czerwca 2022 r. online.

Konferencja poświęcona jest filozoficznym aspektom tzw. syntezy neopatrystycznej, mającej na celu odrodzenie podejścia patrystycznego w teologii i filozofii. Był to najbardziej wpływowy ruch w myśli prawosławnej XX wieku, założony przez Georgija Fłorowskiego i Włodzimierza Łosskiego i rozwijany przez Paula Evdokimova, Johna Meyendorffa czy Dumitru Stăniloae. Współcześnie do tego nurtu należą John Zizioulas, Kallistos Ware, Christos Yannaras i inni. Na konferencji zostaną omówione filozoficzne przesłanki i potencjał heurystyczny neopatrystyki.

Znaczenie teologiczne ruchu neopatrystyki nie podlega dyskusji – jest on niezbędny dla dwudziestowiecznej teologii prawosławnej. Podczas konferencji organizatorzy zamierzają jednak przedyskutować i rozwinąć filozoficzne aspekty tej tradycji intelektualnej. Synteza neopatrystyczna ma bowiem duże znaczenie filozoficzne, które może być badane zarówno w perspektywie historycznej, jak i systematycznej.

Tematy, które organizatorzy planują omówić podczas konferencji

1. Historia neopatrystyki.
  2. Najnowsze badania w neopatrystyce.
  3. Neopartystyka a rosyjska filozofia religii.
  4. Neopatrystyka rosyjska i grecka.
  5. Neopartystyka prawosławna a neotomizm katolicki.
  6. Neopatrystyka a Radical Orthodoxy.
  7. Neopatrystyka a metafizyka analityczna.
  8. Neopatrystyka a współczesna filozofia religii.
  9. Neopatrystyka a współczesna antropologia filozoficzna.
  10. Nauka i religia w neopatrystyce.
  11. Neopatrystyka a filozofia historii.

krakowmeetings.eu/2022
facebook.com/krakowmeetings