Gala finałowa Nagrody Młodych Dziennikarzy! Zapraszamy na transmisję on-line 26 V 2021

Organizatorzy Konkursu Nagroda Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka już po raz dziesiąty zapraszają na Galę finałową. Tym razem odbędzie się ona w krakowskim Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” oraz będzie transmitowana online. Laureatów poznamy już 26 maja o godz. 17:00.

Tradycją towarzyszącą Gali finałowej Nagrody Młodych Dziennikarzy był miesiąc, w którym się odbywała, czyli marzec. Chociaż już drugi rok z rzędu pandemia pokrzyżowała plany organizatorów oraz przyszłych laureatów i ostateczne rozstrzygnięcia musiały zostać przeniesione, to jednak już 26 maja poznamy tegorocznych zwycięzców. Ze względu na aktualne obostrzenia epidemiczne oraz dbałość o bezpieczeństwo uczestników Gala odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego i limitu uczestników. Jednakże wszyscy zainteresowani będą mogli cieszyć się dziennikarskim świętem, śledząc transmisję online w serwisie Youtube.

Pomysł na stworzenie Konkursu zrodził się tuż po tragicznej śmierci młodego studenta dziennikarstwa Uniwersytety Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie – Bartka Zdunka. Jego krótkie życie zaowocowało wieloma wierszami i artykułami, z którymi jednak z nikim się nie dzielił. Publikacji doczekały się dopiero po jego śmierci w zbiorze pt. W cieniu ciszy. Historia Bartka zainspirowała jego rówieśników do stworzenia Konkursu – Nagroda Młodych Dziennikarzy. Ich celem było skłonienie młodych twórców do dzielenia się swoimi inicjatywami i pracami ze światem, tym samym zachęcając ich do spróbowania swoich sił w Konkursie.

Uczestnicy jubileuszowej X edycji nadsyłali prace w czterech kategoriach: Debiut Publicystyczny Roku, Inicjatywa Roku, Młodzi Twórcy Filmowi oraz Reportaż – po debiucie.

Wśród nominowanych znaleźli się:

W kategorii Debiut Publicystyczny Roku

• Wirginia Wywiał – za materiał telewizyjny Całkiem niezła historia (TVP Regiony),
  • Mateusz Zajega – za tekst Transplantacja narządów: szansa na drugie życie (Interia),
  • Aleksandra Czajkowska – za tekst Piekło na wodzie. Jak alianci zbombardowali ocalałych więźniów obozów koncentracyjnych (Onet).

W kategorii Inicjatywa Roku

• Adrian Burtan – za cykl #ZaBurtąPytań na kanale YouTube,
  • Tomasz Handkus – za kanał na YouTube SzczeraPanda.

W kategorii Reportaż – po debiucie

• Paulina Zywar – za tekst Jakby się zabiła,
  • Marianna Fijewska – za tekst Śpij dobrze Krasunya,
  • Mateusz Macierakowski – za materiał radiowy Oczami showdowna.

W tym roku Konkurs Nagroda Młodych Dziennikarzy obchodzi swój jubileusz. Bowiem już od 10 lat wspiera rozwój młodych dziennikarskich talentów, dając im szansę na zaistnienie w medialnym świecie oraz doceniając podejmowane przez nich działania. Także miejsce tegorocznej Gali pozwoli na podróż w czasie. Wzorem pierwszych lat Konkursu laureatów poznamy w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” w Krakowie. Mimo że na widowni pojawią się tylko nominowani oraz organizatorzy, to każdy może świętować okrągłe urodziny Nagrody Młodych Dziennikarzy poprzez transmisję internetową.

NAGRODA MŁODYCH DZIENNIKARZY IM. BARTKA ZDUNKA – konkurs dziennikarski organizowany od 2011 roku. Organizatorami są Stowarzyszenie Absolwentów Dziennikarstwa UPJPII, Dziennikarskie Koło Naukowe UPJPII, Koło Młodych Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, redakcję „Gościa Niedzielnego” oraz Fundację im. ks. prof. Andrzeja Baczyńskiego. Partnerem Konkursu jest Fundacja im. Świętej Królowej Jadwigi dla UPJP2 w Krakowie.