Aktualności
„Gemma Sacerdotum” – koncert w ramach Akademii Sprawiedliwych – inicjatywy Muzeum Polaków Ratujących Żydów we współpracy m.in. z UPJPII
07.02.2023
Konferencje, sesje
Akademia Sprawiedliwych utworzona została z inicjatywy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej we współpracy z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II, z Instytutem Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono oraz Parafią św. Józefa w Krakowie-Podgórzu.
Akademia Sprawiedliwych jest przedsięwzięciem kulturotwórczym, którego pierwsza edycja zbiegła się w czasie z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w 2022 r. – mówił w wywiadzie dla Radia Kraków Waldemar Rataj, dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej – Ta okoliczność, chociaż przemijająca, wskazuje na istotną ideową zbieżność. Bowiem ci spośród naszych rodaków, którzy w latach niemieckiej okupacji odważyli się na postawę solidarności w stosunku do współobywateli żydowskiego pochodzenia, wydanych na śmierć, ryzykowali własnym życiem.
To historyczne spojrzenie na realia niemieckiej okupacji nieuchronnie prowadzi do pytań natury etycznej. O sens sąsiedztwa, o godzenie, w warunkach zagrożenia, starania o własne bezpieczeństwo z obowiązkiem pomocy potrzebującym, o sens człowieczeństwa w końcu. (...)
Pierwsze sympozjum Akademii miało miejsce w sali senackiej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie 23 marca 2022. Kolejne odbyło się 27 lipca 2022 r. w Kamieniołomie Jana Pawła II przy parafii św. Józefa w Krakowie-Podgórzu. Tematem tego spotkania była myśl Karola Wojtyły w kwestii stosunku chrześcijaństwa do judaizmu i chrześcijan do Żydów. Ostatnie obrady Akademii Sprawiedliwych odbywały się ponownie w sali senackiej UPJPII 23 stycznia br.
5 lutego natomiast, w ramach Akademii Sprawiedliwych, w kościele pw. Miłosierdzia Bożego przy ul. Smoleńsk 1, odbył się koncert muzyki dawnej, dedykowany Grzegorzowi Gorczyckiemu, a zatytułowany Psalm dla Sprawiedliwych 2023 – „Gemma Sacerdotum”, czyli słowem i śpiewem o Grzegorzu Gerwazym Gorczyckim.
Grzegorz Gerwazy Gorczycki (1665-1734) był jednym z najważniejszych polskich kompozytorów epoki baroku, kapelmistrzem katedry wawelskiej (1698-1734), proboszczem parafii Bożego Miłosierdzia (1727-1734), wówczas na przedmieściu Krakowa, zwanym Smoleńskiem.
Wystąpili muzycy dwóch formacji: instrumentaliści z Kapeli Jazdowskiej oraz wokaliści z zespołu Jerycho.
Więcej o wydarzeniu: TUTAJ
źródło: Akademia Sprawiedliwych, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów
fot. J. Duszko, A. Gluc