Godność doktora honoris causa dla ks. prof. Stanisława Czerwika 11 VI 2013

16.05.2014 Komunikaty

Z radością informujemy, że Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie dnia 20 maja br. podjął uchwałę w sprawie nadania godności doktora honoris causa Wydziału Teologicznego ks. prof. dr. hab. Stanisławowi Czerwikowi w szczególności za:

• wybitne osiągnięcia naukowe, w tym zwłaszcza za przyczynienie się do wprowadzenia do Polski dyscypliny naukowej teologii liturgii oraz jej upowszechnienia i rozwoju;
• wybitne zasługi, jakie położył na polu dydaktycznym jako wykładowca kilku pokoleń duchowieństwa i świeckich teologów, a zwłaszcza liturgistów;
• znaczącą rolę w pracy formacyjnej nad poprawnym i pogłębionym rozumieniem liturgii, podkreślanie potrzeby stałej formacji liturgicznej duchownych i wiernych świeckich;
• pionierskie wprowadzenie w Polsce i wśród Polonii odnowy liturgicznej w duchu Soboru Watykańskiego II, m.in. przez tłumaczenie ksiąg liturgicznych i dokumentów kościelnych;
• znaczący udział w pracach rzymskich i polskich komisji liturgicznych.

ks. prof. dr hab. Stanisław Czerwik – profesor nauk teologicznych, prałat Jego Świątobliwości, infułat, kanonik senior Kapituły Katedralnej w Kielcach. Autor ponad 200 publikacji naukowych o liturgii. Zaangażowany w wydawanie posoborowych ksiąg liturgicznych i dokumentów kościelnych. Nauczyciel kilku pokoleń studentów świeckich i kleryków.

Ważniejsze funkcje:
od 1963 wykładowca liturgiki w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach
1967−1969 wykładowca liturgiki w Instytucie Liturgicznym w Krakowie
1969−1981 adiunkt na Wydziale Teologii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie
1982−1994 rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach
1984−1994 członek Komisji Episkopatu Polski ds. Seminarium Duchownych
1988−1989 przewodniczący Komisji Przygotowawczej ds. Liturgii II Polskiego Synodu Plenarnego
od 1998 roku przewodniczący Diecezjalnego Duszpasterstwa Liturgicznego, Diecezjalnej Komisji ds. Liturgii oraz członkiem biura Stowarzyszenia Sekretarzy Europejskich ds. Liturgii.
od 1994 roku konsultor Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Uroczystość nadania godności doktora honoris causa ks. prof. dr. hab. Stanisławowi Czerwikowi odbędzie się dnia 11 czerwca br.

uchwala.pdf 383.14KB [ .pdf ]