Aktualności
„Historia jednej zbrodni” – przedpremierowy pokaz filmu w MCK w Krakowie 7 VI 2023
05.06.2023
Komunikaty
Muzeum Polaków Ratujących Żydów oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie serdecznie zapraszają na przedpremierowy pokaz filmu Mariusza Pilisa „Historia jednej zbrodni” oraz na następującą po nim dyskusję z udziałem twórcy.
Projekcja filmu i dyskusja odbędą się w sali audytoryjnej Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie (Rynek Główny 25) 7 czerwca 2023 r. o godz. 17:00.
„Historia jednej zbrodni” – najnowszy film Mariusza Pilisa
To film wyróżniający się nie tylko oryginalną realizacją, lecz również społecznym przesłaniem. Dlatego powinien zainteresować nie tylko miłośników historii II wojny światowej czy XX wieku, lecz również zainteresowanych współczesnym wymiarem polskiej kultury pamięci.
Film realizowano przez wiele lat, a na przełomie sierpnia i września 2022 roku miał się on ukazać pod innym tytułem… Premierę jednak przełożono. Pierwsze zdjęcia nakręcono już w 2013 roku. Wówczas to do Muzeum-Zamek w Łańcucie dotarł list od córki szefa niemieckiej żandarmerii w Łańcucie por. Eilerta Diekena. To właśnie Dieken wydał rozkaz zamordowania żydowskiej rodziny Goldmanów, jak również ukrywających ich Ulmów. W swej nadgorliwości Dieken przekroczył nawet niemieckie „prawo”, nakazując zamordowanie dzieci Ulmów. Jednak jego córka nie miała świadomości zbrodni ojca. Pisała, że „wyświadczył on ludziom wiele dobra”.
Film opowiada przede wszystkim o tym, jak ludzie – w Polsce i w Niemczech – wspominają to wydarzenie. W reporterskim spojrzeniu na tragedię z Markowej pomogły reżyserowi trzy zbiory fotografii:
- wykonane przez Józefa Ulmę (i udostępnione przez Muzeum Ulmów w Markowej);
- zdjęcia zrobione przez zbrodniarza Eilerta Diekena ukazujące jego spokojne życie w powojennych Niemczech (przekazane przez jego córkę);
- fotografie reporterskie wytworzone na podstawie materiałów ze śledztwa poświęconego śmierci Ulmów, prowadzonego w latach 50. XX wieku.
Bezpośrednio po pokazie filmu odbędzie się rozmowa z Mariuszem Pilisem. Poznamy historię powstawania filmu, jak również okoliczności poszukiwania prawdy o powojennych losach niemieckiego „kata z Markowej”.
Spotkanie odbywa się w ramach Audytorium Akademii Sprawiedliwych w Krakowie.
Film do powszechnego obiegu wchodzi 9 czerwca 2023 r. Od tego dnia będzie prezentowany w kinach.
Info: Muzeum Ulmów – Communicatio
Kadr z filmu „Historia jednej zbrodni”, fot. materiały prasowe