Aktualności

„Historia jednej zbrodni” – przedpremierowy pokaz filmu w MCK w Krakowie 7 VI 2023

05.06.2023 Komunikaty

historia_jednej_zbrodni_-_kadr_z_filmu-1280.jpg

 

Muzeum Polaków Ratujących Żydów oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie serdecznie zapraszają na przedpremierowy pokaz filmu Mariusza Pilisa „Historia jednej zbrodni” oraz na następującą po nim dyskusję z udziałem twórcy.

Projekcja filmu i dyskusja odbędą się w sali audytoryjnej Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie (Rynek Główny 25) 7 czerwca 2023 r. o godz. 17:00.

 

„Historia jednej zbrodni” – najnowszy film Mariusza Pilisa

To film wyróżniający się nie tylko oryginalną realizacją, lecz również społecznym przesłaniem. Dlatego powinien zainteresować nie tylko miłośników historii II wojny światowej czy XX wieku, lecz również zainteresowanych współczesnym wymiarem polskiej kultury pamięci.

Film realizowano przez wiele lat, a na przełomie sierpnia i września 2022 roku miał się on ukazać pod innym tytułem… Premierę jednak przełożono. Pierwsze zdjęcia nakręcono już w 2013 roku. Wówczas to do Muzeum-Zamek w Łańcucie dotarł list od córki szefa niemieckiej żandarmerii w Łańcucie por. Eilerta Diekena. To właśnie Dieken wydał rozkaz zamordowania żydowskiej rodziny Goldmanów, jak również ukrywających ich Ulmów. W swej nadgorliwości Dieken przekroczył nawet niemieckie „prawo”, nakazując zamordowanie dzieci Ulmów. Jednak jego córka nie miała świadomości zbrodni ojca. Pisała, że „wyświadczył on ludziom wiele dobra”.

Film opowiada przede wszystkim o tym, jak ludzie – w Polsce i w Niemczech – wspominają to wydarzenie. W reporterskim spojrzeniu na tragedię z Markowej pomogły reżyserowi trzy zbiory fotografii:

  • wykonane przez Józefa Ulmę (i udostępnione przez Muzeum Ulmów w Markowej);
  • zdjęcia zrobione przez zbrodniarza Eilerta Diekena ukazujące jego spokojne życie w powojennych Niemczech (przekazane przez jego córkę);
  • fotografie reporterskie wytworzone na podstawie materiałów ze śledztwa poświęconego śmierci Ulmów, prowadzonego w latach 50. XX wieku.

Bezpośrednio po pokazie filmu odbędzie się rozmowa z Mariuszem Pilisem. Poznamy historię powstawania filmu, jak również okoliczności poszukiwania prawdy o powojennych losach niemieckiego „kata z Markowej”.

 

Mariusz Pilis, reżyser filmu „Historia jednej zbrodni”, poświęconego zbrodni na Goldmanach i Ulmach oraz powojennym losom głównego sprawcy mordu w Markowej, Eilerta Diekena, jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Podczas studiów angażował się w działalność opozycji antykomunistycznej. Pracował lub współpracował między innymi z  TVP, TVN, duńską TV2, holenderską VPRO oraz brytyjskimi BBC i Channel 4. W swej twórczości porusza problematykę społeczną, historyczną, a także religijną.

Trudno wymienić tu wszystkie produkcje tego znakomitego twórcy polskiej dokumentalnej kinematografii. Warto jednak wspomnieć przynajmniej co poniektóre. Na przykład w 2013 roku wyreżyserował film „Bunt stadionów” poświęcony młodym kibicom piłkarskim i ich społecznemu zaangażowaniu. Rok później Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało twórcy i reżyserowi nagrodę za najlepszy film dokumentalny o tematyce społecznej.

Produkcje Pilisa podejmują między innymi problematykę konfliktów politycznych w świecie Orientu czy krajów byłego Związku Radzieckiego. Nieobca mu jest również tematyka islamu – jego reżyserski debiut dotyczył właśnie tej kwestii (film „Allah Akbar znaczy Bóg jest wielki”). Warto odnotować również, że produkcja „List z Polski” z 2010 roku uchodzi za pierwszy dokument poświęcony katastrofie w Smoleńsku. 

Twórczość Pilisa spotykała się z uznaniem krytyków. Dość wspomnieć, że w 2018 roku film reżysera „Teraz i w godzinę śmierci” otrzymał nominację na najlepszy film na Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich. W 2020 roku Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało mu Nagrodę Wolności Słowa za dokument „Sprawiedliwość”.

Pilis to nie tylko reżyser, lecz również dziennikarz. Pracował między innymi w TVP, a wiosną 2017 roku objął funkcję szefa redakcji opinii i komentarzy PAP. Ponadto 2019 roku uczestniczył w pracach zespołu zajmującego się powstawaniem kanału TVP Wilno. Mariusz Pilis zajmuje się także dziennikarstwem śledczym. Pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

 

Spotkanie odbywa się w ramach Audytorium Akademii Sprawiedliwych w Krakowie.

Film do powszechnego obiegu wchodzi 9 czerwca 2023 r. Od tego dnia będzie prezentowany w kinach.

 

Info: Muzeum Ulmów – Communicatio
Kadr z filmu „Historia jednej zbrodni”, fot. materiały prasowe

 

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano